Husí kůže, slzy v očích, pocit tepla v hrudi… možná si ani neuvědomujete, že tyto projevy mají své jméno: kama muta. Tato málo známá, ale silná emoce nás spojuje s ostatními a dokáže ovlivňovat naše vztahy, životní rozhodnutí a dokonce i politické postoje.
Kama muta je emocí, kterou prožíváme ve chvílích intenzivního propojení s ostatními lidmi. Může se objevit při setkání s dávno ztraceným přítelem, když nám někdo projeví nečekanou laskavost, nebo při sledování dojemného filmu. Psychologický antropolog Alan Fiske a jeho tým studují tento emocionální fenomén více než deset let a došli k závěru, že kama muta je hluboce zakořeněna v lidské potřebě posilovat sociální vazby. „Pomáhá nám ocenit vztahy, které máme, a motivuje nás k péči o ostatní,“ vysvětluje Fiske.
Kama muta: the powerful emotion you didn’t know you had https://t.co/HzKY4WVQG1
— Guardian culture (@guardianculture) October 26, 2024
Původ a význam termínu
Pojem kama muta pochází ze sanskrtu a znamená „pohnutý láskou“. Fiske a jeho kolegové zpočátku hledali vhodné označení pro emoci, kterou při svém výzkumu objevili, až našli tento starobylý termín. Výsledkem jejich výzkumu bylo, že kama muta není pouze reakcí na dojemné situace, ale specifickým emočním stavem, který má své fyziologické projevy. Patří mezi ně teplo v hrudi, mrazení v zádech nebo slzy v očích, které se objevují při náhlém pocitu intenzivního spojení s druhými, popisuje deník Guardian.
Kama muta se objevuje během událostí, které posilují naše vztahy a vnímání sounáležitosti. Tento pocit může vyvolat například milé gesto od blízkého člověka, ale také zážitek, kdy cítíme jednotu s davem na koncertě nebo v hledišti sportovního zápasu. Výzkumníci zjistili, že podobné pocity zažívají lidé napříč kulturami. Janis Zickfeld z Aarhus University k tomu uvádí: „Klasickým příkladem je setkání s dávným přítelem, kterého jsme dlouho neviděli, ale podobné pocity mohou vyvolat i drobné projevy laskavosti.“
Kama muta v kultuře a politice
Kama muta není jen soukromým prožitkem, ale často je záměrně vyvolávána prostřednictvím umění, marketingu či dokonce politických kampaní. Například reklamní klipy nebo filmy často využívají situace, které nás emocionálně zasáhnou, aby nás více spojily s příběhem nebo postavami. Politici mohou také využít kama muta k posílení loajality a soudržnosti mezi voliči. Studie dokonce ukázaly, že v USA během prezidentských voleb v roce 2016 některé reklamy vyvolaly kama muta mezi příznivci obou stran, čímž zvýšily jejich motivaci volit.
Emocionální sílu kama muta začali zkoumat i odborníci na duševní zdraví. Psychoterapeutka Krystina Alessandrini se domnívá, že drobné projevy laskavosti a propojení mezi terapeutem a klientem mohou zásadně ovlivnit proces uzdravování. Když klient pocítí, že mu terapeut věnuje zvláštní pozornost, může to u něj vyvolat kama muta, která posiluje pocit důvěry a motivaci k další práci na sobě.
Univerzální lidská emoce
Ačkoliv termín kama muta možná slyšíte poprvé, samotný pocit bude povědomý většině lidí. Výzkum Fiskeho a jeho kolegů ukázal, že prožívání kama muta je lidsky univerzální, a přestože trvá jen krátce, jeho účinky mohou být dlouhodobé. Pomáhá nám posílit vztahy a cítit se součástí širšího společenství. „Když prožíváte kama muta, uvědomujete si, že jste milující osoba a že vás ostatní také milují,“ říká Fiske.
Kama muta nám připomíná hodnotu lidských vztahů a může nás inspirovat k tomu, abychom byli laskavější, otevřenější a více propojeni s ostatními.