Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Kandidát italské pravicové strany na Facebooku chválil Hitlera. Suspendovali ho

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Krajně pravicová italská strana Bratři Itálie, která má šanci vyhrát nedělní volby, pozastavila členství jednomu ze svých kandidátů za to, že na sociálních sítích chválil Adolfa Hitlera. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.

  Calogero Pisano, koordinátor strany v sicilském Agrigentu, ve svém příspěvku na Facebooku z roku 2014 přirovnal lídryni Giorgiu Meloni k „velkému státníkovi z doby před 70 lety“. Podle BBC dodal, že měl na mysli „Němce“, a nikoli Benita Mussoliniho.

  Strana nyní uvedla, že Pisano ji již nezastupuje na žádné úrovni. Guardian píše, že byl politik okamžitě suspendován.

  Předsedkyně Meloni se poslední dobou snaží distancovat od neofašistických kořenů politické strany, která vede v italských průzkumech. Slibuje snížení daní a tvrdý postoj k imigraci.

  Chválil i Putina

  Podle italské tiskové agentury Ansa vyjádřil Pisano v roce 2016 také podporu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

  Předsedkyně římské židovské obce Ruth Dureghello jeho výroky kritizovala. „Představa, že by někdo, kdo se hlásí k Hitlerovi, mohl zasedat v příštím parlamentu, je nepřijatelná“, uvedla Ansa.

  Strana Bratři Itálie (Fratelli d’Italia), založená v roce 2012, má politické kořeny v Italském sociálním hnutí (MSI). To vzešlo z fašismu válečného diktátora Benita Mussoliniho. Strana si zachovává logo poválečných nacionalistických stran: plamen v barvě trikolóry, který je často vnímán jako oheň hořící na Mussoliniho hrobě.

  Meloni se hlásí ke kontroverznímu starému heslu „Bůh, vlast a rodina“. Tvrdí, že chce snížit daně a dosáhnout toho, aby byl italský prezident volen přímo. Vede také kampaň proti právům LGBT, chce námořní blokádu Libye a opakovaně varovala před muslimskými migranty. Důrazně ovšem odmítá nálepku fašistky a nedávno prohlásila, že tato éra je „odsunuta do historie“.

  V posledních italských volbách v roce 2018 získala její strana jen o málo více než 4 % hlasů. Nyní je však favoritkou na vítězství. S podporou dalších dvou pravicových stran, Ligy a Forza Italia, podle průzkumů míří k většině v obou komorách italského parlamentu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS