menu

11.5 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Kanada nikdy nebude na prodej, vmetl premiér Carney Trumpovi v Bílém domě

Nově zvolený kanadský premiér Mark Carney dal při své návštěvě v Bílém domě jasně najevo, že Kanada si svou suverenitu nenechá vzít. Reagoval tak na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který při setkání už poněkolikáté prohlásil, že by se Kanada mohla stát 51. státem USA.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Konference Unicorn University Open: Budoucnost vzdělávání v éře umělé inteligence

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Praha 13. května 2025 (PROTEXT) – Jak umělá inteligence mění svět vzdělávání? A jak ji využít jako spojence, který rozvíjí lidský potenciál, nikoli jako nástroj, který ho nahrazuje? Právě těmto otázkám se věnuje další ročník konference Unicorn University Open nesoucí název AI jako partner, nikoli náhrada. Inspirativní přednášky povedou odborníci z oblasti technologií, vzdělávání a vývoje AI nástrojů, kteří nabídnou praktické ukázky a přístupy k využívání umělé inteligence ve výuce a zaměří se především na její roli jako podpůrného nástroje. Konference proběhne 16. května od 9:30 hodin v prostorách vysoké školy nebo online a je zdarma.

„Letošní jarní konference reaguje na aktuální diskuzi o roli umělé inteligence ve vzdělávání. Naší ambicí je ukázat, že technologie nejsou hrozbou, ale příležitostí – pokud s nimi umíme správně zacházet,“ říká prof. Ing. Jan Čadil, Ph.D., rektor Unicorn Vysoké školy, a dodává: „Připravili jsme přednášky a panelové diskuze s odborníky, kteří představí roli AI jako podpůrného nástroje, který pomáhá individualizovat výuku, rozvíjet kreativitu a efektivně budovat kompetence potřebné pro 21. století. A kteří se také nebojí kriticky i konstruktivně mluvit o tom, jak AI může obohatit výuku, aniž by potlačila to nejdůležitější – lidský přístup.“

Na konferenci vystoupí:

  • Jakub Haláček (Unicorn AI Research Center) vystudoval teoretickou fyziku na MFF UK, deset let působil jako učitel fyziky a matematiky na gymnáziu, kde zároveň koučoval robotické týmy, vytvářel IT strategie škol a vedl STEM programy. V současnosti se zaměřuje na výzkum a rozvoj umělé inteligence, kterou chápe jako klíčový nástroj pro budoucnost vzdělávání i společnosti. Jeho zkušenost propojuje hlubokou znalost učitelské praxe s inovacemi v oblasti technologií. V současnosti zastává pozici ředitele Unicorn AI Research Center, kde se věnuje výzkumu v oblasti umělé inteligence a podílí se na její implementaci v rámci vývoje produktů.
  • Lucie Malá (Legitas) působí jako právnička v advokátní kanceláři Legitas, jež spoluzaložila Českou asociaci umělé inteligence. Zaměřuje se na právní aspekty moderních technologií, zejména AI a kyberbezpečnost. Na nizozemské Tilburg University se věnuje právnímu výzkumu generativních modelů. Zajímá ji, jak vytvořit bezpečný a odpovědný rámec pro využívání nových technologií v každodenním životě i byznysu.
  • Peter Braun ( Technical University of Applied Sciences Würzburg-Schweinfurt ) je profesorem aplikované informatiky, který propojuje akademický svět s praxí moderních IT řešení. Působí na Technické univerzitě aplikovaných věd ve Würzburgu, kde vede bakalářský program informatiky i nový online program softwarového inženýrství. Má za sebou zkušenosti jako spoluzakladatel a technický ředitel start-upů v oblasti mobilních technologií. Ve výzkumu se věnuje architektuře REST pro distribuované aplikace a vývoji softwaru řízeného modely. Aktivně podporuje studenty v získávání mezinárodních zkušeností a propojuje výuku s globálním pohledem na IT sektor.
  • David Hartman (Vice-President for Science and Research – Unicorn University) má více než 15 let zkušeností v oblasti predikce a optimalizace komplexních systémů — od distribuce elektřiny, přes analýzu bezpečnostních rizik v IT až po modelování davového chování nebo výzkum neurodegenerativních onemocnění mozku. Na těchto projektech spolupracoval s řadou firem i zdravotnických zařízení doma i v zahraničí. Ve své práci využívá nestandardní matematické modely a specializuje se na komplexní sítě či intervalové počítání, které pomáhají přesněji předpovídat vývoj dynamických a propojených systémů, jako jsou sociální sítě, internet nebo lidský mozek. V současné době působí jako viceprezident pro vědu a výzkum na Unicorn University a garant nového bakalářského studijního programu Umělá inteligence.
  • Eva Nečasová (AI dětem) spoluzaložila neziskovou organizaci AI dětem, kde má na starosti vizi a obsah. Naplno se věnuje vzdělávání v oblasti technologií se zaměřením na umělou inteligenci.
  • Jakub Kubů (Česká asociace umělé inteligence) má více než 14 let zkušeností v technologických a IT firmách, kde působil jako Sales a Account Manager. V posledních letech se zaměřuje na optimalizaci SAP systémů, cloudová řešení a implementaci umělé inteligence do firemních procesů. V roce 2023 spoluzaložil Českou asociaci umělé inteligence, která si klade za cíl podporovat vzdělávání, sdílení know-how a zodpovědný rozvoj AI napříč společností.
  • Martin Richter (Aignos) spoluzaložil spolek Aignos, který se zaměřuje na vzdělávání a popularizaci témat spojených s umělou inteligencí. Od roku 2021 aktivně přibližuje veřejnosti, jak AI ovlivňuje naši společnost, a podílí se na organizaci osvětových aktivit. Věnuje se také akademickému výzkumu – v rámci doktorského studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy zkoumá společenské dopady umělé inteligence. Na stejné fakultě působí jako garant a vyučující předmětu „AI v komunikaci“, kde propojuje technologický vývoj s humanitní perspektivou.
  • Ing. Karel Klatovský (Microsoft) v současné době působí jako manažer vzdělávacích programů ve společnosti Microsoft. Má více než 11 let zkušeností jako učitel a správce sítě na střední škole a gymnáziu v Litoměřicích a na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Věnuje se přednáškám, psaní článků a webinářům na téma efektivního využívání digitálních technologií ve výuce. Za svůj život napsal více než 20 knih a učebnic pro základní a střední školy se zaměřením zejména na technologie Microsoft a přednášel na konferencích BETT v Londýně, TechED v Amsterdamu či Barceloně. Je držitelem certifikací Microsoft Office Specialist Expert, Microsoft 365 Certified: Enterprise Administrator Expert, Microsoft Certified Educator a Microsoft Certified Trainer. A již přes 10 let píše svůj blog, kde se věnuje právě informačním technologiím ve školství.
  • Ondřej Štefl (Scio) je český podnikatel, vizionář a inovátor, který zásadním způsobem mění tvář českého školství. Po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy působil ve vědecké sféře, konkrétně v Československé akademii věd, a věnoval se také pedagogické činnosti na několika pražských školách. V roce 1990 se stal jedním z prvních, kdo otevřel soukromou školu v tehdejším Československu – prestižní gymnázium PORG v Praze. O pět let později založil společnost Scio, která se proslavila zejména testy obecných studijních předpokladů a dalšími nástroji pro měření vzdělávacích výsledků. Dnes Ondřej Šteffl pokračuje ve své misi prostřednictvím sítě soukromých základních a středních ScioŠkol, které kladou důraz na rozvoj klíčových kompetencí a připravují žáky na svět budoucnosti. Ve ScioŠkolách nejde o memorování encyklopedických údajů – ty jsou dnes dostupné na jedno kliknutí. Cílem je vybavit děti dovednostmi a přístupem, které jim umožní uspět ve světě, jehož podoba se teprve formuje.

Po přednáškách budou mít zájemci možnost diskuse s jednotlivými řečníky. Ty se budou konat pouze fyzicky v prostorách vysoké školy, odkud bude konference vysílána online. Moderátoři konference budou David Hartman a Ivana Rykrová. Hlavním partnerem konference je společnost Unicorn.

Více informací o konferenci, řečnících a možnost zaregistrovat naleznete ZDE.

 

Unicorn Vysoká škola je renomovaná soukromá vysoká škola, která nabízí kvalitní vysokoškolské vzdělání v oblasti informačních technologií, byznysu a datové analýzy. Soustředí se na systematické vzdělávání odborníků v akreditovaných bakalářských a magisterských programech s cílem maximalizace konkurenční výhody pro jejich budoucí uplatnění. Promyšlený vzdělávací systém řádně shrnuje a předává vyvážený komplex znalostí složený ze standardů dobré odvětvové praxe, aplikované výzkumné činnosti, korporátního přístupu a partnerské spolupráce s oborovými leadery.

Unicorn Vysoká škola nově nabízí také tzv. mikrocertifikáty, které studujícím nabízí možnost si doplnit kvalifikované vzdělání bez toho, aby museli studovat konkrétní studijní program na vysoké škole. Je to rychlejší a pohodlnější cesta k tomu, jak si zvýšit kvalifikaci a stát se atraktivnější pro zaměstnavatele. Po úspěšném absolvování obdrží mezinárodně uznávaný elektronický certifikát garantovaný Unicorn Vysokou školou. Tento certifikát je přenosný a ověřitelný, což umožňuje jeho držitelům prokázat znalosti a kompetence získané v rámci celoživotního vzdělávání (CŽV).

 

 

Zdroj: Unicorn

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech "zákeřnější" než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech.

Francie brzdí Dukovany, dopis eurokomisaře způsobil roztržku

Evropská komise zkoumá, jestli jihokorejská KHNP získala v jaderném tendru na Dukovany nepovolenou finanční podporu. Francouzská firma EDF, která ve výběrovém řízení neuspěla, mezitím zablokovala podpis smlouvy žalobou. Premiér Fiala tvrdí, že dopis z Bruselu nebyl oficiálním stanoviskem Komise.
Reklama

DOPORUČUJEME

Robotizace zemědělství: Japonsko je vzorem i inspirací

Robotizace v zemědělství je nejen v Česku na vzestupu. Hlavním důvodem je nedostatek pracovních sil a rostoucí náklady na zaměstnance. I proto se zemědělské...
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech "zákeřnější" než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech.

Francie brzdí Dukovany, dopis eurokomisaře způsobil roztržku

Evropská komise zkoumá, jestli jihokorejská KHNP získala v jaderném tendru na Dukovany nepovolenou finanční podporu. Francouzská firma EDF, která ve výběrovém řízení neuspěla, mezitím zablokovala podpis smlouvy žalobou. Premiér Fiala tvrdí, že dopis z Bruselu nebyl oficiálním stanoviskem Komise.

Rusko chce jednat o míru, tvrdil Putinův mluvčí. O Zelenského návrhu nic neřekl

Rusko chce seriózní vyjednávání o ukončení války s Ukrajinou, řekl dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, který v neděli navrhl uspořádat tento čtvrtek v Istanbulu přímá jednání mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov nic neřekl o návrhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že se ve čtvrtek osobně dostaví do Istanbulu, aby jednal se svým ruským protějškem, uvedla agentura AFP. Dodala, že by šlo o první takové jednání od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Australský premiér Albanese představil novou vládu, která se funkce ujme v úterý

Australský premiér Anthony Albanese dnes představil svůj nový kabinet, který bude mít 30 členů. Napsala to agentura AP. Vláda složená z labouristů, kteří 3. května drtivě zvítězili v parlamentních volbách, se funkce ujme v úterý ráno místního času.

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Papež Lev XIV dnes vyzval k propuštění všech vězněných novinářů. Stalo se tak při setkání s novináři akreditovanými ve Vatikánu, píší agentury. Média také vyzval, aby informovala bez předsudků, fanatismu a nenávisti. Média by podle něj měla také používat umělou inteligencí s odpovědností a rozvahou.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás