-11 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
ZprávyJaponský premiér navrhl uspořádat summit s Kim Čong-unem, uvedla média

Japonský premiér navrhl uspořádat summit s Kim Čong-unem, uvedla média

Japonský premiér Fumio Kišida navrhl uspořádat mírový summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Informovala o tom Korejská centrální tisková agentura (KCNA), jež se odvolává na slova Kimovy vlivné sestry Kim Jo-čong. Kišida uvedl, že je důležité vést s KLDR diskuse na nejvyšší úrovni. Není však jasné, zda k tomu Pchjongjang svolí. Napsaly o tom agentury Anadolu Ajansi a AP.

Kimova sestra podle KCNA v pondělí uvedla, že Kišida navrhl přes blíže nespecifikovaný kanál uspořádat co nejdříve mírový summit, neboť považuje za důležité vést s Pchjongjangem diskuse na nejvyšší úrovni, uvedla tisková agentura Anadolu Ajansi.

Kim nicméně podotkla, že zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi záleží hlavně na Japonsku. Tokio by podle ní nemělo zasahovat do suverénních práv Severní Koreje a poznamenala, že v otázkách únosů už „není co dále řešit“.

Právě únosy Kišida zmínil jako jeden z bodů těchto diskusí. „Pro vztahy mezi Japonskem a Severní Koreou je důležité diskutovat na nejvyšší úrovni, aby se vyřešily spory, jako je otázka únosů,“ cituje agentura AP japonského premiéra.

Severní Korea v roce 2022 přiznala, že v 70. a 80. letech vyslala do Japonska agenty, kteří unesli třináct Japonců. Ti měli učit špiony KLDR japonskému jazyku a zvykům. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou od té doby napjaté.

Páka na USA

Japonsko rovněž vnímá Severní Koreu jako hrozbu pro region. KLDR v posledních letech zvýšilo počet testů balistických střel země-vzruch středního až dlouhého doletu a panují všeobecné obavy z možných jaderných testů a možné invaze do Jižní Koreje.

Tokio a Pchjongjang nemají formální diplomatické vztahy. Pokud by se Kišida s Kimem setkal, šlo by o první schůzku obou států za posledních dvacet let. Kimova sestra nicméně podotkla, že ji Pchjongjang neumožní jen proto, že si to Kišida přeje nebo že se pro to rozhodl.

Podle pozorovatelů chce Kim zlepšit vzájemné vztahy s Japonskem, neboť by tak vrazil klín mezi USA a jejich spojence. Kišida si zase přeje zlepšit svou reputaci na domácí půdě možným pokrokem v otázkách únosů, upozorňuje dále AP.

KLDR rozšiřuje svou armádu a zbrojí. Podle expertů se nemusí připravovat jen na možnou invazi ke svým sousedům. Domnívají se, že svůj arzenál může použít k vynucení ústupků ze strany Spojených států, například ke zmírnění sankcí.

Reklama

Doporučujeme

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama