Válka na UkrajiněKousek naděje. Telefonát mezi Zelenským a Trumpem se nesl v přátelském duchu

Kousek naděje. Telefonát mezi Zelenským a Trumpem se nesl v přátelském duchu

Americký prezident Donald Trump po středečním telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským přislíbil Ukrajině pomoc v protivzdušné obraně a navrhl, že by USA mohly spravovat ukrajinské elektrárny, protože by to zajistilo jejich bezpečnost. Telefonát si obě hlavy států pochvalovaly. Informují o tom televize BBC a CNN.

Trump označil hovor se Zelenským na své sociální síti Truth Social za „velmi dobrý“. Podle Bílého domu byl „fantastický“. Zelenskyj ho označil za „pozitivní, velmi věcný a upřímný“, byl tedy v přímém kontrastu s únorovou roztržkou ve Washingtonu.

Velká část zhruba hodinového rozhovoru podle Trumpa vycházela z úterního telefonátu s ruským diktátorem Vladimirem Putinem s cílem sladit požadavky a potřeby Ruska a Ukrajiny. Šéf Bílého domu vylíčil Zelenskému podrobnosti. „Jsme na velmi dobré cestě,“ je přesvědčený americký prezident.

Pozitivní charakter rozhovoru mezi Trumpem a Zelenským je alespoň chvilkovou úlevou pro evropské lídry, kteří mají obavy, že USA zemi napadenou Ruskem opustí nebo dojednají dohodu výhodnou pro Putina.

Trump také uvedl, že USA poskytnou Ukrajině pomoc v podobě posílení protivzdušné obrany, aby neumírali civilisté. „Prezident Zelenskyj požádal o další systémy protivzdušné obrany, aby bylo možné chránit civilisty, zvláště pak o systémy Patriot. Prezident Trump souhlasil, že s ním bude spolupracovat, aby zjistil, co je k dispozici, obzvláště v Evropě,“ stojí v prohlášení Bílého domu podle BBC.

Palčivý bod jednání

Napsal také, že ministr zahraničí Marco Rubio a poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz byli požádáni, aby přesně popsali projednané body. Jejich prohlášení by mělo být zveřejněno brzy.

Trump Zelenskému navrhnul, že by Spojené státy převzaly kontrolu nad ukrajinskými elektrárnami, aby do budoucna zajistily jejich bezpečnost.

Zelenskyj ve středu ve Finsku potvrdil, že ruské noční útoky pár hodin po telefonátu mezi Trumpem a Putinem mířily na energetickou, civilní a dopravní infrastrukturu. Putin přitom souhlasil s 30denním zastavením útoků na energetickou a civilní infrastrukturu. Zelenskyj reagoval se slovy, že Rusko potřebuje válku, po telefonátu s Trumpem ale řekl, že doufá, že se podaří dosáhnout příměří.

Rusko také tvrdilo, že sestřelilo šest vlastních dronů a že zákaz útoků na infrastrukturu platí.

Jakkoli se může zdát situace pozitivnější, CNN poukazuje na zásadní problém – absenci bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, což bylo důvodem vzplanutí emocí v Oválné pracovně, které šokovalo svět. USA odmítají poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky a chtějí, aby se více angažovala Evropa. Není jasné, zda nějaké záruky zahrnuje nerostná dohoda. Někteří experti si myslí, že Trump spoléhá na to, že Putin nebude riskovat útok na Ukrajinu, kde těží americké firmy.

Doporučujeme

Trump chce, aby škody způsobené Íránem, byly hrazeny ze zmrazeného majetku

Americký prezident Donald Trump chce, aby íránské prostředky zmrazené ve Spojených státech pokryly škody, které způsobí Írán na obchodních lodích svými útoky. Napsal to v noci na dnešek na své síti Truth Social. Trumpův nápad odmítl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Média odhadují, že Spojené státy přímo zmrazily zhruba dvě miliardy dolarů (42,5 miliardy korun) íránských prostředků.

Strach je zpět. Ropa znovu vystřelila nad 100 dolarů

Ceny ropy poprvé od května dosáhly 100 dolarů za barel kvůli pokračujícím americkým úderům na Írán a útoku Hútíů na saúdské lodě v Rudém moři. Vrátil se strach z eskalace války na Blízkém východě a rostoucí inflace, která v posledních týdnech zpomalovala.

USA provedly další vlnu úderů na Írán, podle Teheránu zahynuli čtyři lidé

Spojené státy provedly v noci na dnešek další vlnu vzdušných úderů na Írán. Při útoku v oblasti města Ahváz zahynuli čtyři lidé a pět dalších bylo zraněno. Podle agentury AFP to uvedl guvernér jihozápadní provincie Chúzestán, kde se město nachází. USA tvrdí, že cílem pravidelných úderů je zničit vojenské kapacity Íránu, které mohou ohrožovat plavbu v Hormuzském průlivu. Teherán v reakci zaútočil na americké základny v Jordánsku a Bahrajnu.

