Sluneční soustavou se řítí takzvaná ďábelská kometa. Jedná se o typ komety s neobvyklým tvarem, má totiž „rohy“. Kolem naší planety proletí příští rok, hrozbu však nepředstavuje. Viditelná bude pouhým okem či dalekohledy. Experty mate svým chováním. Informují o tom Insider a WION.
K Zemi se rychle přibližuje ďábelská kometa s vědeckým označením 12P/Pons-Brooks. Kolem naší planety proletí na jaře 2024. Teddy Kareta, vědec z Lovellovy observatoře, o tomto objevu hovořil se serverem Insider.
Podle něj se jedná o obrovské a jasné těleso, které ovšem i přes své znepokojivé jméno riziko pro Zemi nepředstavuje. Označení ďábelská kometa odkazuje na její tajemné „rohy“, o nichž vědci netuší, jak vznikají.
Will 'Devil Comet' hurtling towards Earth bring devastation? Here's what scientists suggesthttps://t.co/UZplHQj0II
— WION (@WIONews) October 22, 2023
Předpokládají však, že se jedná o stopy plynu a prachu vznikající zvláštní sérií výbuchů, kterým však sami zatím nerozumí. Když k takovým explozím dojde, kometa se krátce a velice jasně rozjasní. 12P/Pons-Brooks se rozzářila opravdu intenzivně.
Experti v jejím případě zaznamenali dvě takové exploze v červenci a začátkem října. Na základě této jasnosti odhadují, že jádro objektu může měřit až 19,9 kilometru, uvedla stanice WION. Jedná se tedy o pořádného macka.
Kometa mate vědce chováním
Obvyklá šířka komet se pohybuje od 0,9 kilometru do 2,9 kilometru. „Je velice vzácná,“ upozornil Kareta. Není to přitom poprvé, kdy se k Zemi přiblížila. Prvně se objevila na nebesích před více než sedmdesáti lety.
Nejvíce viditelná bude podle Karety na jaře příštího roku, a to pouhým okem či dalekohledy. Nikoli pro její blízkost, ale jasnost. K průletu totiž dojde ve vzdálenosti v přepočtu asi 224 milionů kilometrů.
Nejpůsobivější nebeské představení zažijí obyvatelé Severní Ameriky. Během průletu 12P/Pons-Brooks totiž bude probíhat i úplné zatmění Slunce. Experty ale vesmírný objekt mate svých chováním. Jak víme, komety obsahují formy ledu.
Ty při vystavení slunečnímu teplu způsobují asi dvakrát do roka těkavé exploze, které mohou změnit jejich dráhu. 12P/Pons-Brooks však vybuchuje častěji a dál od Slunce. Aktuálně se nachází ve větší vzdálenosti od Slunce než Mars.
Experti tedy nechápou, kde bere tato ďábelská kometa s rozměry dvakrát většími než Mount Everest objevená roku 1819 lovcem komet Jeanem-Louisem Ponsem k tak častým a velkým výbuchům energii.