menu

16.7 C
Czech
Středa 16. července 2025

Rusko tvrdí, že dobylo dvě obce na východě Ukrajiny

Ruské síly dobyly vesnice Mykolajivka a Myrne v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Dodala ale, že tvrzení z bojiště nelze bezprostředně ověřit. Předtím Rusko i Ukrajina hlásily další dronové útoky nepřítele.

Jak velký význam má uznání palestinského státu Španělskem, Norskem a Irskem?

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

V pečlivě připraveném kroku, který následoval po týdnech jednání, norská, španělská a irská vláda oznámily, že hodlají uznat stát Palestina. Reportéři deníku Guardian se zamysleli nad tím, jak velký význam tento krok má.

Norsko, které v posledních letech hrálo klíčovou roli v diplomacii na Blízkém východě a na počátku 90. let hostilo izraelsko-palestinské mírové rozhovory, které vedly k dohodám z Osla, uvedlo, že uznání je nutné, aby podpořilo umírněné hlasy uprostřed války v Gaze.

„Uprostřed války s desítkami tisíc mrtvých a zraněných musíme udržet při životě jedinou alternativu, která nabízí politické řešení jak pro Izraelce, tak pro Palestince: dva státy, které budou žít vedle sebe v míru a bezpečí,“ řekl norský premiér Jonas Gahr Støre.

Španělský premiér Pedro Sánchez obvinil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že v Gaze provádí „masakr“ a ohrožuje dvoustátní řešení. „Musíme využít všech politických prostředků, které máme k dispozici, abychom jasně a nahlas řekli, že nedopustíme, aby byla možnost dvoustátního řešení zničena silou, protože je to jediné spravedlivé a udržitelné řešení tohoto strašného konfliktu.“

Irský premiér Simon Harris uvedl, že očekává, že se k Irsku, Španělsku a Norsku v příštích týdnech připojí další země a palestinský stát uznají. Řekl, že Irsko jednoznačně plně uznává Izrael a jeho právo na „bezpečnou a mírovou existenci se svými sousedy“, a vyzval k okamžitému navrácení všech rukojmích z Gazy.

Existuje nějaký časový plán uznání?

Norsko, Španělsko a Irsko uvedly, že Palestinu oficiálně uznají 28. května.

Jedná se o první uznání palestinského státu ze strany evropských zemí?

Vůbec ne. První zemí EU, která uznala palestinský stát, se v říjnu 2014 stalo Švédsko. Švédský ministr zahraničí tehdy ve svém projevu uvedl: „Je to důležitý krok, který potvrzuje právo Palestinců na sebeurčení. Doufáme, že to ukáže cestu i ostatním.“

Dalšími členskými státy EU, které již uznaly palestinský stát, jsou Bulharsko, Kypr, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Malta, Polsko a Rumunsko.

Co to znamená pro mírový proces?

Palestinu jako nezávislý stát již uznávají desítky zemí, ale dynamika směřující k uznání, zejména mezi evropskými zeměmi, bude mít zásadní důsledky.

Snad nejvýznamnější je, jak nová uznání poukazují na oslabení „vlastnictví“ USA v izraelsko-palestinském mírovém procesu od období mírových rozhovorů a dohod z Osla.

Vzhledem k tomu, že mírový proces dlouho do značné míry skomíral, palestinští představitelé usilovně pracují na tom, aby v Evropě získali podporu pro proces, který se v Trumpově éře urychlil, protože Palestinci byli Abrahamovými dohodami odsunuti na vedlejší kolej a Trump přesunul americké velvyslanectví do Jeruzaléma, což vyvolalo hlubokou nedůvěru vůči USA, které podle Palestinců nebyly čestným zprostředkovatelem.

Švédsko, Norsko, Irsko a Španělsko jsou dlouhodobě vnímány jako státy sympatizující s Palestinci. Také Velká Británie naznačila, že by mohla zvážit uznání Palestiny vzhledem k narůstající frustraci z dlouhotrvajícího odmítání Izraele postupovat k řešení dvou států, přestože Izrael nadále zabírá palestinská území pro své osady.

Jak říká Hugh Lovatt z Evropské rady pro zahraniční vztahy, otevírá se tím také smysluplná cesta ke státnosti. „Uznání je hmatatelným krokem k životaschopné politické cestě vedoucí k palestinskému sebeurčení. To je předpokladem pro zajištění arabské angažovanosti na podporu udržitelného příměří v Gaze. Státy jako Saúdská Arábie v rámci svého plánu ‚arabské vize‘ na realizaci dvoustátního řešení vyzvaly USA a Evropu k uznání Palestiny.“

Bude to mít pro Palestince praktický dopad?

Impuls směřující k uznání může být dvousečnou zbraní pro nepopulární, slabou a zkorumpovanou Palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse, která vládne na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde stárnoucí Abbás od roku 2006 neuspořádal parlamentní volby. Abbás sám nemá žádný mandát, připomíná Guardian.

Očekávání, že poslední uznání změní neutěšené poměry na Západním břehu Jordánu, kde se vystupňovaly útoky izraelských bezpečnostních sil a osadníků, budou téměř jistě předčasná a proti Abbásovi by mohla být namířena další nespokojenost.

Uznání však znamená právo Palestinců na sebeurčení, což by také mohlo pomoci oživit palestinskou občanskou společnost, která byla za Abbásovy éry zadušena. Pro Palestince je možná nejdůležitější něco méně hmatatelného: uznání toho, že mají výslovné a základní právo na sebeurčení, které nevyžaduje souhlas Izraele, což je pojem, který je základem amerického zprostředkování od Osla.

Jaké jsou důsledky pro Izrael?

Již více než deset let se v izraelské politice používá klišé, jehož autorem je bývalý premiér Ehud Barak, že Izrael kvůli své politice riskuje diplomatické tsunami. V posledních týdnech se toto tsunami začalo valit na Netanjahua. Toto uznání přichází s velkým zpožděním poté, co se Netanjahu a jeho ministr obrany Joav Gallant dozvěděli, že na ně prokurátor mezinárodního trestního soudu požaduje vydání zatykače za válečné zločiny. Izrael je na příkaz Jihoafrické republiky vyšetřován pro údajnou genocidu i u mezinárodního soudního dvora.

USA, Velká Británie a další země začaly uplatňovat režim sankcí proti násilným osadníkům a krajně pravicovým skupinám, které je podporují. Nyní se tři významné evropské státy jednostranně rozhodly uznat palestinskou státnost.

Ačkoli v izraelské společnosti přetrvává hluboké rozladění nad mezinárodním odporem k tamní pravicové, potažmo krajně pravicové vládě a nad způsobem, jakým vede svou kampaň v Gaze, Izraelci si také uvědomují, že jejich země je stále více považována za vyvrhele a dostává se do stále větší diplomatické izolace. To je částečně příčinou rostoucích a náhle viditelnějších rozkolů ve vlastním Netanjahuově kabinetu, které vyvolávají vážné otázky, jak dlouho jeho vláda vydrží.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

Španělé začínají brojit proti všudypřítomnému hluku

"Jediný rozdíl mezi námi a jinými zeměmi je to, že my jsme hlučnější," napsal před časem španělský spisovatel Ignacio Peyró. Přesto se ale tolerance ve Španělsku tenčí a mnozí obyvatelé uvádějí, že jsou kvůli neustálému a nesnesitelnému hluku na pokraji sil, napsala agentura AFP.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.
Reklama

DOPORUČUJEME

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

Španělé začínají brojit proti všudypřítomnému hluku

"Jediný rozdíl mezi námi a jinými zeměmi je to, že my jsme hlučnější," napsal před časem španělský spisovatel Ignacio Peyró. Přesto se ale tolerance ve Španělsku tenčí a mnozí obyvatelé uvádějí, že jsou kvůli neustálému a nesnesitelnému hluku na pokraji sil, napsala agentura AFP.

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Novinář psal články o vlastních vraždách. Vyžíval se v detailech, což se mu stalo osudným

V kultovním filmu Základní instinkt z roku 1992 od režiséra Paula Verhoevena fiktivní postava spisovatelky Catheriny Tramell (Sharon Stone) popisuje ve své úspěšné knize detaily vraždy odpovídající způsobu zabití jejího milence. K podobnému případu před lety skutečně došlo v Makedonii. Zkušený novinář popisoval v detailních článcích své vlastní vraždy, čímž se však nakonec prozradil. O tomto hororovém případu

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kréta v plamenech. Ráj pro turisty se mění ve spálenou krajinu

Jihovýchod Kréty zasáhl rozsáhlý lesní požár, který donutil tisíce lidí k evakuaci. Hořící svahy, vítr a extrémní horko ztěžovaly zásah hasičů i záchranu majetku. Oheň ale není jen krizí jedné sezóny – je varováním, jak rychle se klima mění a co všechno je v sázce.

Bitcoin láme rekordy, ale drobní investoři zůstávají stranou

Bitcoin od začátku roku vzrostl přibližně o 24 procent a vyšplhal se na 118 000 dolarů. Hlavní hnací síla? Instituce. Zájem velkých hráčů se plně projevil po spuštění spotových ETF ve Spojených státech. Denně do nich proudí miliardy dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.

Litva zvýší úsilí v ochraně baltských tuleňů

Litva chce usilovněji chránit populaci tuleňů v Baltském moři. Ta se sice stabilizovala, stále je však zranitelná, jelikož čelí výzvám, jako je klimatická změna nebo rybolov. Dopady klimatických změn na moře sdílené Evropou a Ruskem jsou závažné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás