Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.
Premiérka získala v dolní komoře parlamentu, 465členné Sněmovně reprezentantů, 354 hlasů. Ve 248členné horní komoře, Sněmovně poradců, se pro její pokračování ve funkci ve druhém kole hlasování vyslovilo 125 zákonodárců. V horní komoře parlamentu mají většinu hlavní opoziční strany, díky dvoutřetinové většině v dolní komoře je ale vláda může přehlasovat.
Sanae Takaichi was formally reelected as Japan’s prime minister after a resounding election win, clearing the way to fast-track budget talks and implement a newly agreed trade deal with US President Donald Trump: https://t.co/9GZisZmXXP pic.twitter.com/Rh9wbtObLw
— Bloomberg (@business) February 18, 2026
Původní ministři před zasedáním parlamentu podle ústavy rezignovali a Takaiči je po znovuzvolení beze změn opět ustavila. Kabinet 105. předsedy japonské vlády tvoří tři ženy a 16 mužů; ministrem zahraničí zůstává Tošimicu Motegi a například šéfem obrany bude nadále Šindžiró Koizumi.
Takaiči, která je první ženou v premiérské funkci v Japonsku, chce posílit vojenské kapacity země, což kritizuje Čína. Premiérka rovněž slibuje oživit ekonomický růst Japonska, jehož hospodářství se potýká s dlouhodobými problémy. Vláda chystá také schválení návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026, který začíná v dubnu, a chce pozměnit ústavu.
Takaiči, která se těší nebývalé popularitě mezi mladými voliči, je premiérkou od loňského 21. října. Dolní komoru rozpustila 23. ledna. Před deseti dny se konaly předčasné volby, ve kterých chtěla upevnit svůj mandát, což se jí podařilo. LDP, která měla v dolní komoře dosud 198 křesel, se nyní opírá o 316 mandátů, což je podle Kjódó poprvé v poválečných dějinách země, kdy si jedna strana takovouto většinu zajistila.
LDP před volbami vládla s Japonskou stranou inovace (JIP), jež získala 36 křesel, což je o dvě více než dosud. Premiérka dnes po znovuzvolení a jednání se šéfem JIP Hirofumim Jošimurou potvrdila, že obě strany zachovají stávající koaliční vládu.
Opoziční uskupení Středová reformní aliance (CRA), které vzniklo 15. ledna, mělo původně 167 zákonodárců. Po volbách jich má pouze 49, kvůli čemuž na funkce 9. února rezignovali oba spolupředsedové Jošihiko Noda a Tecuo Saitó a 13. února se novým šéfem strany stal Džunja Ogawa.