Po sesuvu svahu v Číně zemřelo 11 lidí, dalších 50 se pohřešuje

Počet obětí rozsáhlého sesuvu svahu na jihozápadě Číny vzrostl na 11. Záchranáři stále pátrají po dalších 50 lidech, v troskách však už nezaznamenali žádné známky života. Práci jim komplikují obrovské balvany, nestabilní terén a nedostatek prostoru.

Život Julie Andrews přiblíží nový dokument plný archivních záběrů

Julie Andrews se ve svých devadesáti letech ohlédne za kariérou, která začala v britských varieté a přivedla ji až mezi největší filmové hvězdy. Připravovaný dokument nabídne nové rozhovory i dosud nepublikované archivní záběry.

Britská firma prodala 178 bitcoinů. Penězi předčasně splatila dluh

Britská společnost Smarter Web Company prodala téměř 178 bitcoinů a získané peníze použila na předčasné splacení svého závazku. Transakce měla hodnotu přibližně 11,7 milionu dolarů. Firma se tím zároveň vyhnula možnému vydání více než 7,7 milionu nových akcií.

Indie: Levhart zaútočil v obchodě s alkoholem. Pohotový prodavač ho uvěznil uvnitř

Do obchodu s alkoholem v severoindickém státě Rádžasthán nečekaně vnikl leopard a zaútočil přímo na prodavače. Zraněnému muži se nakonec podařilo šelmu uvěznit přímo uvnitř obchodu.

Demonstranti se střetli s albánskou policií při protestech proti resortu Jareda Kushnera v Albánii

Albánské protesty proti plánovanému luxusnímu resortu spojenému s Jaredem Kushnerem přerostly v otevřený střet s policií. Demonstranti kritizují možné poškození chráněné přírody, nejasnosti kolem vlastnictví pozemků i celkově korupční poměry v zemi. Hnutí, které si říká "plameňáková revoluce", už téměř dva měsíce tlačí na vládu premiéra Ediho Ramy.

V Kongu si ebola vyžádala už více než 1000 obětí, počet nakažených přesáhl 2500

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.

Sněmovna USA schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 1,15 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu těsnou většinou schválila návrh obranného rozpočtu v rekordní výši 1,15 bilionu dolarů (24,4 bilionu Kč). Návrh rovněž zahrnuje ustanovení o užší spolupráci Pentagonu s Izraelem či přejmenování amerického ministerstva obrany na ministerstvo války. Opatření navzdory výhradám demokratů prošlo dolní komorou Kongresu v poměru 216 ku 212 hlasům. Píší o tom agentury Reuters a AP.

Milan Petržela ukončil profesionální fotbalovou kariéru

Milan Petržela po více než dvou desetiletích uzavřel profesionální fotbalovou kariéru. Rekordman v počtu ligových startů odehrál v nejvyšší soutěži 537 zápasů a získal řadu trofejí. Ve 43 letech se rozhodl skončit, protože podle svých slov už mu fotbal nepřinášel stejnou radost jako dříve.

Francouzské úřady kvůli požáru u Bordeaux evakuovaly tisíce lidí

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly 10.000 turistů a asi 1000 obyvatel. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na prohlášení departementu Gironde z dnešního rána. Server regionálních rozhlasových stanic ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka 12.000 a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na 2400 hektarů. Portál departementu je v současné době nedostupný.

Zástupci států EU podpořili 21. balík sankcí proti Rusku, Řecko stáhlo blokaci

Zástupci států EU dnes podpořili přijetí 21. balíku sankcí proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, potvrdil unijní diplomat. Nová omezení se dlouho nedařilo schválit zejména kvůli výhradám, které mělo Řecko v souvislosti s omezením přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG), což by podle Atén citelně zasáhlo řeckou lodní dopravu. Nakonec si Řecko podle informací ČTK vyjednalo určité ústupky.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvé po útocích protivníka i útoky na infrastrukturu

Ruský útok v ukrajinské Sumské oblasti si v noci na dnešek vyžádal jednoho mrtvého. Rozsáhlému útoku čelila také Oděsa. V Rusku a na okupovaném poloostrově Krym zemřeli tři lidé, v Uljanovské oblasti zasáhl dron objekt infrastruktury. Informovaly o tom dnes ukrajinské a ruské úřady.

Válka s Íránem už USA stála 37,5 miliardy dolarů. Hegseth požádal Kongres o další finance

Válka s Íránem už USA vyšla přibližně na 37,5 miliardy dolarů (zhruba 794 miliard korun), odhadl v úterý na dotaz zákonodárců americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve skutečnosti však mohou být výdaje ještě vyšší, odhad totiž nezahrnuje náklady na opravu poškozených vojenských základen na Blízkém východě. Hegseth navíc vyvolal pobouření, když Kongres požádal o dalších 87 miliard dolarů (asi 1,84 bilionu korun).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama