Protext ČTKJen zlomek Čechů se očkuje. Prevence je přitom zásadním krokem k udržitelnému...

Jen zlomek Čechů se očkuje. Prevence je přitom zásadním krokem k udržitelnému zdravotnictví

Praha 24. dubna 2025 (PROTEXT) – Zátěž zdravotního systému kvůli stárnutí populace a rostoucímu počtu chronicky nemocných každoročně narůstá a výhled do budoucna není příznivý. Jednou z cest, jak na tyto výzvy reagovat, je důraz na prevenci. Očkování, jako jeden z jejích nejúčinnějších nástrojů, však v České republice zůstává dlouhodobě podhodnocené. Evropský imunizační týden (27. dubna až 3. května) je příležitostí znovu otevřít debatu o tom, jak může očkování pomoci jednotlivcům, zdravotnictví i ekonomice.

Populační projekce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že v příštích patnácti letech výrazně poroste nemocnost spojená s vyšším věkem. Tento trend navíc umocňuje špatný zdravotní stav části populace v důsledku jejího nezdravého životního stylu.[1] Výsledkem bude ještě větší tlak na zdravotní i sociální systém.

V takové situaci je nezbytné soustředit se na efektivní nástroje prevence – jedním z nejdostupnějších a zároveň nejúčinnějších je očkování. Jak jej česká veřejnost vnímá, ukazuje aktuální průzkum agentury Ipsos. „Z průzkumu vyplynulo, že tři čtvrtiny české populace prevenci vnímají jako důležitou, nepovinné očkování v posledních dvou letech však podstoupila jen necelá čtvrtina Čechů. Jednalo se nejčastěji o očkování proti klíšťové encefalitidě, případně chřipce. Často zmiňovanými jsou také černý kašel a covid-19,“ komentuje výsledky průzkumu Jakub Malý, ředitel agentury Ipsos.

Výmluvným příkladem je chřipka – očkováno je proti ní jen 7 % české populace, zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje proočkovanost rizikových skupin ve výši 75 %. Nízká proočkovanost přitom znamená nejen vyšší nemocnost, ale i významné ekonomické dopady. „Sezonní chřipka každoročně způsobuje pracovní výpadky, jejichž celkové náklady se odhadují až na 27 miliard korun ročně. Ztráty spojené s absencemi a léčbou onemocnění, jimž lze jednoduše předcházet pomocí očkování, představují zbytečnou zátěž pro firmy i veřejný sektor,“ upozorňuje Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR.

„Očkování je velmi účinnou prevencí, která přináší jasné výhody – pomáhá chránit před závažnými nemocemi a současně poskytuje ochranu nejen jednotlivcům, ale i jejich blízkým,“ vysvětluje David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). „Stát by měl mít jasnou strategii, která podpoří očkování v průběhu celého života pacientů. Je pozitivní, že na její přípravě již ministerstvo zdravotnictví pracuje. Věříme, že bude brzy dokončena a převedena do praxe.“

Součástí takové strategie by mělo být začlenění očkování dospělých do národních imunizačních plánů, zajištění dostatečného financování, další rozvoj nástrojů pro sledování a podporu proočkovanosti včetně možnosti očkování v lékárnách. „Jde o kroky, jež doporučuje i evropská platforma Vaccines Europe. Jejich naplnění by významně přispělo k lepší ochraně obyvatel a odlehčení zdravotnímu systému,“ dodává Kolář.

Důležitou roli hraje také edukace a zvyšování zdravotní gramotnosti populace. „Pacienti potřebují kvalitní, srozumitelné informace, aby se mohli zodpovědně rozhodovat. Zdravotníci, média i neziskové organizace v tom mají své nezastupitelné místo,“ uzavírá Robert Hejzák, předseda Národní asociace pacientských organizací.

 

Zdroj: AIFP

 

Doporučujeme

Ruské drony na Ukrajině zabily nejméně dva lidi a dalších deset zranily

Ruské noční vzdušné útoky na Ukrajinu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a deset zraněných. Informovaly o tom dnes ukrajinské úřady. Rusko zase po ukrajinských dronových úderech oznámilo tři mrtvé. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi, jejíž součástí jsou i noční dronové a raketové útoky. S pomocí dronů a raket útočí na Rusko také Ukrajina, která tvrdí, že tak chce zničit vojenská a energetická zařízení používaná Ruskem k podpoře invaze.

Rubio přirovnal blokádu Hormuzského průlivu k ekonomické jaderné zbrani

Americký ministr zahraničí Marco Rubio přirovnal íránskou blokádu Hormuzského průlivu k ekonomické jaderné zbrani. Právě blokáda, kterou se Írán chlubí, je podle něj důvodem, proč režim nemůže mít jadernou zbraň. Tato klíčová vodní trasa zůstává neprůjezdná. Ceny ropy stále rostou. Drží se u hranice sta dolarů za barel.

Cole Tomas Allen byl obviněn z pokusu o atentát na Trumpa

Cole Tomas Allen, který se podle úřadů pokusil proniknout na večeři Asociace korespondentů Bílého domu ozbrojený střelnými zbraněmi a noži, byl obviněn z pokusu o atentát na prezidenta USA Donalda Trumpa. Soud zároveň rozhodl, že zůstane minimálně dočasně ve vazbě.

Taylor Swift podala žádosti o ochranné známky kvůli AI

Taylor Swift podnikla právní kroky, kterými chce ochránit svůj hlas i podobu před zneužitím. Reaguje tak na rostoucí množství obsahu vytvořeného pomocí umělé inteligence, který může bez jejího souhlasu napodobovat její identitu.

Merz kritizuje neschopnost USA vyjednávat s Íránem

Německý kancléř Friedrich Merz podrobil ostré kritice Spojené státy americké v souvislosti s jejich postupem v probíhajícím konfliktu s Íránem. Podle jeho slov íránské vedení Washington ponižuje a nedaří se nalézt jasnou strategii, jak válku ukončit. Tento otevřený slovní výpad odhalil hluboké trhliny v jednotě mezi USA a jejich evropskými spojenci v NATO, které se prohlubují už od zahájení společných útoků Američanů a Izraele na íránské cíle koncem února letošního roku.

Sněhové bouře si v Rusku vyžádaly dva mrtvé a desítky raněných

Nejméně dva mrtvé a více než tři desítky zraněných si vyžádaly rozmary počasí v Rusku, kde mokrý sníh a silný vítr pokácely stovky stromů, které poškodily desítky aut. Bez proudu se ocitlo 76.000 lidí, uvedla dnes agentura Interfax. V Samaře padající stromy zabily mladou dívku a muže, dodala s odvoláním na prokuraturu.

Leoš Mareš slaví padesátiny a připomíná kariéru plnou zvratů

Leoš Mareš slaví kulaté narozeniny a k nim přichází dokument, který mapuje jeho cestu českým showbyznysem. Připomíná slavné kožichy, velké úspěchy, vztahy i okamžiky, které se ne vždy povedly.

Izrael bombardoval Libanon navzdory příměří, včetně jihu, Bikáa a Antilibanonu

Izrael dnes podnikl několik vzdušných úderů na jih Libanonu, východní údolí Bikáa a pohoří Antilibanon poblíž syrských hranic, uvedly agentura AFP a deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izraelská armáda potvrdila útoky na údolí Bikáa, kde prý cílí na pozice militantního hnutí Hizballáh. Boje pokračují navzdory nově prodlouženému příměří a snahám o mírová jednání.

Nemá to konce. Ceny ropy kvůli krachu jednání s Íránem rostou

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly poté, co se znovu zadrhla jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Referenční cena ropy Brent se vyšplhala nad 107 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se přiblížila k hranici 96 dolarů. Trhy reagují především na rostoucí geopolitické napětí a nejistotu kolem dalšího vývoje v regionu.

Čína zablokovala Metě plán převzít firmu Manus, která vyvíjí agentní AI

Čína se rozhodla zablokovat akvizici čínského start-upu Manus, který se zaměřuje na vývoj tzv. agentní umělé inteligence (AI). Firmu se chystala zhruba za dvě miliardy dolarů (41,5 miliardy Kč) převzít americká technologická společnost Meta Platforms. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) ale dnes ve stručném sdělení překvapivě nařídila, aby obě strany záměr zrušily. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.

KOMENTÁŘ: Kolabující aerolinka vyrostla na burze o stovky procent. Stačilo pár slov Trumpa

Americký prezident Donald Trump nadále zůstává nejvlivnějším investičním influencerem planety. Dokazuje to kauza spojená se zvažovaným vládním nákupem aerolinky Spirit Airlines. Zapomenutý titul na burze posílil o více než 600 procent. Proč?

Velrybu uvázlou na severu Německa zkusí záchranáři naložit na člun v úterý

Tým dobrovolníků se na severu Německa pokusí naložit uvázlou velrybu na nákladní člun nejdříve v úterý. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Keporkak přezdívaný Timmy uvázl na mělčině v Baltském moři v březnu. Pokusy o jeho záchranu poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Tchaj-wan zlehčuje dopad čínských sankcí na evropské zbrojařské společnosti

Sankce, které vůči sedmi evropským společnostem a subjektům působícím v odvětví vyzbrojování a obrany zavedla Čína, nenaruší schopnost Tchaj-wanu získávat zbraně. Dnes to podle agentury Reuters uvedl tchajwanský ministr obrany Wellington Koo. Čína omezení, které se týkají i českých zbrojařských společností Excalibur Army a Omnipol, české pobočky americké společnosti zaměřené na satelitní snímkování SpaceKnow a českého národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace, zavedla zejména kvůli prodeji zbraní nebo tajným dohodám s Tchaj-wanem.

Trump o střelbě: Nebál jsem se, chtěl jsem zůstat

Incident na galavečeru ve Washingtonu vyvolal šok i otázky o bezpečnosti. Ozbrojený muž se pokusil proniknout přes kontrolu do hotelu, kde se sešlo více než dva tisíce hostů, včetně prezidenta Donalda Trumpa, první dámy, viceprezidenta J. D.Vance a členů kabinetu. Po výstřelech byl prezident evakuován.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama