Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Jedna z nejkrásnějších tchajwanských silnic byla znovu otevřena

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Taiwan’s Southern Cross-Island Highway. 13 let poté, co byla většina této malebné dálnice těžce poškozena tajfunem, byla znovu otevřena na oblíbený cestovatelský víkend, Svátek práce. Informovala o tom CNN.

  Taiwan’s Southern Cross-Island Highway se po 13letém uzavření znovu otevřela pro veřejnost. Vysokohorská magistrála, která byla oblíbená mezi turisty i místními obyvateli díky své trase přes malebné venkovské části ostrova, byla zdevastována tajfunem v roce 2009. Ten poškodil více než 90 % silnice a odplavil 22 mostů.

  154 km dlouhá dálnice, která spojuje město Tainan na jihozápadě Tchaj-wanu s městem Taitung na jihovýchodě, protíná tchajwanský národní park Yushan. Park je domovem nejvyššího vrcholu ostrova, Jade Mountain a vine se přes impozantní Centrální Pohoří.

  Cestou řidiči míjejí říční soutěsky a alpská jezera, stejně jako horké prameny, turistické stezky a gigantické cypřišové lesy.

  Nejvyšším bodem je Yakou, 2722 metrů nad mořem. Tamní scénické „moře mraků“ si fotografové oblíbili už dávno.

  Podle tchajwanského generálního ředitelství dálnic, které dohlíží na všechny silnice na ostrově, vjelo na dálnici první den otevření více než 5800 vozidel.

  To je dobrá zpráva pro ostrov zbavený návštěvníků, který během pandemie covid-19 přišel o všechny příjmy z turismu. Zatímco Tchaj-wan během posledních dvou měsíců zmírnil omezení vstupu a snížil domácí nebo hotelovou karanténu z 10 dnů na sedm s platností od 9. května, turisté ho stále nemohou navštívit. Kvůli tomu je domácí cestování pro místní cestovní ruch ještě důležitější.

  Dálnice se znovu otevřela pro automobilovou a motoristickou dopravu 1. května, právě včas na rušný sváteční víkend, kdy mnoho Tchajwanců cestuje po své vlasti.

  Na znovuotevření se čekalo dlouho

  Části opravované po tajfunu byly často opětovně zničeny silnými dešti, což poslalo inženýry zpět k rýsovacímu prknu. Nakonec vybagrovali základy hluboko do skalních podloží, postavili opěrné zdi z více než 120 přepravních kontejnerů, instalovali drenážní potrubí a zvýšili vegetaci na svazích, aby omezili sesuvy půdy a erozi vozovky.

  Části dálnice jsou navíc tak úzké, že nebylo možné použít velké stavební stroje.

  Na některých nebezpečnějších úsecích stavební dělníci často museli být jištěni lany visíc z útesů. Dokončovali opravy, včetně nastavení sítí, stříkání cementu a zajištění trámů.

  Vzhledem k náročným podmínkám musí cestující dodržovat některá pravidla. Oblíbené Yakou bude uzavřeno každé úterý a čtvrtek. Ve všechny ostatní dny musí motoristé do úseku vjíždět mezi pouze 7:00 a 14:00. To by mělo minimalizovat dopad na noční tvory žijící v oblasti. Navíc sem mají povolen vjezd pouze vozidla do 5 metrických tun, osobní vozidla do devíti osob a motocykly.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno