Reklama
8.4 C
Czech
Neděle 29. března 2026
ZprávyKvůli lockdownu se britské děti hůř učí mluvit

Kvůli lockdownu se britské děti hůř učí mluvit

Výzkum ve Velké Británii ukázal, že rok trvající lockdown negativně ovlivnil řečové a jazykové schopnosti malých dětí. Informuje o tom BBC.

Podle výsledků studie, které se zúčastnilo přibližně 50 tisíc žáků, významně vzrostl za poslední rok počet čtyř- a pětiletých dětí, které mají problémy s mluvením. Britská vláda chce nyní investovat 18 milionů liber navíc do předškolního vzdělávání.

Podle britské Vzdělávací nadace (EEF), která studii provedla, protiepidemická opatření připravila malé děti o sociální kontakt a tím pádem i zkušenosti, které jsou k rozvoji mluvy klíčové. Děti měly velmi malý nebo žádný kontakt s prarodiči, musely dodržovat rozestupy, nesměly si spolu hrát a musely nosit roušky. To všechno jsou faktory limitující každodenní konverzaci, upozorňuje EEF. Počet dětí, které přišly do první třídy a mají problémy s řečí, vzrostl podle studie o 25 procent. Na rozdíl od ČR se v Británii jde do první třídy už v pěti letech.

Z 58 základních škol v Anglii, které se výzkumu zúčastnily jich 76% uvedlo, že děti, které v září 2020 nastoupily do školy, měly větší problémy s mluvením, než prvňáci v dřívějších letech. 98% škol má z řečového a komunikačního vývoje obavy, které sdílí 56% rodičů.

Školy mají velké obavy z toho, že pandemie silně zasáhla do řečového vývoje dětí. Vidíme to z výsledků studie, ale i z jednotlivých případů,“ uvedla ředitelka EEF Becky Francis.

Děti přestaly chodit i k doktorovi

V některých částech Británie bylo kvůli pandemii navíc přeřazeno 63 % pracovníků domácí péče, kteří chodí do rodin a kontrolují správný vývoj malých dětí. Alison Morton z EFF upozorňuje na to, že ubylo přímých kontrol dětí u pediatrů. Dětští lékaři tak u mnoha dětí neodhalili případné chyby vývoje.

Raná léta jsou pro děti nejdůležitější,“ uvedla ministryně pro rodinu Vicky Ford. „Vláda se rozhodla letos investovat 18 milionů liber na podporu výuky mluvení u nejmenších dětí. Je to část našeho 700 milionového balíčku na speciální podporu dětí, které se vrací do škol,“ řekla ministryně.

V loňském roce byly základní školy v Británii zavřené od března do června, letos ve většině případů od ledna do března.

Reklama

Doporučujeme

Plyn domácnostem zdraží, podle expertů o deset až dvacet procent

Ceny plynu v Česku rostou. Domácnosti mají v příštích měsících počítat s tím, že si za energie připlatí. Největší nárůst se očekává právě u plynu.

Řidič v Derby najel do chodců

V anglickém Derby najel v sobotu večer řidič autem do několika chodců. Někteří utrpěli vážná zranění a skončili v nemocnici. Policie podezřelého muže krátce po incidentu zadržela, motiv zatím neoznámila.

Antonelli slaví další výhru, Bearman havaroval

Velká cena Japonska nabídla dva silné okamžiky. Andrea Kimi Antonelli v Suzuce znovu vyhrál a v 19 letech se posunul do čela šampionátu formule 1, zatímco Oliver Bearman po nejtvrdší havárii dosavadního průběhu sezony odkulhal do lékařského centra.

Šéfové ropných firem varují před dopady války s Íránem

Válka s Íránem začíná podle šéfů ropných firem tvrdě doléhat na dodávky energií a trhy její vážnost stále podceňují. Největší obavy míří na ropu, zkapalněný zemní plyn i další vývoj v Hormuzském průlivu, jehož omezený provoz zvyšuje nervozitu po celém světě.

Teherán čelil masivní vlně bombardování

Teherán zažil jednu z nejtěžších vln bombardování od začátku války. Útoky zasáhly obytné čtvrti i univerzitu, do regionu mezitím dorazili američtí mariňáci a konflikt se dál rozšiřuje za hranice Íránu i Izraele. Do bojů se nově zapojili také hútíové z Jemenu a napětí dál roste kolem Hormuzského průlivu.

Rubio obvinil Zelenského ze lži, naznačil, že USA může pomoc Ukrajině přesměrovat na Írán

Americký ministr zahraničí Marco Rubio obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ze lži ohledně požadavků Spojených států. Zároveň připustil, že by USA mohly přesměrovat část zbraní původně určených pro Ukrajinu na jiné priority, například na konflikt s Íránem.

Správu železnic čeká velká reorganizace

Správa železnic od dubna spustí rozsáhlé organizační změny, které zasáhnou asi třetinu zaměstnanců. Ve hře je zhruba pět tisíc lidí. Ve většině případů ale nemá jít o propouštění, spíš o přesuny pod jiné útvary a výraznější centralizaci řízení.

Trump si opět stěžoval na neochotu spojenců v NATO pomoci USA s Íránem

Americký prezident Donald Trump podle tiskových agentur prohlásil, že Spojené státy by v případě potřeby nemusely přijít Severoatlantické alianci na pomoc vzhledem k tomu, že NATO neposkytlo USA materiální podporu během nynější války proti Íránu. Trumpovo prohlášení opět vyvolalo otazníky ohledně postoje amerického prezidenta k ustanovením o vzájemné obraně, které jsou středobodem transatlantické aliance, poznamenala agentura Reuters.

Jemenští Húsíové poprvé od začátku války v Íránu vypálili raketu na Izrael

Jemenští povstalci Húsíové, kteří jsou spojenci Íránu, poprvé od začátku nynější války na Blízkém východě vypálili raketu na Izrael. O útoku z Jemenu dnes časně ráno informoval Izrael a o něco později se k němu Húsíové přihlásili. Uvedla to agentura Reuters, podle níž se tak zvyšuje pravděpodobnost, že konflikt přeroste do ještě širší regionální konfrontace.

Íránský útok na Abú Zábí si vyžádal pět zraněných, v Ománu jednoho

Nejméně pět lidí utrpělo zranění při požárech v průmyslové zóně v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Příčinou požárů byly střely a drony vypálené z Íránu. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AFP. Jednoho zraněného podle agentury Reuters hlásí také vláda Ománu, v Kuvajtu pak drony útočily na mezinárodní letiště.

Íránský úder na americkou základnu poničil letouny a zranil vojáky

Íránský úder na americkou základnu Princ Sultán v Saúdské Arábii dnes poničil několik tankovacích letounů a zranil deset amerických vojáků. Píše to deník The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované americké a saúdskoarabské zdroje.

Saúdská Arábie posílá rekordní objemy ropy přes Rudé moře

Saúdská Arábie zrychluje vývoz ropy přes přístav Janbú u Rudého moře a obchází tím Hormuzský průliv, který zůstává kvůli útokům a napětí v regionu prakticky mimo běžný provoz. Trh zatím první šok ustál, jenže zásoba volných barelů i dalších pojistek se rychle tenčí.

Izraelské údery zasáhly v Iránu jaderné zařízení a reaktor ve výstavbě

Údery Spojených států a Izraele zasáhly v Íránu některá jaderná zařízení včetně těžkovodního reaktoru v elektrárně Arák, napsaly dnes agentury s odvoláním na íránská média. K úderu na reaktor, který je podle předchozích informací Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve výstavbě, se přihlásil Izrael, píší média. Izraelským úderům zařízení čelilo i v loňské červnové válce. Podle médií nynější útoky nikoho nezranily ani nezpůsobily únik radiace.

Bank of America zaplatí obětem Jeffreyho Epsteina 72,5 milionu dolarů

Bank of America se dohodla na vyplacení 72,5 milionu dolarů obětem Jeffreyho Epsteina. Peníze mají uzavřít hromadnou žalobu, podle níž banka přehlížela varovné signály a svými službami pomáhala fungování Epsteinovy sítě sexuálního zneužívání. Dohodu ještě musí schválit soud v New Yorku.

Rusko a Ukrajina se v noci napadly drony, jsou mrtví a ranění

Nejméně jednu oběť a 11 raněných včetně dítěte si vyžádal rozsáhlý nálet ruských dronů na přístavní město Oděsu na jihu Ukrajiny, oznámil náčelník městské vojenské správy Serhij Lysak. V ruské Jaroslavské oblasti při náletu ukrajinských dronů zahynulo dítě, jeho rodiče utrpěli těžká zranění a zraněna byla i sousedka, informoval gubernátor Michail Jevrajev.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama