menu

20.8 C
Czech
Neděle 14. července 2024

Biden po útoku na Trumpa zkrátil víkendový program a vrátil se do Bílého domu

Americký prezident Joe Biden po útoku na svého předchůdce v úřadu Donalda Trumpa zkrátil svůj víkendový pobyt v Delawaru a vrátil se do Washingtonu, informuje agentura AP. Bidena nyní čeká jednání s představiteli ministerstva pro vnitřní bezpečnost a dalšími bezpečnostními činiteli. Briefingu se zúčastní také viceprezidentka Kamala Harris.

Ukrajinské síly mají technologické inovace, které zmírní tlak na protivzdušnou obranu

Ukrajinští operátoři dronů dosahují významných pokroků ve schopnosti ničit ruské bezpilotní letouny (UAV) v letu pomocí FPV dronů (First-Person View). Tyto technologické inovace mohou ukrajinským silám umožnit snížit tlak na jejich krátkodobé a střednědobé prostředky protivzdušné obrany, pokud budou úspěšně nasazeny v dostatečném měřítku.

Když rodiče nezajímají jejich vlastní děti. Příběhy, které rozumný člověk nepochopí

Sledujte nás na sítích

Ať už v dětství či v dospělosti se museli vyrovnat s lhostejností svých vlastních rodičů. Nechali je o hladu, v nemoci, opuštěné na ulici. Zapomněli, neměli čas ani zájem. Smutná ukázka toho, že rodičovská láska není bezpodmínečná.

Reklama

Ne, nemusí jít o nejnižší společenskou vrstvu. Alkoholiky, drogově závislé. Děje se to i v „lepších rodinách“. Rodinách doktorů, akademiků, takzvaných intelektuálů. Jak se říká – pod svícnem je největší tma.

Na pohled působí jako z reklamy na štěstí. Dobře situované rodiny se dvěma a více dětmi, pyšnící se vysokou prestiží. Z toho, co se mnohdy děje uvnitř, za maskou pozlátka, se ale člověku svírá srdce. Za vše mluví následující smutné příběhy ze života, s nimiž se nám svěřili naši čtenáři. Tito lidé se, ať už v dětství či v dospělosti, museli vyrovnat se zcela nepochopitelnou lhostejností a nezájmem své vlastní mámy a táty.

Táňa, Praha – Vinohrady, 68 let

Když mi bylo 17 let, s kamarádkou jsem si našla levný zájezd do Rumunska. Na týden, vlakem. Sedmdesátá léta. Pro mého otce, který měl díky své profesi úspěšného umělce známého i v zahraničí vysoké příjmy, to byly drobné, a tak mi na to ty 4 stovky hned dal.

Foto:Pexels

Ještě než jsem odjela, rodiče se rozhodli, že v době mého pobytu odjedou s mojí (velmi hýčkanou) sestrou k moři – do tehdejší Jugoslávie. Tajně. Za mými zády, abych já to nevěděla a snad nechtěla jet místo toho s nimi.

Reklama

Týden nezvěstná, nehledali ji

V Rumunsku jsme s kamarádkou přežívaly v otřesných podmínkách – v jakési dřevěné boudě. Ale bylo nám fajn. Cestou zpátky nás na maďarsko-slovenských hranicích zastihly rozsáhlé záplavy. Tehdy nebyly možnosti jako dnes, a tak jsme zůstaly uvězněné ve vlaku, bez spojení se světem, po dobu celého jednoho týdne. Žádné mobily, telefony…

Nejprve jsme žily ze zásob jídla ve vlaku. Postupně však došly a již nebylo ani co jíst. Bylo to drsné. Na místě mých rodičů bych už dávno po dceři vyhlásila pátrání. Ti se po mně ale nesháněli.

Když jsem se po týdnu svépomocí konečně dostala domů, matka, noblesní dáma, krásně opálená z dovolené, na mě zamračeně koukala, proč jem tak špinavá a vyhublá a ať se jdu okamžitě umýt. Když jsem jí začala vysvětlovat, co se nám s kamarádkou stalo, s otcem mě obvinila, že jsem si to vymyslela. Neuvěřili mi. Šla jsem se tedy umýt. Časem zase trochu nabrala na váze. Můj krušný příběh vyšuměl. Úplně. Byl jen jedním z mnoha podobných, kterými jsem si v rodině prošla.

Šárka, Praha, 48 let

Bylo mi devět let. Autobus nás přivezl ze školy v přírodě. Na všechny děti už čekali rodiče a odváděli si je. Jenom moje máma nikde. Mobily tehdy ještě nebyly, abych jí mohla zavolat. Někdo z přítomných dospělých se nakonec nabídl, že mě zaveze autem domů. V té době jsme se ale měli stěhovat. Kdy přesně, to mi rodiče nesdělili. Z prominentní pražské čtvrti Ořechovka na nedalekou Hanspaulku.

Foto:Pexels

Když mě z auta vyložili na Ořechovce, zjistila jsem, že na adrese už nebydlíme. Zůstala jsem stát na ulici. Sama, s těžkým kufrem a v plátěnkách, které mě dřely tak, že jsem měla obrovské puchýře. (Vlastnili jsme to nejdražší auto, ale lepší boty mi rodiče nekoupili.) Pěšky, obtěžkána, jsem pak musela jít 2 kilometry do strmého kopce na Hanspaulku. V nejistotě, zda tam svou rodinu vůbec najdu.

Na dítě zapomněla

Když jsem uchvácená konečně dorazila k naší nové luxusní vile, matka vyhlédla z okna a přivítala mě nepříliš radostně slovy: Co tady děláš? Takhle brzo?“ Prý zapomněla, kdy se ze školy v přírodě vracím. Kvůli stěhování. Nohy jsem měla už sedřené do krve, ale jí to bylo tak nějak jedno. Rodičovský přešlap s otcem mlčky přešla a už jsme se k tomu nevraceli.

Pavlína, 39 let, Beroun

Narodila jsem se jako nechtěné dítě. Prvorozené, do intelektuální, dobře situované rodiny. Matka mně to dávala celý život náležitě najevo. Hodně mě tloukla až do dospělosti a vybíjela si na mně vztek. Vlastně pořád jsem jen za trest drhla podlahu v naší několikapatrové vile, učila se nebo dělala posilovací cviky, které mi naordinovala. Brzy jsem si musela začít vydělávat brigádami.

Jakmile jsem dosáhla dospělosti a získala dobře placené zaměstnání, vystěhovala mě s mými věcmi na ulici. Otec dělal, že to nevidí. Sužovaná nenávistí matky jsem vážně onemocněla. Našli mi nádor v trávicím traktu. Tehdy jsem se ještě vrátila do rodného domu pro moji milovanou knížku z dětství. Když jsem přecházela přes rozlehlou zahradu plnou rozkvetlých rododendronů a vzácných rostlin, zamotala se mi hlava a zkolabovala jsem.

Rakovina dcery ji nezajímala

Když jsem se probrala na zemi, matka koukala za záclonou. Na pomoc mi ale nepřišla. Naštěstí jsem si sama zvládla zavolat sanitku. Matka jen za oknem přihlížela, jak mě nakládají na nosítka. Pak to šlo ráz na ráz. Operace, nemilosrdná diagnóza, náročná léčba na onkologii několik let.

Foto:Pexels

Myslíte, že mě máma přišla navštívit do nemocnice? Zajímala se, co s její starší dcerou je? Ani v nejmenším. Stejně tak otec. Když jsem se tátovi později svěřila, že mi lékaři objevili zhoubný karcinom, mávl nad tím rukou. „To má dneska kdekdo.“ Asi nikoho nepřekvapí, že s rodiči už nejsem v kontaktu.

Příběhy jsou sepsané podle skutečných výpovědí hlavních aktérů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Starty raket Falcon 9 společnosti SpaceX byly po nezdařené misi pozastaveny

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v pátek pozastavil starty raket Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX poté, co se jedné z těchto raket nepodařilo umístit satelity na správnou oběžnou dráhu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní se jedná o první selhání Falconu 9 za více než sedm let.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Biden po útoku na Trumpa zkrátil víkendový program a vrátil se do Bílého domu

Americký prezident Joe Biden po útoku na svého předchůdce v úřadu Donalda Trumpa zkrátil svůj víkendový pobyt v Delawaru a vrátil se do Washingtonu, informuje agentura AP. Bidena nyní čeká jednání s představiteli ministerstva pro vnitřní bezpečnost a dalšími bezpečnostními činiteli. Briefingu se zúčastní také viceprezidentka Kamala Harris.

Trump přežil pokus o atentát. Střelec ho trefil do ucha

Bývalý americký prezident Donald Trump byl během sobotního předvolebního mítinku v Pensylvánii postřelen do ucha. Současný republikánský kandidát na prezidenta měl tvář potřísněnou krví, když se kolem něj objevila ochranka. Těsně před odchodem ještě stihl zatnout pěst a zvolat: „Bojujte! Bojujte! Bojujte!“

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Meta v příštích týdnech zruší omezení Trumpových účtů na Facebooku a Instagramu

Společnost Meta během následujících týdnů ukončí omezení účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na svých platformách Facebook a Instagram. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Starty raket Falcon 9 společnosti SpaceX byly po nezdařené misi pozastaveny

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v pátek pozastavil starty raket Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX poté, co se jedné z těchto raket nepodařilo umístit satelity na správnou oběžnou dráhu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní se jedná o první selhání Falconu 9 za více než sedm let.

Čínští celníci zadrželi muže, který v kalhotách pašoval přes 100 živých hadů

Čínské úřady tento týden přistihly muže, který se do pevninské Číny snažil v kalhotách propašovat více než 100 živých hadů, napsal britský deník The Guardian. Podle prohlášení čínské celní správy celníci muže zastavili na hranici u města Šen-čen na jihu země, kam patrně přicestoval z asi 50 kilometrů vzdáleného Hongkongu.

Trump: Pokud se stanu prezidentem, nechám Zuckerberga zavřít

Bývalý americký prezident a kandidát za republikány do letošních listopadových prezidentských voleb Donald Trump na své sociální síti Truth Social pohrozil všem „volebním podvodníkům“ včetně Marka Zuckerberga, šéfa společnosti Meta Platfomrs, uvězněním, pokud se stane příštím americkým prezidentem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Biden po útoku na Trumpa zkrátil víkendový program a vrátil se do Bílého domu

Americký prezident Joe Biden po útoku na svého předchůdce v úřadu Donalda Trumpa zkrátil svůj víkendový pobyt v Delawaru a vrátil se do Washingtonu, informuje agentura AP. Bidena nyní čeká jednání s představiteli ministerstva pro vnitřní bezpečnost a dalšími bezpečnostními činiteli. Briefingu se zúčastní také viceprezidentka Kamala Harris.

Trump přežil pokus o atentát. Střelec ho trefil do ucha

Bývalý americký prezident Donald Trump byl během sobotního předvolebního mítinku v Pensylvánii postřelen do ucha. Současný republikánský kandidát na prezidenta měl tvář potřísněnou krví, když se kolem něj objevila ochranka. Těsně před odchodem ještě stihl zatnout pěst a zvolat: „Bojujte! Bojujte! Bojujte!“

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.
Reklama
Reklama