Jihovýchod Kréty zasáhl rozsáhlý lesní požár, který donutil tisíce lidí k evakuaci. Hořící svahy, vítr a extrémní horko ztěžovaly zásah hasičů i záchranu majetku. Oheň ale není jen krizí jedné sezóny – je varováním, jak rychle se klima mění a co všechno je v sázce.
Na jihovýchodě Kréty se během několika hodin rozhořel jeden z nejničivějších požárů letošního léta. Oheň propukl poblíž vesnice Achlia a rychle se rozšířil kvůli silnému větru, vysušené krajině a teplotám přesahujícím průměr až o 5 °C. K ránu bylo evakuováno přes 5 000 lidí, včetně stovek turistů.
Na místě zasahovalo přes 230 hasičů, desítky vozidel a 10 hasicích vrtulníků. Plameny postupovaly lesy, olivovými háji a přiblížily se až k obydlím a hotelům. „Situace je velmi obtížná, oheň se nedaří dostat pod kontrolu,“ uvedl zástupce civilní ochrany. Úřady zřídily nouzové přístřeší ve sportovní hale v Ierapetře.
Oheň žene vítr a vysušená země
Podmínky byly extrémní. Nárazový vítr dosahoval až 80 km/h a šířil plameny do nových oblastí. Vegetace v oblasti je vysoce hořlavá – suché svahy, husté křoviny a horký vzduch vytvořily ideální podmínky pro šíření ohně. „Plameny mají tři aktivní fronty, každou chvíli vznikají nová ohniska,“ varoval viceprefekt Androulakis.
Silnice v okolí Agia Fotia musely být uzavřeny, v oblasti vypadl proud a zhoršila se kvalita ovzduší. Některé obyvatele a turisty evakuovali i po moři, část hotelů a penzionů vyhořela.
Řecko je v ohnivé zóně Evropy
Řecko se opět stalo jedním z center požárů ve Středomoří. Vysoké teploty, dlouhotrvající sucha a silné větry dělají z regionu tzv. „ohnivé horké místo“. Vědci upozorňují, že kvůli lidské činnosti se klima mění rychleji – a s tím roste i riziko požárů. Jen v roce 2023 shořelo v Řecku přes 430 000 akrů půdy.
Letos navíc sezóna začala dřív. Vlna veder přišla už v červnu, moře se ohřívá rychleji a vzdušné masy zůstávají uzavřené pod tzv. teplotním dómem. Výsledkem jsou silnější a těžko kontrolovatelné požáry.
Turistika, zemědělství i životy v ohrožení
Požáry zničily části zemědělské krajiny i turistické infrastruktury. Vyhořely skleníky, vinice, soukromé vily i ubytovací zařízení. Řada turistů musela narychlo opustit hotely. Řecké úřady vydaly oranžové a žluté výstrahy pro velkou část země a varovaly před dalším šířením ohně.
Požár není výjimka, ale předzvěst
Požáry jako ten na Krétě se v jižní Evropě objevují každoročně. Letos ale Evropský systém EFFIS zaznamenal už více než dvojnásobek průměrné spálené plochy oproti posledním dvaceti letům. Podle vědců se kvůli lidské činnosti klima mění rychleji – a s ním i rizika.
Situace na Krétě se mezitím stabilizovala, ale jinde plameny dál pustoší středomořský prostor – od Katalánska přes Marseille až po Sýrii. Dosavadní požáry byly sice lokální, ale podmínky pro nové vlny přetrvávají. Srpen může být klíčový. Otázkou zůstává, zda varování přetavíme v prevenci.