menu

13.3 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Další americká stíhačka za 60 milionů dolarů skončila v Rudém moři

Do vod Rudého moře se zřítil už druhý americký bojový letoun F/A-18 Hornet za 60 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy korun). I v tomto případě se zřítil z paluby letadlové lodě USS Harry S. Truman, stejně jako před týdnem. Na ni navíc zaútočili jemenští povstalci i přesto, že americký prezident Donald Trump oznámil příměří s touto skupinou.

Protivzdušná obrana údajně zničila 524 ukrajinských dronů během jednoho dne

Ruská protivzdušná obrana za uplynulý den zničila 524 ukrajinských dronů, uvedlo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. V době vrcholících příprav na oslavy konce druhé světové války by šlo o jeden z největších vzdušných útoků od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Informaci ministerstva nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

KOMENTÁŘ: Od Hamásu po světovou válku? Ani takový scénář nelze vyloučit

Od chvíle, kdy teroristé, kteří se zaštiťují hnutím Hamás, napadli vesnice podél hranic Pásma Gazy, přemítají vojáci, politici i odborníci na Blízký východ o tom, jestli se tento útok z nečekané strany nemůže přelít za hranice historické Palestiny. Může a snáz, než byste čekali.

Útok na izraelské civilisty není třeba znovu popisovat. Připomeňme si snad jen dvě věci, jak jej provedli a do jaké mezinárodně-politické situace. Někteří západní novináři připodobnili útok Hamásu k tomu, co prováděly za druhé světové války britské speciální jednotky SAS. Ozbrojení muži na čtyřkolkách, v džípech či nákladních automobilech, které byly masivně vyzbrojené a uzpůsobené pro páchání co největších škod, vyrazili k cílovým místům, kde rozsévaly smrt a zkázu. S tím toliko rozdílem, že SAS bojovaly proti cílům ryze vojenským uprostřed formálně vyhlášené války a teroristé z Hamásu stříleli nevinné civilisty.

Pozemní útok po letech neúčinného ostřelování malorážovými raketami nikdo nečekal, dokonce ani izraelská vojenská zpravodajská služba Šin Bet. Tím spíše uspěl. Stovky nevinných občanů Izraele teroristé zavraždili, další stovky zranili.

Pohled zvenčí

Důležitý je však i mezinárodní pohled. Do jaké situace útok proběhl? Izrael v zádech se Spojenými státy se snaží vší silou normalizovat vztahy s muslimskými zeměmi v regionu, protože to byly právě ony, které ve 20. století vždy nakonec vytáhly se svými armádami proti Izraeli. Vztahy se tak zlepšily zejména se Saúdskou Arábií a jejími sunnitskými spojenci. Tedy právě s těmi zeměmi, které často žijí z ropy a které celou druhou polovinu 20. století financovaly chod neživotaschopného palestinského státu.


Izrael se chystá na pozemní ofenzívu v Gaze, něco podobného, co převedl před patnácti lety v rámci slavné operace Lité olovo. Zatímco však do té doby byla izraelská armáda nezpochybnitelným vládcem Gazy, v roce 2008 poprvé utrpěla těžké ztráty takového rozsahu, že nejen Izraelci, ale i sami Palestinci ohlásili vítězství. Doba pokročila a zatímco Izraelské obranné síly (IDF), jak se oficiálně nazývá izraelská armáda, zůstaly za poslední roky zhruba na stejné úrovni, předpokládá se, že Hamás se od té doby významně vyzbrojil za pomoci Íránu a Sýrie, dvou posledních vůči Izraeli skutečně ryze antagonistických režimů v oblasti.

Hamás, jak se ukázalo při menších střetech v posledních letech, získal zejména rozsáhlou sbírku protitankových řízených střel, například kvalitní ruský typ 9K135 Kornet, řadu moderních pancéřovek ruské, íránské a čínské výroby. Izraelská armáda, která v obydlených oblastech spoléhá na léty propracovanou taktiku nasazení těžkých mechanizovaných sil, by tak při rozsáhlém útoku zřejmě utrpěla ještě větší ztráty než při operaci Lité olovo.

Domino

Američané dle zdrojů citovaných agenturou Reuters Izraelce od pozemní ofenzívy zrazují, zajedno kvůli očekávání ztrát, zadruhé kvůli osudu zajatců, z nichž někteří mají americké občanství. Hlavním důvodem pak má být obava o prohloubení konfliktu. Ačkoli většina pozorovatelů nad podobnou obavou mávne rukou, situace je třaskavá a v mnohém připomíná složitý systém vzájemně provázaných dvojstranných smluv, které vedly k vypuknutí první světové války.

Pokud totiž Izrael zaútočí na Gazu v pozemním útoku, bude to muset být skutečně masivní útok stovek tisíc vojáků, tisíců obrněných transportérů a stovek tanků, podporovaný bitevními vrtulníky, dělostřelectvem a rozsáhlým leteckým bombardováním. Šlo by o plnohodnotnou válku, ve které by (jak tvrdí izraelští představitelé) nešlo jen o Hamás, šlo by o celkový osud Pásma Gazy. Úspěšná masivní operace by mohla přinést až zrušení palestinské autonomie v tomto kusu historické Palestiny a znovuzavedení přímé okupační správy nebo jakoukoli podobnou variantu.

V tom okamžiku se dá očekávat masivní útok z Libanonu, který povede hnutí Hizballáh. Když s ním bude Izrael bojovat (jakože bude), střety se nevyhnou ani Sýrii. Syrská vláda je sice slabá, ale přeci jen jistými omezenými (zejména v porovnání s Izraelem) vojenskými kapacitami disponuje.

Írán

Ve chvíli, kdy se do bojů zapojí Hizballáh a zbytky Asadovy syrské armády, ihned se do krize vloží také Írán. Země, která z velké části ovládá Irák i Sýrii a skrze Hizballáh prakticky kompletně Libanon. Šíitská teokracie už v 80. letech dokázala, že i přes zbrojní embargo dokáže odolat i technologicky velmi silnému nepříteli. Od vzniku židovského státu platilo, že úhelným kamenem blízkovýchodní politiky je konflikt Izraelců s Palestinci. Ten sloužil velkým arabským zemím jako prostředek politického boje s židovským státem.

Tím, co hýbe současným Blízkým východem, je však konflikt mezi šíity a sunnity. V něm proti sobě stojí Írán a Saúdská Arábie. Vše důležité, co se v regionu odehrává, nese silnou stopu přítomnosti jedné nebo obou regionálních mocností. Válka proti Islámskému státu, kurdský boj za nezávislost. Válka v Jemenu a blokáda Kataru. Povstání v Iráku a samozřejmě občanská válka v Sýrii. Všechny tyto konflikty se staly pro obě ambiciózní říše hřištěm, na kterém spolu v zastoupení bojují o blízkovýchodní hegemonii. Pragmatičtí íránští ajatolláhové hrají izraelskou kartu zejména ve snaze dostat na svou stranu arabskou veřejnost napříč Blízkým východem, aby ji mohli využívat k mocenskému souboji se Saúdy.

Arabská ulice

I proto se dá očekávat, že pokud by se do války zapojil (byť nepřímo) Írán, rychle přispěchá i Saúdská Arábie. Princ Salmán dobře ví, že jakýkoli úspěch ve střetu s Izraelem by Íránu rychle získal popularitu napříč Blízkým východem. A to zejména na tzv. „arabské ulici“ od Káhiry po Mekku.

A zde už se dostáváme na okraj propasti. Pokud by se do sebe totiž zaklesly (byť stále v zastoupení) Írán a Saúdská Arábie, jistě to nenechá chladnými Rusy. Ti sice mají sami „z ruky do huby“, ale nikdy neopomenou zdůraznit svůj, jakkoli upadající, stále nezanedbatelný vliv v regionu.

A jsme na konci řetězu. Pokud by do hry vstoupilo Rusko, bude to jistě s Čínou v zádech. A stranou nebudou moci zůstat Spojené státy. Logickým dominem jsme se dostali až k zapojení velmocí.

I proto je nejdůležitější, aby v této chvíli vedení Hamásu a Hizballáhu, stejně jako vrcholní politici v Tel-Avivu dobře zvažovali, co se jim ještě vyplatí. Nejen kvůli osudu vlastnímu, ale možná i kvůli osudu celého civilizovaného světa.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.

Zelenskyj a evropští lídři jednali po telefonu s Trumpem, uvedl Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé klíčových evropských zemí, kteří jsou na návštěvě Kyjeva, dnes po telefonu mluvili s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání bylo plodné a týkalo se úsilí dosáhnout míru, uvedl na síti X ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha. Ukrajina je podle něj připravena začít už od pondělí dodržovat Spojenými státy navržené třicetidenní příměří.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás