ZprávyKLDR likviduje jihokorejská zařízení v letovisku, které bývalo symbolem spolupráce obou států

KLDR likviduje jihokorejská zařízení v letovisku, které bývalo symbolem spolupráce obou států

Severní Korea začala likvidovat golfové hřiště vybudované Jižní Koreou v turistickém letovisku v Diamantových horách, které bývalo považováno za důležitý symbol spolupráce obou korejských států. KLDR v letovisku rovněž bourá unikátní plovoucí hotel vlastněný Jižní Koreou, informovala dnes agentura AP.

Demolice jihokorejských zařízení v horském středisku, které leží na severokorejském území, přichází v době, kdy roste napětí mezi Soulem a Pchjongjangem kvůli raketovým testům KLDR.

Likvidaci golfového resortu agentuře AP potvrdilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Minulý pátek oznámilo, že KLDR začala rozebírat i plovoucí hotel, který kotvil v pobřežní části letoviska. Ministerstvo vyzvalo Pchjongjang, aby přestal s ničením jihokorejských zařízení a aby se vrátil k rozhovorům.

Letovisko v Diamantových horách a průmyslový komplex Kesong byly považovány za dva klíčové mezikorejské ekonomické projekty a symboly spolupráce obou zemí. Jižní Korea ovšem zájezdy do Diamantových hor zastavila v roce 2008 poté, co tam severokorejští vojáci zastřelili jihokorejskou turistku, která nevědomky vešla do vojenského prostoru.

V roce 2018 se severokorejský vůdce Kim Čong-un rozhodl vydat na cestu diplomacie, opakovaně se setkal se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem a také s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Nabídl přitom ukončení severokorejských jaderných zbrojních programů výměnou za zrušení sankcí. Oteplení vztahů umožnilo, že se v roce 2018 v letovisku v Diamantových horách setkali členové rodin, které rozdělila korejská válka z 50. let minulého století.

Druhý summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kima v únoru 2019 ve Vietnamu ale skončil fiaskem a KLDR se opět stáhla do izolace. V témže roce severokorejský diktátor Kim nařídil stržení jihokorejských zařízení v letovisku, demolici však podle agentury AP zdržela koronavirová krize. Kromě golfového klubu a plovoucího hotelu Jižní Korea vlastní v letovisku například také lázně, kulturní centrum, ubytovací zařízení, duty free shop či sály pro karaoke.

Doporučujeme

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Washingtonu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Washingtonu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.

Finsko kvůli riziku dronů omezilo letecký a námořní provoz u jižního pobřeží

Finská armáda dnes kvůli riziku zbloudilých dronů dočasně uzavřela část vzdušného prostoru u jižního pobřeží země poblíž hranic s Ruskem. Také tam omezila námořní dopravu. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího armády.

Trump hovoří o přátelských rozhovorech s Íránem. Zároveň hrozí údery

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že s Íránem probíhají „velmi přátelská jednání“ o ukončení konfliktu poté, co USA nečekaně pozastavily útoky na Írán a islámská republika zastavila odvetné údery. Teherán popírá, že probíhají přímá jednání, ale obě strany si vyměňují zprávy prostřednictvím třetích stran.

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?

Putin chce po zářijových volbách mobilizovat až 500.000 vojáků

Ruský prezident Vladimir Putin chce po zářijových parlamentních volbách mobilizovat 300.000 až 500.000 vojáků, myslí si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Napsal to na telegramu, kde také vyjádřil přesvědčení, že tito vojáci nebudou dobře vycvičeni, a ruská armáda tak bude mít vysoké ztráty.

Hasiči dál bojují s požáry ve Francii a ve Španělsku, část evakuovaných se vrátí

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie se v noci na dnešek po několika dnech šíření stabilizovaly, oznámila podle agentury AFP prefektura departementu Gironde. Ve Španělsku se očekávají návraty prvních evakuovaných lidí do oblasti kolem hlavního města Madridu. V obou zemích muselo kvůli nebývale silným požárům opustit domovy a turistická zařízení na 300.000 osob.

Motor čínské ekonomiky ztrácí dech. Nová čísla jsou varováním

Čínský průmysl dál vykazuje optimistické výsledky, tempo růstu zisků firem ale už druhý měsíc po sobě slábne. Podle nových údajů čínského statistického úřadu vzrostly zisky průmyslových podniků v červnu meziročně o 15,1 procenta. V květnu přitom růst dosáhl 21,1 procenta, což naznačuje, že dosavadní oživení začíná narážet na první překážky.

Ryan Gosling se stane novým Ghost Riderem

Ryan Gosling vstupuje do filmového světa Marvelu v roli, o kterou měl zájem už několik let. Jako Ghost Rider se představí v samostatném snímku, který natočí režisér filmu Deadpool & Wolverine Shawn Levy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama