-5.3 C
Czech
Čtvrtek 8. ledna 2026
Válka na UkrajiněKyjev a Moskva se dohodly na výměně 200 zajatců

Kyjev a Moskva se dohodly na výměně 200 zajatců

Kyjev a Moskva se dohodly na výměně 200 válečných zajatců, řekl ve vysílání americké stanice PBS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své pravidelné analýze napsal, že ukrajinská protiofenziva úspěšně podkopává morálku ruských okupačních vojsk a v Kremlu vyvolává paniku. Naznačují to zejména snahy o uspíšení referend v Doněcké a Luhanské oblasti o jejich připojení k Rusku, dodává ISW.

Ukrajina tvrdí, že její síly úspěšně zastavily ruské jednotky, které se pokoušely zřídit přechod přes řeku Dněpr u Nové Kachovky. Potopily ruskou loď s naloženými zbraněmi, vojenským vybavením a personálem. „Člun se připojil k podvodní jednotce okupantů,“ napsalo na facebooku jižní operační velení ukrajinské armády. Situace v oblastech pod správou jižního velitelství je podle něj trvale napjatá, ale pod kontrolou.

Okupovaným ukrajinským městem Melitopol dnes ráno otřásly dva výbuchy, bylo vidět černý dým. Podrobnosti vedení města teprve zjišťuje, uvedl starosta Ivan Fedorov, který je loajální vůči Kyjevu. Tři zraněné po ruském ostřelování hlásí také gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Varoval také před nebezpečím nevybuchlé munice na osvobozených územích. Tvrzení ani jedné z válčících stran bezprostředně nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruský prezident Vladimir Putin ukázal podle Erdogana vůli konflikt na Ukrajině co nejrychleji ukončit. Výměna zajatců je podle něj „významným krokem kupředu“. Turecký prezident rovněž uvedl, že jakákoliv invaze je neospravedlnitelná a že Rusko si podle něj nemůže ponechat území dobytá od únorového začátku invaze.

Naopak brzké diplomatické urovnání situace dnes podle agentury Interfax vyloučil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Rychlé uskutečnění referend o připojení vidí podle agentury Reuters jako zásadní bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Je to „zásadní krok k ochraně jejich zájmů a může dále ospravedlnit použití ruské vojenské síly na jejich ochranu,“ napsal na sociálních sítích Medveděv.

Ruská agentura TASS dnes uvedla, že při úterním ukrajinském ostřelování vesnice Krasnoryčenske v ukrajinské Luhanské oblasti, která je pod kontrolou ruských sil, zemřelo sedm lidí, včetně tří dětí. Ani tyto informace není možné ověřit.

Reklama

Doporučujeme

Izrael zaútočil v Gaze po neúspěšném odpalu rakety z Pásma Gazy

Izraelská armáda dnes oznámila, že provedla útok na raketové stanoviště poblíž města Gaza poté, co odhalila neúspěšný odpal rakety z Pásma Gazy, který nezasáhl izraelské území. Podle agentury Reuters vyvstávají otázky, kdy začne další fáze příměří v Gaze.

Trump pozval levicového kolumbijského prezidenta Petra do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval svého kolumbijského kolegu Gustava Petra na návštěvu do Bílého domu. Trump to oznámil na sociální síti Truth Social po telefonátu s tímto levicovým politikem. Rozhovor trval podle Petra asi hodinu a kolumbijský prezident pozvání přijal. Datum schůzky zatím není známo. Trump už od loňska viní Petra z podílu na pašování drog do USA a tento týden mu nepřímo pohrozil podobnou operací, při níž americké jednotky v sobotu unesly z Venezuely prezidenta Nicoláse Madura a jeho ženu, které rovněž viní z narkoterorismu.

Trump touží po „armádě snů“, chce zvýšit výdaje na obranu o 50 procent

Americký prezident Donald Trump vyzval ke zvýšení výdajů na obranu na 1,5 bilionu dolarů (asi 31 bilionů korun) v roce 2027. Tento rok označil za „velice problematický“ s tím, že „armáda snů“ udrží USA v bezpečí bez ohledu na nepřítele. Trump také pohrozil americkým zbrojařům.

Trump očekává, že USA budou Venezuelu spravovat po řadu let

Americký prezident Donald Trump očekává, že Spojené státy budou Venezuelu spravovat a získávat ropu z jejích rozsáhlých zásob po řadu let. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Prozatímní vláda Venezuely podle Trumpa poskytuje Spojeným státům vše, co považují za nutné.

Po ruském útoku se dva regiony ocitly téměř zcela bez elektřiny, uvedl Kyjev

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nejvíce utrpěly Dněpropetrovská a Záporožská oblast, uvedl ráno ukrajinský ministr energetiky Artem Nekrasov. Oba regiony se podle něj ocitly téměř zcela bez elektřiny, k ránu zůstávalo bez proudu asi 800.000 spotřebitelů v Dněpropetrovské oblasti. V Záporožské oblasti se podařilo zásobování elektřinou obnovit, píše agentura Ukrinform.

Trump stupňuje nátlak na Venezuelu. Zabavuje tankery a klade požadavky

USA zabavily ve středu dva ropné tanky napojené na Venezuelu, jeden plul pod ruskou vlajkou. Americký prezident Donald Trump vytváří nátlak na prozatímní venezuelskou prezidentku Delcy Rodríguez. Režim bude muset splnit dva požadavky, než mu Trump povolí těžit vlastní ropu.

Trump vydal příkaz, aby USA opustily desítky mezinárodních organizací

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil, aby Spojené státy opustily 66 mezinárodních organizací, které podle jeho administrativy neslouží americkým zájmům. Oznámil to Bílý dům na sociální síti X. Jde o 35 organizací nespadajících pod OSN a 31 agentur OSN. Agentura AFP napsala, že zásadní je chystané americké odstoupení od Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), která položila základ pro celosvětová jednání o klimatických změnách a opatřeních proti nim. Eurokomisař pro klima Wopke Hoekstra označil tento krok za politováníhodný a nešťastný.

Střety mezi syrskou vládou a kurdskými bojovníky v Aleppu vyhnaly tisíce civilistů

Severosyrské Aleppo zažívá nejvážnější střety za poslední měsíce. Boje mezi vládními silami a kurdskými jednotkami vyhnaly z domovů desetitisíce civilistů a znovu odkryly křehkost poválečného uspořádání země.

Dvojčata ze Švýcarska se perou o olympijskou nominaci

Dvě stejné tváře, jeden sen. Švýcarská dvojčata Thomas a Robin Bussard čekají na verdikt, který jim může otevřít dveře na olympiádu v Itálii. O nominaci bojují v novém sportu, kde se nejdřív šplhá do kopce a pak se jede co nejrychleji dolů.

Warner Bros Discovery znovu odmítla nabídku Paramountu

Představenstvo Warner Bros. Discovery doporučilo akcionářům znovu odmítnout nepřátelskou nabídku Paramount Skydance. Firma se dál drží už podepsané dohody s Netflixem, která se týká studiového a streamovacího byznysu.

Nick Reiner má stanout před soudem kvůli vraždě rodičů

Nick Reiner má ve středu stanout před soudem v Los Angeles kvůli obvinění, že v prosinci ubodal své rodiče, filmaře Roba Reinera a Michele Singer Reiner. Je mu 32 let a čelí dvěma bodům obžaloby z vraždy prvního stupně.

Inflace v eurozóně zpomalila na dvě procenta. Nejistota trvá

Inflace v eurozóně dosáhla v prosinci dvou procent, ukázaly údaje zveřejněné statistickým úřadem Eurostat. Jedná se o analytiky očekávaný výsledek a cíl Evropské centrální banky (ECB), který potvrzuje slova evropských představitelů, že cenové tlaky ustupují.

Írán varoval USA a Izrael, že je připraven podniknout silnou odvetu

Írán považuje prohlášení Spojených států a Izraele ohledně protestů v Íránu za hrozbu a varoval, že případný zásah do dění v zemi nenechá bez odezvy. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na šéfa íránské armády Amíra Hatamího. Íránská reakce přichází několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, pokud Írán bude zabíjet demonstranty v ulicích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama