Protext ČTKJacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se...

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Praha 17. července 2024 (PROTEXT) – Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů. JDE ve spolupráci s HOPI vyčlenilo celkem 10 kamionů výhradně poháněných HVO a v rámci distribuce kávových produktů je měsíčně tímto palivem stoprocentně pokryto přes 30 000 najetých kilometrů. Jde o další významný krok společnosti JDE spojený s efektivním využíváním udržitelných zdrojů a snižování uhlíkové stopy v dopravě.

Syntetická nafta HVO, neboli hydrogenovaný rostlinný olej, je novou generací biopaliv. Nevyžaduje žádné pěstování speciálních plodin, vyrábí se výhradně z odpadu – především z recyklovaných rostlinných olejů (primárně kuchyňského oleje), který by jinak neměl žádné další využití. Na rozdíl od první generace biopaliv tak na výrobu HVO není zabírána žádná nová půda, a nejsou třeba žádné lány řepky. Klíčovým rozdílem oproti klasické naftě je ekologický dopad – kromě snižování uhlíkové stopy o 90 %, omezuje emise pevných částic a uhlovodíků, oxidu uhelnatého a produkuje méně oxidů dusíků. Neobsahuje síru či cyklické uhlovodíky a má jednodušší chemické složení. Podstatnou výhodou HVO je také možnost dlouhodobého skladování po dobu několika let a bez jakýchkoli technologických nároků na úpravu vozidla jej lze bez komplikací využívat ve většině dieselových motorů, bez rozdílu ve spotřebě.

JDE plně využívá HVO pro přepravu kávových produktů ve spolupráci s dopravcem HOPI od března tohoto roku. Většinu distribuce pokrývají vyčleněné kamiony, které jezdí výhradně na HVO. Zbylou část logistiky kávových produktů, ke které je využito standardní nafty, kompenzuje JDE svému dopravci nákupem HVO na přepravu jiného zboží. „Rovných 100 % dopravních výkonů v rámci distribuce našich produktů v České republice je pokryto biopalivem HVO. Při využití tohoto paliva jsme také museli vzít v potaz vyšší cenu oproti běžné naftě, díky níž nám náklady na dopravu stoupají o 20 %. Převážily to však ekologické výhody, mezi kterými vyniká snížení emisí až o 90 % v porovnání s běžnou naftou. HVO je proto pro nás dalším důležitým mezníkem v cestě trvale udržitelného rozvoje a snížení emisí v dopravě. Věříme, že v rámci ochrany životního prostředí se staneme inspirací pro další firmy, které řeší distribuci svých produktů,“ upřesňuje Jan Hlaváček, Supply chain manager CEU Jacobs Douwe Egberts.

„Pro spolupráci s Jacobs Douwe Egberts jsme z naší flotily vozů vybrali deset kamionů značky Scania a Mercedes, ve kterých již několik měsíců využíváme výhradně HVO bez nutnosti jakýchkoli speciálních úprav na těchto kamionech. Díky tomu můžeme zanalyzovat rozdíly v jízdních i servisních parametrech našich vozidel oproti využití klasické nafty. Zatím jsme velice spokojeni, kamiony nemají zvýšenou poruchovost, na vozovce se chovají standardně a oproti běžnému dieselu zatím nezaznamenáváme vyšší spotřebu pohonných hmot. Naši řidiči si shodně pochvalují tišší chod motoru či vyšší výkon motorů kamionů. Distribuční síť stanic, které poskytují HVO, se pomalu rozrůstá. Pro naši logistiku využíváme čerpací stanici Eurowag v Jihlavě a nově i čerpací stanici v Jažlovicích přímo vedle našeho areálu,“ říká Richard Macek, Own Fleet manager ve společnosti HOPI.

Jacobs Douwe Egberts dlouhodobě podporuje aktivity spojené se snížením dopadu výroby na životní prostředí. V továrně ve Valašském Meziříčí například vyvinula systém efektivního využívání zbytkového odpadu. V tomto roce zajistí továrna až 100% využití odpadu z kávy s příměsí obalů pro další zpracování v nedaleké bioplynové stanici pro výrobu elektřiny do veřejné distribuční sítě. Až na 50 % letos stoupne využití odpadu z filtračního papíru, který je místo spalování recyklovaný pro výrobu foukané izolace k zateplování budov. Od začátku minulého roku nakupuje továrna 100 % certifikované elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jedním z dalších realizovaných plánů v továrně byla náhrada jednorázových plášťů pro návštěvy a externí firmy za pláště pratelné. Pracuje se například také na náhradě plastových kelímků, kterých se v továrně ročně spotřebovalo až 250 000 kusů.

 

Jacobs Douwe Egberts (JDE) je druhým největším výrobcem a distributorem kávových produktů na tuzemském trhu. Do jejího portfolia patří celkem 21 celosvětových i regionálních značek a působí ve více než 100 zemích světa. V České republice a na Slovensku patří do produktového portfolia Jacobs Douwe Egberts značky: Jacobs, Dadák, Douwe Egberts, L´OR, a Tassimo, dále čaje Pickwick. Továrna ve Valašském Meziříčí je jedním z klíčových specializovaných center pro výrobu kávových specialit a vyváží produkty do 23 zemí světa. JDE je součástí JDE Peet’s, největší světové společnosti zabývající se kávou a čajem, se sídlem v Nizozemsku.

HOPI Logistics

HOPI Logistics je přední poskytovatel komplexních logistických služeb ve střední a východní Evropě, specializující se na FMCG segment. Skladové kapacity společnosti zahrnují více než 500 000 m² skladových prostor v 14 lokalitách, které podporují všechny teplotní režimy od -25 °C do +25 °C. HOPI Logistics spravuje flotilu přes 500 vozidel a nabízí širokou škálu služeb včetně mezinárodní přepravy, skladování, balení a etiketování. Firma se pyšní svou vysokou úrovní zákaznické péče, spolehlivostí, důrazem na udržitelnost a neustálým sledováním a implementací nejnovějších technologických trendů, což jí zajišťuje vedoucí postavení na trhu 3PL v regionu CEE.

 

Zdroj: EMC

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Merz kritizuje neschopnost USA vyjednávat s Íránem

Německý kancléř Friedrich Merz podrobil ostré kritice Spojené státy americké v souvislosti s jejich postupem v probíhajícím konfliktu s Íránem. Podle jeho slov íránské vedení Washington ponižuje a nedaří se nalézt jasnou strategii, jak válku ukončit. Tento otevřený slovní výpad odhalil hluboké trhliny v jednotě mezi USA a jejich evropskými spojenci v NATO, které se prohlubují už od zahájení společných útoků Američanů a Izraele na íránské cíle koncem února letošního roku.

Sněhové bouře si v Rusku vyžádaly dva mrtvé a desítky raněných

Nejméně dva mrtvé a více než tři desítky zraněných si vyžádaly rozmary počasí v Rusku, kde mokrý sníh a silný vítr pokácely stovky stromů, které poškodily desítky aut. Bez proudu se ocitlo 76.000 lidí, uvedla dnes agentura Interfax. V Samaře padající stromy zabily mladou dívku a muže, dodala s odvoláním na prokuraturu.

Leoš Mareš slaví padesátiny a připomíná kariéru plnou zvratů

Leoš Mareš slaví kulaté narozeniny a k nim přichází dokument, který mapuje jeho cestu českým showbyznysem. Připomíná slavné kožichy, velké úspěchy, vztahy i okamžiky, které se ne vždy povedly.

Izrael bombardoval Libanon navzdory příměří, včetně jihu, Bikáa a Antilibanonu

Izrael dnes podnikl několik vzdušných úderů na jih Libanonu, východní údolí Bikáa a pohoří Antilibanon poblíž syrských hranic, uvedly agentura AFP a deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izraelská armáda potvrdila útoky na údolí Bikáa, kde prý cílí na pozice militantního hnutí Hizballáh. Boje pokračují navzdory nově prodlouženému příměří a snahám o mírová jednání.

