Reklama

Japonsko se rozhodlo vypustit kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima do moře

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Japonská vláda se rozhodla vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima. A to téměř deset let poté, co ji zničilo zemětřesení a následná vlna tsunami. Uvedla to dle agentury Reuters v pátek média, s tím, že oficiální oznámení je očekáváno později tento měsíc.

Odstranění kontaminované vody z elektrárny Fukušima Daiiči bylo dlouholetým plánem Japonska. To pokračuje ve vyřazování elektrárny z provozu. Téměř 1,2 milionu tun radioaktivní vody je v současné době skladováno ve velkých nádržích.

Noviny Asahi uvedly, že se předpokládá, že příprava na každé takové vypuštění kontaminované vody bude trvat přibližně dva roky. Ozářená voda musí nejprve projít filtračním procesem, než může být dále ředěna mořskou vodou a nakonec vypuštěna do oceánu.

V roce 2018 se společnost Tokyo Electric, která provozuje elektrárnu, omluvila poté, co připustila, že její filtrační systémy neodstranily veškerý nebezpečný materiál z vody, která byla shromážděna z chladicích trubek.

Společnost uvedla, že chce nyní z vody odstranit všechny radioaktivní částice kromě tritia. To je izotop vodíku, který se těžko odděluje a je považován za relativně neškodný. Je běžnou praxí jaderných elektráren vypouštět vodu, která obsahuje jeho stopy.

Na toto rozhodnutí reagovaly i sousední země jako je Jižní Korea. Ta zintenzivnila radiační testy potravin z Japonska a zachovala zákaz dovozu mořských plodů z oblasti Fukušima. Obávají se také místní rybáři, kteří vyzvali vládu, aby to nedovolila. Uvedli, že by to vrátilo roky práce na obnovení jejich reputace.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama
Reklama
Reklama