ZprávyJAR pozastavuje očkování vakcínou od AstraZenecy, účinnost proti tamní variantě je nedostatečná

JAR pozastavuje očkování vakcínou od AstraZenecy, účinnost proti tamní variantě je nedostatečná

Jihoafrická republika (JAR) pozastavila zavedení vakcíny od AstraZenecy poté, co studie prokázala neuspokojivé výsledky ochrany proti nové mutaci koronaviru. Podle vědců odpovídá takzvaná jihoafrická varianta za 90 procent nových případů covidu-19 v zemi, informovala agentura Reuters a stanice BBC.

Studie univerzity v Johannesburgu, do které bylo zařazeno přibližně 2 000 lidí, zjistila, že vakcína nabízí „minimální ochranu“ před mírnými a středně závažnými případy onemocnění covid-19.

Jihoafrická republika obdržela jeden milion dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca a tento týden měla začít s očkováním populace.

Ministr zdravotnictví Zweli Mkhize na nedělní tiskové konferenci řekl, že jeho vláda počká na radu odborníků, jak ve světle nejnovějších zjištění s vakcínou, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, nejlépe postupovat.

Vláda mezitím v následujících týdnech občanům nabídne vakcíny vyráběné společnostmi Johnson & Johnson a Pfizer/BioNTech.

„Bohužel, vakcína AstraZenecy proti mírnému a středně závažnému průběhu nemoci nefunguje,“ řekl na briefingu profesor Shabir Madhi, který studii vedl.

Studie podle jeho slov nebyla schopna prozkoumat účinnost vakcíny při prevenci závažnějšího průběhu onemocnění, protože průměrný věk účastníků byl 31 let. Lidé z nejvíce ohrožených skupin tak ve výzkumu chyběli.

Profesorka Sarah Gilbert, hlavní vývojářka takzvané oxfordské vakcíny, uvedla, že vakcína by stále měla chránit před těžkým průběhem nemoci. AstraZeneca pravděpodobně ještě během tohoto roku připraví upravenou verzi vakcíny proti jihoafrické variantě, známé také jako 501.V2.

Jihoafrická republika upraví svou vakcinační strategii

Profesor Salim Abdool Karim, epidemiolog a poradce vlády, uvedl, že vzhledem k nejistotě ohledně účinnosti současných vakcín proti variantě 501Y.V2 je zapotřebí nový přístup k očkování.

Nejprve by měla být vakcína použita v cílové skupině za účelem vyhodnocení počtu hospitalizací. Teprve v případě, že se v tomto směru osvědčí, bude využita v širším měřítku.

Pokud by účinnost při snižování počtu hospitalizací neprokázala, měla by být jednotlivcům, kteří ji dostali, nabídnuta další účinná vakcína, a to buď posilovací dávka založená na variantě, nebo jiná vakcína, dodal Abdool Karim.

Jihoafrickou republiku v zimě, která začne za zhruba čtyři měsíce, zřejmě čeká třetí vlna infekcí, řekl Madhi. Dodal, že by bylo „poněkud bezohledné“ zlikvidovat milion dávek vakcín od AstraZenecy, které země obdržela, když ještě existuje šance, že by mohla chránit před těžkým průběhem covidu-19.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse JAR dosud zaznamenala 1 476 135 případů covidu-19 a 46 290 souvisejících úmrtí.

Doporučujeme

Útoky dronů zabíjely v Rusku i na Ukrajině, hořel také obří sklad

Nejméně dva lidé přišli o život při ruském útoku na Černihiv na severu Ukrajiny, oznámily dnes místní úřady. O dvou obětech útoku ukrajinského dronu informoval gubernátor ruské Lipecké oblasti. Ukrajinské drony znovu napadly a zapálily sklad největšího ruského internetového prodejce Wildberries v Tambovské oblasti. Útok potvrdila společnost.

Putin přitvrzuje: Stát nově může převzít jakoukoli soukromou firmu

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který dá vládě pravomoc dočasně převzít správu a kontrolu nad kritickou infrastrukturou, kterou soukromí vlastníci dostatečně nechrání před ukrajinskými dronovými útoky a jinými hrozbami.

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí dnes oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za "naprosto historické".

Pákistán vyšetřuje požár nemocnice, při němž zemřelo 14 novorozenců

Nejméně 14 novorozenců zemřelo při středečním požáru ve státní nemocnici v pákistánském Islámábádu. Oheň zachvátil oddělení šestinedělí v největší veřejné nemocnici ve městě. Jedno dítě se podařilo zachránit, premiér Šáhbáz Šaríf nařídil okamžité vyšetření tragédie.

Požár v plynochemickém závodě na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí

Požár v plynochemickém závodě v Amurské oblasti na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí, včetně šesti Číňanů. Dalších devět Číňanů se pohřešuje. Přes 150 lidí zdravotníci ošetřili, 36 bylo převezeno do nemocnic. Informují o tom dnes agentury TASS a Reuters. Požár vypukl v úterý odpoledne a už se ho podařilo uhasit. Jeho příčinu agentury neuvedly.

Při požáru v pákistánské nemocnici zemřelo 14 novorozenců

Při požáru nemocnice v pákistánské metropoli Islámábádu zemřelo nejméně 14 novorozenců, informují agentury AFP či AP s odvoláním na místní úřady. Některá pákistánská média dříve psala o 15 obětech. Příčinou tragédie byla závada na klimatizaci.

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.

Orangutani přicházejí o lesy i čas

Orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na Zemi, přesto bojují o přežití. Kácení pralesů, pytláctví a střety s lidmi je připravují o bezpečný domov. Světový den orangutanů proto letos připomíná, že ochrana těchto lidoopů úzce souvisí také s budoucností lidí.

Bývalá členka Pussy Riot spolupracovala s FSB. Vyhrožovali, že zabijí mé příbuzné, přiznala

Bývalá členka aktivistické punkové skupiny Pussy Riot, Rita Flores, ve video rozhovoru zveřejněném na YouTube přiznala, že byla přinucena spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Měla získávat informace o nepohodlných osobách a zapojena byla do plánovaného atentátu na kritika režimu v exilu.

Po více než dvaceti letech se chystá pokračování Jak ztratit kluka v 10 dnech

Romantická komedie Jak ztratit kluka v 10 dnech by se po více než dvou desetiletích mohla dočkat pokračování. Paramount začal projekt připravovat a původní hvězda Kate Hudson se k němu připojila jako producentka. Tvůrci by rádi znovu spojili také Hudson s Matthew McConaugheym, návrat obou herců ale zatím potvrzený není.

Lego cílí na dospělé. Sady se sportovní tématikou zabodovaly

Zájem o ikonické stavebnice Lego nepolevuje. Prodej Lega vzrostl o více než pětinu díky zájmu o nové sady fotbalového mistrovství světa nebo Formulí 1. Samotná firma uvedla, že sportovní tématika jim přinesla nové zákazníky.

Německá ekonomika ožívá. HDP rostl víc, než se čekalo

Německá ekonomika vysílá další známky oživení. Ve druhém čtvrtletí vzrostla o něco více, než ukazoval předběžný odhad, a v srpnu se výrazně zlepšila také nálada mezi firmami. Optimističtější jsou podniky v průmyslu, službách, obchodu i stavebnictví, přestože je nadále trápí například dražší energie.

Sýrie už není na americkém seznamu států podporujících terorismus

Spojené státy vyřadily Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus. Po 47 letech tak odstranily jednu z hlavních překážek, které bránily zahraničním investicím a plnému zapojení země do světové ekonomiky.

Trumpova vláda chce podle AP zrušit turistická víza lidem, kteří požádali o azyl

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje zrušení turistických a obchodních víz až 200.000 cizinců, kteří ve Spojených státech požádali o azyl. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP, podle které by to v případě uskutečnění bylo nejrozsáhlejší hromadné rušení víz v historii USA. Očekává se, že pokud vláda k takovému kroku opravdu přistoupí, povede to k soudním sporům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama