Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Kvůli nejsilnějšímu dešti za poslední dekády zemřelo v Soulu osm lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hlavní město Jižní Koreji se potýká s nejsilnějším deštěm za poslední dekády. V pondělí tak kvůli prudkým záplavám zemřelo v Soulu nejméně osm lidí, dalších šest se pohřešuje. Stanice metra jsou zaplavené a lidé se na některých místech musí brodit vodou dosahující až po pas. Podle meteorologů by měl déšť trvat nejméně do středy. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

  Obyvatelé Soulu bojují s nejsilnějším deštěm za posledních 80 let. V pondělí tak kvůli záplavám zemřelo v hlavním městě Jižní Koreji nejméně osm lidí. Šest dalších osob je pohřešovaných a nejméně 14 je zraněných. Kvůli těžkému dešti nefungují stanice metra, ulice jsou zaplavené a lidé se musí na některých místech brodit vodou dosahující až po pas. Podle meteorologů by měl déšť nejspíše pokračovat až do středy.

  Ke třem z nahlášených úmrtí mělo dojít v bytu umístěném ve sklepení známém jako banjiha. Když se k topící se rodině záchranáři dostali, bylo už příliš pozdě. Důvodem dalších úmrtí byl sesuv půdy a autobusové zastávky i elektrifikace spadeným elektrickým vedením. Podle serveru BBC muselo nejméně 163 lidí opustit své domovy a ukrýt se ve školách nebo veřejných budovách.

  V hlavním městě Jižní Koreji přitom žije na 26 milionů obyvatel. Nejsilněji jsou pak zasažené jen některé jeho části. „Včera večer jsem se nacházela blízko stanice Gangnam, když déšť zesílil. Slyšela jsem hromy a blesky byly viditelné každých 30 sekund,“ popsala situaci podle serveru The Guardian pracovnice žijící v Soulu Lee Dongha. Kvůli trvajícímu dešti je tak nadále uzavřených 80 silnic a desítky parkovišť nacházejících se blízko řek.

  Nic není cennější než život a bezpečí, vzkázal obyvatelům Soulu jihokorejský prezident

  K situaci se vyjádřil také jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol. Vládním úředníkům nařídil, aby evakuovali obyvatele z oblastí spadajících pod vysoké riziko nebezpečí. Všem zaměstnavatelům rovněž vzkázal, aby svým zaměstnancům upravili pracovní dobu a povolili dojíždění tak, aby pro ně práce byla i nadále bezpečná. „Nic není víc cenné než život a bezpečí,“ napsal pak na svoji facebookovou stránku. „Vláda má současnou situaci pevně pod kontrolou,“ dodal prezident.

  Lesnická služba Jižní Koreji pak pro následující dny zveřejnila také varování ohledně sesuvů půdy v nejméně 46 dalších městech. Ministerstvo vnitra rovněž v úterý zvýšilo stav povodní na „vážný“. Podle některých odborníků by pak silnější deště mohly být dopadem stávající klimatické změny. Silné deště udeřily také v Severní Koreji, a to především v jižní a západní části země.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS