Silné lijáky a sesuvy půdy zasáhly jihozápad Japonska. Šest lidí zemřelo a další tři se pohřešují. Podle úřadu dopadlo v regionu rekordní množství srážek. Rizika silných dešťů v Japonsku zvyšuje klimatická změna, přičemž tyto extrémní projevy počasí tam budou stále pravděpodobnější. Informují o tom BBC a The Guardian.
Jeden ze čtyř hlavních japonských ostrovů Kjúšú na jihozápadě Japonska zasáhl silný déšť a sesuvy půdy. Ve městě Kurume dopadlo 402,5 milimetru srážek, což je nejvíce v historii, upozornila televize BBC s odkazem na meteorology.
Zemřelo šest lidí, přičemž tři jsou pohřešováni. Obětí ještě může přibývat, upozornil list The Guardian. Déšť přerušil dopravu na silnicích a mnoho domácností zůstalo bez elektřiny. Úřady nařídily evakuaci stovkám tisícům lidí.
‘Heaviest rain ever’ causes deadly floods and landslides in Japan https://t.co/8HW3zxsVk3
— Guardian news (@guardiannews) July 11, 2023
Odlehlé komunity zůstaly kvůli záplavám odříznuty. Japonská meteorologická agentura očekává srážky i v následujících dnech. Meteorolog Satoshi Sugimoto označil tyto lijáky za „nejtěžší, jaké kdy v tomto regionu zažil“.
„Situace je taková, že v ohrožení jsou životy a jejich bezpečnost musí být zajištěna,“ prohlásil Sugimoto. „Tohle je nejsilnější déšť, jaký kdy region zažil.“ Podle úřadů stoupají hladiny řek ve městě Asakura, přičemž hrozí riziko jejich vylití.
Přímý dopad klimatických změn
Japonsko se nachází ve svém obvyklém období dešťů. V tomto období přicházejí silné lijáky doprovázené záplavami, způsobenými vzestupy hladin řek, a sesuvy půdy, což obvykle vede i ke ztrátám na životech.
Podle vědců zvyšují riziko těchto extrémních srážek klimatické změny, protože teplejší atmosféra zadržuje více vody. Sesuvy půdy jsou v Japonsku obzvláště nebezpečné, neboť mnoho domů stojí na rovných pozemcích na úpatí kopců a hor.
Japonští meteorologové zaznamenali nejsilnější srážky v Japonsku ve městě Hakone v prefektuře Kanawaga 12. října v roce 2019. Tehdy tam v jediném dni dopadlo 922,5 milimetru srážek. Řeky se vyplavily a voda zatopila obytné čtvrti.
Vítr navíc dosahoval rychlosti 225 kilometrů v hodině. Japonsko zaznamenalo neobvykle silné deště a tajfuny v posledních letech. Vyvolává to obavy ze zranitelnosti Japonska vůči klimatickým změnám.
Zatímco na ostrově Kjúšú intenzivně prší, Tokio zaznamenalo v úterý vlny veder. Ty sužují většinu regionů v Asii, včetně Číny a Indie. Kromě toho, že vysoké teploty jsou zátěží pro lidský organismus, zvyšují i rizika výpadků elektřiny kvůli zvýšené poptávce po klimatizaci.