Spojené státy jsou zemí paradoxů a Kalifornie tuto definice plní dokonale. Nejbohatší americký stát totiž přeskočil Japonsko v žebříčku nejsilnějších ekonomik a dostal se už na čtvrté místo. Kalifornii přitom trápí každoroční masivní požáry i nekončící drogová a bezdomovecká krize.
O americkém snu se toho namluvilo hodně. O americké bídě už méně. V Kalifornii je dostatek obojího. Když jsem tento americký stát navštívil loni během prezidentských voleb, pochopil jsem, jak moc jsou Spojené státy zemí kontrastů.
Dnešní Kalifornie není dokonalým rájem z hollywoodských filmů a seriálů. Na chodníku slávy v Los Angeles se válí bezdomovci, na vedlejším a neméně proslulém Sunset Boulevardu kempují narkomani ve stanech. Na romantické procházky není prostor, kdo může, jezdí všude autem.
Bohatí Američané bydlí na periferiích nebo v luxusních čtvrtích, které jsou obehnané vysokými ploty a zabezpečené špičkovými bezpečnostními systémy. Vedle kriminality zdejší občany ohrožují pravidelné lesní požáry, které odsávají z kalifornské ekonomiky miliardy dolarů. Zatímco se do státu ze sousední mexické Tijuany pašují drogy.
A přesto Kalifornie ekonomicky šlape jako nikdy dřív. I přes všechny problémy, které se sebou vláčí. V žebříčku nejsilnějších ekonomik teď předehnala Japonsko a usídlila se na čtvrtém místě za celé Spojené státy, Čínu a Německo. HDP Kalifornie bylo loni 4,1 bilionu dolarů.
Takový výkon samozřejmě znovu otevřel otázku, jestli by neměla Kalifornie vyhlásit nezávislost. Ekonomicky a především politicky představuje vedle ostatních států USA trochu jiný svět.
List Los Angeles Times ale upozornil, že ekonomický úspěch Kalifornie se odráží především od obchodu s ostatními americkými státy. Kalifornie navíc rozhodně není čistým dárcem amerického HDP. Kupříkladu tamní zdravotnictví by nepřežilo bez federálních dotací.
Kaliforňané tak nadále budou sice trochu jiní Američané, ale stále Američané. Kteří i přes spory s Donaldem Trumpem, migraci, pašování drog, kriminalitu a nejvyšší míru bezdomovectví ze všech států USA dokážou pořád dost slušně vydělávat.