1.9 C
Czech
Sobota 14. února 2026
ZprávyKanada se rázně postavila proti prodeji a držení střelných zbraní

Kanada se rázně postavila proti prodeji a držení střelných zbraní

Vláda premiéra Justina Trudeaua navrhuje úplný zákaz nákupu a prodeje všech ručních střelných zbraní na území Kanady. Návrh zákona vlastnictví těchto zbraní přímo nezakazuje, jejich prodej a nákup však pokládá za nezákonný. Jedná se dosud o nejvíce ambiciózní krok vůči soukromému vlastnictví zbraní v Kanadě. Informovala o tom stanice BBC a France 24. 

„Kromě použití střelných zbraní pro sportovní střelbu a lov neexistuje žádný důvod, proč by měl někdo v Kanadě potřebovat ve svém každodenním životě zbraň,” oznámil novinářům kanadský premiér Justin Trudeau. Jeho vláda předložila v pondělí parlamentu návrh legislativy zakazující nákup a prodej všech ručních střelných zbraní. 

Kanada má přísnější pravidla pro soukromé vlastnictví střelných zbraní než sousední Spojené státy a není zde jejich držení zakotveno v ústavě. Střelné zbraně jsou však v zemi stále populární, zejména na venkově, připomíná BBC News

Každý, kdo si chce v Kanadě koupit střelnou zbraň, musí nejprve projít přísnými prověrkami. Zbraň musí být v domácnosti uložena s prázdným zásobníkem a uzamčena, tedy bezpečně zajištěna.  

Návrh nové legislativy nákup střelných zbraní nezakazuje doslovně. Jejich nákup soukromou osobou však považuje za nezákonný. Zásobníky by navíc v případě schválení parlamentem musely být překonfigurovány tak, aby nepojmuly více než pět nábojů současně. Velkokapacitní zásobníky by byly rovněž zakázány.

Majitelé zbraní zapojení do domácího násilí či jiných kriminálních aktivit, například stalkingu, podle chystané legislativy přijdou o zbrojní průkazy. 

Texaský masakr na základní škole

„Lidé by měli mít možnost jít bez obav do supermarketu nebo školy. Lidé by měli mít možnost jít do parku nebo na narozeninovou oslavu, aniž by se museli bát zbloudilých kulek,” cituje kanadského premiéra, který přiznal, že násilí se střelnými zbraněmi je stále častější, France 24

Kanadská vláda podala návrh přísné legislativy parlamentu pár dní po texaském masakru na Robbově základní škole. 

Osmnáctiletý Salvador Ramos nejprve střelil do hlavy svou babičku. Následně v zamčené třídě chladnokrevně zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Policie útočníka eliminovala po 40 minutách volání o pomoc studentů a naléhání přihlížejících. 

K omezení střelných zbraní po střelbě v městečku Uvalde vyzval v emotivním projevu také americký prezident Joe Biden. „Kdy se proboha postavíme zbraňové lobby? Proč jsme ochotni žít s tímto krveprolitím? Proč to stále necháváme dojít tak daleko?” 

Kanada zaznamenala nejkrvavější střelbu ve své historii v roce 2020. Střelec v převleku za policistu zabil v provinčním Novém Skotsku 22 lidí. V reakci na to Trudeau okamžitě zakázal 1500 druhů střelných zbraní.

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama