1.9 C
Czech
Sobota 14. února 2026
KomentářeKOMENTÁŘ: Trump srazil globální trhy na kolena. V jeho plánu ale nejde...

KOMENTÁŘ: Trump srazil globální trhy na kolena. V jeho plánu ale nejde jen o cla

Šéf Bílého domu Donald Trump vyděsil investory po celém světě, když vyrukoval s další várkou cel. Okamžitě se otřásly trhy v USA, Evropě i Asii. Americký index S&P 500 letos odepsal už téměř 14 procent a nad investory proto krouží obavy z recese. Jenže i takový scénář může být součástí Trumpova plánu.

Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu si investoři malovali v zelených barvách. Za prvního republikánova mandátu se totiž trhům nakonec významně dařilo, třebaže s nimi Trump zprvu pořádně zamával prostřednictvím cel. Do obchodní války se teď znovuzvolený prezident pustil znovu, panika je ale mnohem rozsáhlejší než minule.

Americký index S&P 500, který sdružuje pět set nejhodnotnějších společností ve Spojených státech, odepsal za pouhé dva dny zhruba deset procent. U tak robustního indexu se jedná o masivní ztrátu v řádu bilionů dolarů.

Cla uvalená na Evropskou unii také překazila letošní krasojízdu trhům na starém kontinentu. Index Eurostoxx 50 od minulého týdne ztratil přes 13 procent. Panika investorů se blíží k bodu, který je srovnatelný s pádem hypoteční banky Lehman Brothers v roce 2008.

Tehdy svět přikryla globální krize a něčeho podobného se investoři bojí i dnes. Obavy z recese a vysoké inflace rostou. V nastalém chaosu tak trochu zapadá odpověď na otázku: Proč to vůbec Trump dělá?

Trumpův nepřítel je silný dolar

Republikán o svých plánech mluvil dlouho. Své úmysly rozpoutat celní válku formuloval ještě před vítězstvím v listopadových volbách. Trumpovým současným cílem je totiž vrátit výrobu do Spojených států a vylepšit americký obchodní deficit.

Toho chce docílit devalvací dolaru, nejpopulárnější měny světa. Trump doufá, že levnější dolar podpoří americký export, cla uvalená na celý svět pak mají zvýšit chuť Američanů kupovat domácí zboží.

V Trumpově tažení se také hraje o gigantický americký dluh. Zhruba čtvrtinu amerických dluhopisů dnes drží zahraniční investoři a Trump pracuje na tom, aby měli nižší výnosy nebo se chtěli dluhopisů zbavit. Republikán to celé zakládá na myšlence, že silný dolar americkou ekonomiku znevýhodňuje. 

Experti po celém světě se na hodnocení tohoto přístupu neshodnou. Spíše se ale přiklánějí k názoru, že to může skončit jedním velkým průšvihem. Americká administrativa miliardářů je ale možná ve prospěch svého plánu ochotná projít i krutou recesí. Úspor na to její členové mají dost.

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama