Severní Korea dokončila stavbu nového námořního mola v Sohe na severozápadě země, které slouží jako hlavní severokorejské středisko pro vypouštění špionážních satelitů a raketových testů. Dokončení mola dokazují satelitní snímky, o kterých s odvoláním na satelitní společnost ICEYE dnes informovala agentura Reuters.
Molo v Sohe, které je vidět na snímcích, umožňuje přepravu větších raketových komponentů, než bylo dosud možné po železnici, uvedla společnost ICEYE ve svých zjištěních poskytnutých agentuře Reuters. Větší komponenty by umožnily začít ze Sohe odpalovat rakety s větším doletem, dodal Reuters.
Satellite imagery indicates that a new maritime pier has been completed at North Korea's key rocket station, where the latest spy satellite launches and other rocket tests have been conducted, satellite operator ICEYE said https://t.co/qFbDTeEKYP
— Reuters (@Reuters) July 17, 2025
V roce 2022 navštívil raketový odpalovací komplex v Sohe severokorejský vůdce Kim Čong-un. Tehdy nařídil jeho modernizaci a rozšíření, aby bylo možné odtud vypouštět různé rakety, včetně těch, které jsou schopny nést vojenské špionážní satelity, uvedla státní média.
Komplex v Sohe už byl v minulosti využit k vypuštění satelitu na oběžnou dráhu a také k testování různých raketových komponentů, včetně raketových motorů a kosmických nosných raket, které podle jihokorejských a amerických úředníků vyžadují podobnou technologii jako mezikontinentální balistické rakety (ICBM).
Snímek z 9. července také ukazuje molo s nově postaveným přístavištěm a plavidly, což podle ICEYE naznačuje, že molo už bylo uvedeno do provozu. To by mohlo přispět ke zlepšení logistických kapacit Sohe.
Podle americké analytické skupiny 38 North, která sleduje severokorejskou aktivitu, pokračuje rozšiřování silniční a železniční infrastruktury v celém komplexu.
Poslední pokus Pchjongjangu o vypuštění vojenského špionážního satelitu ze Sohe v květnu 2024 selhal. Vůdce Kim Čong-un ale slíbil, že se nikdy nevzdá projektu vesmírného průzkumu, který považuje za klíčový pro národní obranu před nepřátelskými hrozbami.
Severní Korea úspěšně vypustila svůj první špionážní satelit na oběžnou dráhu v listopadu 2023.
V rámci rostoucích vojenských vazeb s Moskvou pravděpodobně Severní Korea získává od Ruska pomoc se svým satelitním programem výměnou za vyslání vojáků, kteří na straně Ruska bojují proti Ukrajině, uvedli jihokorejští představitelé.
Severní Korea tvrdí, že její vojenské aktivity, včetně jaderných zbraní, jsou jejím suverénním právem a slouží pouze k sebeobraně. Viní Spojené státy a jejich spojence, že ji ohrožují nepřátelskou politikou, za kterou považuje vojenská cvičení a sankce, dodal Reuters.