Japonsko a Rakousko dnes oznámily, že dočasně pozastavují své finanční příspěvky pro agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Tato rozhodnutí přicházejí po obvinění Izraele, že někteří pracovníci UNRWA se loni podíleli na útoku palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael.
Japonské ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení uvedlo, že je hluboce znepokojeno zprávami o možném zapojení pracovníků UNRWA do teroristického útoku Hamásu na Izrael. Z tohoto důvodu se rozhodlo dočasně pozastavit další finanční podporu UNRWA až do doby, než tato organizace provede důkladné šetření a zváží opatření v reakci na tato obvinění. Japonsko také deklarovalo svůj záměr nadále aktivně podporovat diplomatická úsilí směřující k zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy a poskytovat pomoc prostřednictvím jiných mezinárodních organizací, píše server Eurozpravy.cz.
Skandál kolem UNRWA bobtná. Další země zastavují financování agentury OSN https://t.co/JdMm7ggL7x
— EuroZprávy.cz (@EuroZpravycz) January 29, 2024
Rakousko rovněž oznámilo pozastavení svého finančního příspěvku pro UNRWA do doby, než budou obvinění důkladně vyšetřena. Rakouské ministerstvo zahraničí vyzvalo UNRWA a OSN, aby rychle, úplně a komplexně prošetřily tato obvinění.
Řada zemí světa, včetně USA, Austrálie, Kanady, Itálie, Velké Británie, Německa, Finska, Francie a Švýcarska, v minulém týdnu taktéž pozastavily financování této agentury.
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu vyzval dárcovské země, aby zaručily pokračování činnosti UNRWA. „Ačkoli mám pochopení pro jejich obavy a sám jsem byl těmito obviněními zděšen, důrazně žádám vlády, které pozastavily své příspěvky, aby přinejmenším zaručily kontinuitu operací UNRWA,“ uvedl Guterres v prohlášení.
UNRWA v pátek oznámila, že propustila více zaměstnanců obviněných Izraelem a začala je vyšetřovat. Urychlené nezávislé vyšetřování přislíbil i Guterres. „Ohavné údajné činy těchto zaměstnanců musí mít následky,“ řekl. „Desetitisíce mužů a žen, kteří pracují pro UNRWA, mnozí z nich v nejnebezpečnějších situacích pro humanitární pracovníky, by neměly být trestáni,“ dodal Guterres s tím, že je třeba uspokojit základní potřeby obyvatel, kterým tito zaměstnanci poskytují služby.
Izrael už v sobotu oznámil, že po skončení války v Pásmu Gazy bude usilovat o zastavení činnosti UNRWA v této oblasti. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude v enklávě hrát žádnou roli po skončení války. Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA.
Podle webu Echo24 úřad OSN s nařčenými spolupracovníky ukončil smlouvu a slíbil, že záležitost prošetří. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini označil rozhodnutí zemí, které zastavily financování, za šokující.
Česká republika UNRWA finančně nepodporuje. Pro tuto agenturu pracuje asi 30 000 lidí, z toho 13 000 v Pásmu Gazy ovládaném teroristickým hnutím Hamás, informují Seznam Zprávy.