Nemá to konce. Ceny ropy kvůli krachu jednání s Íránem rostou

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly poté, co se znovu zadrhla jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Referenční cena ropy Brent se vyšplhala nad 107 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se přiblížila k hranici 96 dolarů. Trhy reagují především na rostoucí geopolitické napětí a nejistotu kolem dalšího vývoje v regionu.

Čína zablokovala Metě plán převzít firmu Manus, která vyvíjí agentní AI

Čína se rozhodla zablokovat akvizici čínského start-upu Manus, který se zaměřuje na vývoj tzv. agentní umělé inteligence (AI). Firmu se chystala zhruba za dvě miliardy dolarů (41,5 miliardy Kč) převzít americká technologická společnost Meta Platforms. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) ale dnes ve stručném sdělení překvapivě nařídila, aby obě strany záměr zrušily. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.

KOMENTÁŘ: Kolabující aerolinka vyrostla na burze o stovky procent. Stačilo pár slov Trumpa

Americký prezident Donald Trump nadále zůstává nejvlivnějším investičním influencerem planety. Dokazuje to kauza spojená se zvažovaným vládním nákupem aerolinky Spirit Airlines. Zapomenutý titul na burze posílil o více než 600 procent. Proč?

Velrybu uvázlou na severu Německa zkusí záchranáři naložit na člun v úterý

Tým dobrovolníků se na severu Německa pokusí naložit uvázlou velrybu na nákladní člun nejdříve v úterý. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Keporkak přezdívaný Timmy uvázl na mělčině v Baltském moři v březnu. Pokusy o jeho záchranu poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Tchaj-wan zlehčuje dopad čínských sankcí na evropské zbrojařské společnosti

Sankce, které vůči sedmi evropským společnostem a subjektům působícím v odvětví vyzbrojování a obrany zavedla Čína, nenaruší schopnost Tchaj-wanu získávat zbraně. Dnes to podle agentury Reuters uvedl tchajwanský ministr obrany Wellington Koo. Čína omezení, které se týkají i českých zbrojařských společností Excalibur Army a Omnipol, české pobočky americké společnosti zaměřené na satelitní snímkování SpaceKnow a českého národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace, zavedla zejména kvůli prodeji zbraní nebo tajným dohodám s Tchaj-wanem.

Trump o střelbě: Nebál jsem se, chtěl jsem zůstat

Incident na galavečeru ve Washingtonu vyvolal šok i otázky o bezpečnosti. Ozbrojený muž se pokusil proniknout přes kontrolu do hotelu, kde se sešlo více než dva tisíce hostů, včetně prezidenta Donalda Trumpa, první dámy, viceprezidenta J. D.Vance a členů kabinetu. Po výstřelech byl prezident evakuován.

Írán podle Axiosu předložil USA nový návrh na ukončení války a otevření průlivu

Írán předložil Spojeným státům nový návrh na otevření Hormuzského průlivu a ukončení války s tím, že jaderné rozhovory by se odložily až na pozdější fázi vyjednávání. V noci na dnešek o tom informoval portál Axios s odvoláním na své zdroje. Spojené státy s Izraelem na konci února zaútočily na Írán, což vyvolalo regionální válku. Mezi Íránem a USA nyní platí příměří.

Japonsko zasáhlo další silné zemětřesení

Japonský ostrov Hokkaidó dnes zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,2 stupně. Informovala o tom agentura AFP. Otřesy nastaly v době, kdy japonské úřady vydaly pro sever země varování před velkým zemětřesením, které by mohlo přesáhnout i sílu osmi stupňů.

Návštěva krále Karla v USA se uskuteční i po střelbě ve Washingtonu

Bezpečnostní incident ve Washingtonu vyvolal otázky, ale na britské královské návštěvě se nic nemění. Král Karel a královna Camilla dorazí do Spojených států podle plánu. Úřady ujišťují o jejich bezpečnosti.

Na slavnostní večeři v hotelu Washington Hilton střílel učitel a herní vývojář. Podle policie chtěl zabít Trumpa

Policie zveřejnila identitu muže zadrženého po sobotní střelbě v hotelu Washington Hilton, kde se konala tradiční večeře korespondentů Bílého domu. Je jím Cole Tomas Allen (31) z kalifornského Torrance.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama