-5.3 C
Czech
Pátek 26. prosince 2025
Protext ČTKKulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví přinesl nutnou debatu o urbanismu

Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví přinesl nutnou debatu o urbanismu

Praha 22. května 2024 (PROTEXT) – Urbanismus v České republice čelí novým výzvám a je nutné mu věnovat větší pozornost. Bez debaty na toto téma se podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy neposuneme – musíme se jako společnost edukovat. Proto Svaz uspořádal diskusi u kulatého stolu, která se věnovala trendům v urbanismu.

Diskuse odborníků z oblasti architektury a městského plánování o zkušenostech ze zahraničí, nových stavbách a dalších aktuálních tématech se uskutečnila ve středu 15. května v PressCentru České tiskové kanceláře. Pozvání přijali architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, architekt a náměstek primátora Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč a prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Eva Le Peutrec zmínila, že Česká republika má velké nedostatky v podobě řídké sítě dálnic a zcela chybějících rychlovlaků. V případě Prahy pak vypíchla chybějící okruh a absenci metropolitního plánu. Podle známé architekty bychom proto měli soustředit úsilí především na inovace. „Praha má světovou kvalitu, je to historický unikát. Musíme ji chránit, ale zároveň i doplňovat. Ať už projekty architektonickými či urbanistickými,“ uvedla.

Urbanismus byl podle Ondřeje Boháče dosud v pozadí, a proto je důležité, jak k němu nyní přistoupíme: „Teď je čas to dělat správně. Nedosahujeme kvality nových čtvrtí, jaké vidíme například v západní Evropě. Vytvořili jsme si komplikované prostředí, kde se kvalitní čtvrť vytvořit dá, ale za velmi náročných časových a finančních podmínek,“ řekl. Jiří Nouza připomněl také problém velkého počtu obyvatel Středočeského kraje, kteří jsou ekonomicky aktivní v Praze: „Je potřeba ve městě vytvořit více center.“ Jako příklady povedených čtvrtí řečníci uvedli Karlín nebo Smíchov. „Města se teď předhání, kdo bude lepší. Chceme se této soutěže také účastnit,“ doplnil Petr Hlaváček.

Z aktuálních projektů a staveb byla řeč například o nové budově Vltavské filharmonie, kterou Eva Le Peutrec označila za téměř nezbytnou stavbu: „Praha by měla mít jasnou vizi pro budoucnost – stát se světovým centrem kultury. Proto bychom si neměli tuto příležitost nechat ujít. Od Nové scény Národního divadla se nic nepostavilo, měli bychom chtít přitáhnout vhodnou skupinu turistů.“ Mluvilo se i o nových dopravních stavbách v Praze – nové hale Hlavního nádraží, nádraží Praha-Bubny nebo Libeňském a Výtoňském mostě.

Na závěr diskuse moderátorka Štěpánka Duchková připomněla konferenci Světlo, která proběhne 17. a 18. září v O2 universum v Praze. Pořádá ji Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s MPSV a KZPS a Eva Le Peutrec se jí zúčastní jako exkluzivní host. V pořadí již třetí ročník unikátní konference nese podtitul Magie světla v architektuře. Jak moc je světlo v architektuře důležité a jaké dokáže vyvolat emoce, se dozvíte právě od Evy Le Peutrec. „Pořádat akce, kde se věnujeme tématům, jako jsou právě urbanismus nebo architektura, a diskutujeme zase s dalšími aktéry českého stavebnictví nám dává velký smysl,“ uzavírá Jiří Nouza.

O SPS

Svaz podnikatelů ve stavebnictví je dobrovolnou zájmovou organizací a zároveň vrcholným představitelem českého stavebnictví. Podtrhuje význam pozemního a dopravního stavitelství a také vodohospodářských staveb v České republice. Jako lídr stavebního průmyslu garantuje svým členům zastupování oboru na nejvyšší možné úrovni. Svaz vznikl v roce 1990 a reprezentuje většinu kapacity stavební produkce v České republice. Hájí zájmy svých členů a usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice na celostátní úrovni i v regionech. Více na webu, linkedInu a twitteru Svazu.

Kontakt pro média:

Kristýna Dolejšová

tisková mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví

E-mail: press@sps.cz

 

Reklama

Doporučujeme

Policie v Istanbulu zatkla 115 lidí podezřelých z plánování teroristických útoků

Policie v Istanbulu zatkla 115 lidí podezřelých z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle prokuratury plánovali teroristické útoky v Turecku během vánočních a novoročních svátků, informovala dnes agentura Anadolu.

Putin zaslal Trumpovi přání k Vánocům, telefonát se nechystá, uvedl Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi přání k vánočním svátkům, uvedl dnes podle tiskových agentur mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Telefonát mezi oběma státníky dnes nicméně není v plánu, dodal. Reakce Bílého domu není k dispozici.

Dva čeští občané ve středu zemřeli poblíž Kilimandžára po nehodě vrtulníku

Dva čeští občané ve středu zemřeli poblíž Kilimandžára. Informaci místních médií potvrdil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.

Diddy žádá soud o okamžité propuštění

Sean „Diddy“ Combs podal odvolání a chce, aby ho soud okamžitě propustil z vězení. Zároveň žádá zrušení verdiktu nebo nové rozhodnutí o trestu v kauze dvou skutků souvisejících s převozem za účelem prostituce.

Papež vyzval k dialogu o míru na Ukrajině a k zastavení dalších válek ve světě

Papež Lev XIV. dnes v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k modlitbám za ukrajinský lid sužovaný téměř čtyřletou válkou a apeloval na zúčastěné strany konfliktu, aby s podporou mezinárodního společenství našly odvahu k přímému a vzájemně se respektujícímu dialogu. Papež vyzval též k míru v dalších ozbrojených konfliktech ve světě a k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami.

Tim Cook vsadil na Nike nákupem za téměř 3 miliony dolarů

Šéf Applu Tim Cook nakoupil 50 tisíc akcií Nike v době, kdy se titul držel poblíž několikaměsíčních minim. Po zveřejnění nákupu akcie Nike posílily a pozornost se stočila i k dalšímu insiderovi, který přikoupil.

Rusko hlásí sestřelení 141 ukrajinských dronů, v Oděse ruský útok zabil člověka

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská protivzdušná obrana přes noc zneškodnila 141 ukrajinských dronů, zejména poblíž hranic. Několik dronů sestřelila ale i nad Moskvou, uvedl její starosta Sergej Sobjanin. Kvůli útokům ruských dronů byl v noci vyhlášen poplach na řadě míst Ukrajiny včetně metropole Kyjeva, jeden člověk zemřel podle místních úřadů při dalším ruském útoku na přístav Oděsa, informoval ruskojazyčný web stanice BBC.

Severní Korea ukázala nové snímky údajně první jaderné ponorky

Severní Korea zveřejnila nové fotografie plavidla, které označuje za svou první ponorku s jaderným pohonem. Kim Čong-un si ji prohlédl v hale, kde ponorka ještě stojí na výrobní lince. Současně ostře kritizoval plány Jižní Koreje získat stejnou technologii se souhlasem Spojených států.

Při výbuchu v mešitě na severu Nigérie zemřelo nejméně pět lidí

Při středečním výbuchu v mešitě na severovýchodě Nigérie zemřelo nejméně pět lidí a dalších 35 utrpělo zranění. Podle policie šlo o teroristický útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, úřady ale podezírají islamistické skupiny.

K útoku na francouzskou poštu se přihlásila proruská hackerská skupina

Ke kybernetickému útoku na francouzskou poštu La Poste a její bankovní dům La Banque Postale, který v pondělí zastavil či omezil některé jejich služby, se přihlásila proruská hackerská skupina NoName057(16). Podle agentury AP to dnes uvedla francouzská prokuratura s tím, že vyšetřování převzala francouzská rozvědka DGSI.

Izrael oznámil, že zabil v Gaze finančníka Hamásu Abdal Haje Zakúta

Izraelská armáda dnes oznámila, že při útoku 13. prosince zabila v Pásmu Gazy významného člena teroristického hnutí Hamás Abdal Haje Zakúta, zodpovědného za finanční operace. Napsala to agentura AFP s tím, že Zakút zahynul při stejném úderu, při kterém armáda zabila druhého nejvýše postaveného velitele Hamásu Ráida Saada.

Thajští a kambodžští zástupci se setkali na hranicích, aby projednali příměří

Thajští a kambodžští zástupci se dnes setkali v thajské provincii Čantaburi, aby projednali obnovení příměří na sporných hranicích. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na kambodžské představitele. Rozhovory by měly trvat čtyři dny. Po obnovení přeshraničních bojů na začátku prosince už zahynulo přes 40 lidí.

Paříž, Madrid a Brusel odsoudily americké sankce proti pětici Evropanů

Francie, Španělsko a Evropská komise (EK) dnes důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.

Rusko plánuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu do roku 2036

Rusko plánuje v následujících deseti letech postavit na Měsíci jadernou elektrárnu, která by dodávala energii jeho lunárnímu programu a společné rusko-čínské výzkumné stanici, píše agentura Reuters. Přestože se Sovětský svaz v minulosti pyšnil mnoha prvenstvími při dobývání a průzkumu vesmíru, dnešní Rusko v této oblasti dlouhodobě zaostává nejen za Spojenými státy, ale už i Čínou. Právě představitelé čínské lunární mise letos v dubnu oznámili, že Peking zvažuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu.

Nový plán počítá se zmrazením fronty, nezakazuje vstup do NATO, řekl Zelenskyj

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ve vyjádření pro novináře to podle tiskových agentur uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že je připraven o citlivých otázkách jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama