Dnes na zahájení klimatické konference COP28 prohlásil král Karel III., že i přes dosažený pokrok je nezbytná „transformační akce“, neboť hrozba klimatických změn již není pouze vzdáleným rizikem. Monarcha vyzval vedoucí představitele států, vlád, podniků a klimatické delegáty shromážděné v Expo City v Dubaji, aby přijali změny, které budou pozitivní pro přírodu, protože lidská činnost ji přivádí do „nebezpečného, nezmapovaného území“.
Cop28 bude první příležitostí, kdy země provedou „globální inventuru“ pokroku od podepsání Pařížské dohody v roce 2015. Očekává se však, že výsledek nebude pozitivní. „Nějaký důležitý pokrok byl dosažen, ale velmi mě znepokojuje, že jsme stále tak hrozně mimo trať, jak to tak graficky ukazuje zpráva Global Stocktake,“ řekl král ve svém projevu.
King Charles has been slammed as a “climate change hypocrite” after making a speech to COP28 calling for “transformational action” when he is one of the UK’s biggest pollutershttps://t.co/FgBDaQYYtl
— The National (@ScotNational) December 1, 2023
V rámci Pařížské dohody se země dohodly, že omezí nárůst průměrné globální teploty na 2 °C oproti předindustriálnímu období a pokusí se zabránit jejímu zvýšení nad 1,5 °C. Organizace spojených národů však varuje, že navzdory vynaloženému úsilí je planeta na cestě ke katastrofálnímu nárůstu o 3 °C do konce století, a to za současné klimatické politiky, píše britský deník The Standard.
King Karel poukázal na opakované cyklony v ostrovních zemích, lesní požáry v Evropě a nebývalé záplavy v Asii jako na některé z mnoha jasných příznaků probíhajících klimatických změn. „Pokud rychle nenapravíme a neobnovíme jedinečné přírodní hospodářství založené na harmonii a rovnováze, které je naším hlavním zdrojem obživy, bude ohroženo naše vlastní hospodářství a přežití,“ řekl.
Britský král také vyzval světové lídry, aby během klimatického summitu odpověděli na pět klíčových otázek. Jsou to otázky, jak spojit veřejné a soukromé organizace v boji proti klimatickým změnám; jak zajistit financování pro udržitelnou budoucnost; jak urychlit inovace; jak najít dlouhodobé přístupy; a jak vytvořit „ambiciózní novou vizi“ pro příští století.
Summit Cop28 začal ve čtvrtek a potrvá do 12. prosince. Britská vláda se zavázala přispět 1,6 miliardy liber na mezinárodní projekty týkající se klimatických změn během summitu. To zahrnuje příspěvek 60 milionů liber do fondu pro ztráty a škody pro nejchudší země světa v hodnotě celkem asi 420 milionů amerických dolarů (332 milionů liber), který byl oznámen ve čtvrtek.
Projev krále Karla sledovali premiér Rishi Sunak a ministr zahraničí Lord Cameron, summitu se zúčastnili také předseda labouristů Sir Keir Starmer, stínový ministr zahraničí David Lammy a stínový ministr pro změnu klimatu Ed Miliband. Před svým zahajovacím projevem král rovněž vedl bilaterální rozhovory s katarským emírem šejkem Tamímem bin Hamadem.
Král Karel je jedinou zahraniční hlavou státu, která byla pozvána, aby promluvila na setkání světových lídrů o opatřeních v oblasti klimatu, čímž byla oceněna jeho desetiletá práce v oblasti životního prostředí.