Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny, píše server CNBC. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují? Ano i ne, vysvětlil web BBC News.
Čínská média, influenceři a úředníci argumentují, že Trumpa zahnal do kouta veřejný vzdorovitý postoj. „Pevná protiopatření a rozhodný postoj Číny se ukázaly jako vysoce účinné,“ napsal na sociální síti X účet propojený s čínskou národní televizí CCTV.
China sees the U.S. trade deal as a huge win for Beijing https://t.co/yrAHdlZqXO
— CNBC (@CNBC) May 12, 2025
V očích veřejnosti je to jasné – právě čínští vyjednavači přesvědčili Trumpa, aby snížil cla ze 145 procent na 30. Čína na oplátku snížila své tarify ze 123 procent na 10 procent. Dohodu proto vychvalují uživatelé na sociálních sítích.
Třeba takový hashtag #USChinaSuspending24%TariffsWithin90Days má již 420 milionů zhlédnutí. „Naši předkové se nevzdali, proč bychom se tedy měli vzdát toho, co máme, my?“ napsal na X další uživatel. Jeho komentář obdržel tisíc lajků.
Peking využívá dosažení obchodní dohody s USA k tomu, aby se vykreslil jako zodpovědný a rozhodný obchodní partner, přestože vyjednávání s ním o obchodu bylo pro ostatní ekonomiky vždy spíše frustrující.
Obchodní partneři si stěžují na únavu z nenaplněných slibů Pekingu, který nakonec podnikne jen málo slíbených kroků. Ten přitom přistoupil na kola jednání o dlouhodobé obchodní dohodě s USA.
Jádro problému to neřeší
Obě strany prezentují pokrok v obchodních vztazích za zlomový. „Obě delegace se tento víkend (v Ženevě) shodly na tom, že ani jedna strana si nepřeje oddělení. A to, co se stalo s těmito vysokými cly… bylo ekvivalentem embarga, a to si ani jedna strana nepřeje. My chceme obchod,“ přiznal americký ministr financí Scott Bessent.
Ekonomové připouštějí, že je tato dohoda mnohem lepší, než se čekalo. „Myslel jsem si, že budou cla snížena někam na 50 procent,“ uvedl Zhiwei Zhang, hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu. „Je to samozřejmě velmi pozitivní zpráva pro ekonomiky v obou zemích i pro globální ekonomiku a investory,“ dodal.
„Mnoho věcí bylo projednáno, mnoho věcí bylo odsouhlaseno. Úplný reset vyjednaný přátelským, ale konstruktivním způsobem,“ napsal na sociální síti Truth Social Trump.
I Peking zmírnil svůj tón, a to z dobrého důvodu. Americká cla by měla bolestivý dopad na čínskou ekonomiku, jež se stále s obtížemi vzpamatovává z pandemie.
Skutečně ale dohoda řeší napětí mezi dvěma největšími ekonomikami? Ano i ne. Pomohla sice ochladit eskalující napětí v obchodních vztazích, Čína však, kromě toho, že to využívá k propagaci vlastního vítězství, vnímá chybu na straně USA, které na ni „uvalily jednostranná cla“. A vyslala skrze vládní zpravodajskou agenturu Nová Čína jasný signál: „Dobrá vůle a trpělivost Číny má své meze a nikdy nebude nasměrována na ty, kteří nás bez váhání potlačují a vydírají nebo nemají žádné výčitky svědomí, když porušují své slovo.“
Kromě toho obchodní dohoda neřeší jádro problému. Čína prodává USA mnohem více, než z nich dováží. Mezi oběma zeměmi jsou patrné velké rozdíly a zapomínat nesmíme ani na geopolitické napětí v Jihočínském moři a otázku Tchaj-wanu. Boj o vyváženější obchodní vztahy nekončí, pouze se pohnul vpřed.