1.2 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
ZprávyIzraelští elitní piloti v záloze odmítají trénovat. Protestují tak proti reformám soudnictví

Izraelští elitní piloti v záloze odmítají trénovat. Protestují tak proti reformám soudnictví

Desítky záložníků izraelského letectva v neděli řekly, že se nedostaví na tréninkový den. Rozhodli se tak na protest proti reformám soudnictví premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentura Reuters či The Times Of Israel.

Jako strategická složka Izraele se letectvo v době války tradičně spoléhalo na záložníky. Vyžaduje, aby posádky, které byly propuštěny, pravidelně cvičily a udržovaly si tak připravenost.

Ale v dopise, který se šíří v místních médiích, 37 pilotů a navigátorů z letky F-15 uvedlo, že vynechají cvičení naplánované na středu na protest proti vládnímu plánu radikálně omezit pravomoci soudnictví v zemi. Místo toho prý „věnují svůj čas dialogu a úvahám v zájmu demokracie a národní jednoty“, cituje agentura Reuters.

Izraelská vláda usiluje o změny, které zahrnují omezení Nejvyššího soudu. Ten obviňuje z přehnaného dosahu. Kritici se obávají, že Netanjahu chce získat nadměrnou moc nad soudnictvím.

Pokud bude nutná skutečná operace, piloti protest přeruší

Ze 40 záložníků 69. perutě IDF jich 37 uvedlo, že bojkotují středeční cvičení. Jejich oznámení jako první zveřejnil deník Haaretz, informuje server The Times Of Israel. Eskadra – známá jako Hammers – provozuje stíhačky F-15I z letecké základny Hatzerim v jižním Izraeli. V roce 2007 provedla úder na syrský jaderný reaktor v misi známé většině světa jako operace Orchard a v IDF jako Outside the Box. Během posledního desetiletí se také podílela na provádění stovek úderů proti íránskému opevnění v Sýrii.

Piloti uvedli, že přeruší svůj jednodenní protest, pokud to bude nutné k provedení skutečných operací. Vojenský mluvčí odmítl jejich dopis komentovat. Ale řekl, že vrchní velitel generálporučík Herzi Halevy „si je vědom veřejného diskurzu a rozdělení. Nedovolí však žádné poškození schopnosti IDF (Izraelských obranných sil) plnit svou nejdůležitější misi – bránit (hájit) bezpečnost Izraele“.

Piloti mají obavy Mezinárodního trestního soudu

Podle Channel 12 piloti, záložníci, kteří nadále vykonávají aktivní službu, vyjádřili obavy, že chování nové vlády by je mohlo vystavit stíhání ze strany globálních orgánů, jako je Mezinárodní trestní soud.

Izrael proti takovým vyšetřováním dlouho brojil a poukazoval na sílu a nezávislost svého vlastního soudnictví, které je odpovědné za vyšetřování případů protiprávního jednání izraelských sil. Kritici vládního přepracování právních předpisů však varují, že snahy omezit pravomoci Nejvyššího soudu připraví zemi o legitimitu na mezinárodní scéně.

Izrael nezveřejňuje údaje o vojenském personálu, takže je těžké posoudit dopad protestu záložníků letectva nebo podobných slibů některých záložníků z jiných odvětví. „Tato nezodpovědná izraelská média hrají na každého rezervistu, který udělá nějaké prohlášení,“ řekl Channel 12 TV ministr financí Bezalel Smotrich.

Problém s posádkou pro premiéra

Netanjahu, bývalý důstojník nejprestižnější izraelské jednotky, tweetoval svou fotografii ve věku odvodu s popiskem: „Když jsme povoláni ze zálohy, vždy se objevíme. Jsme jeden národ.“

Mezitím izraelské N12 News uvedly, že El Al Israel Airlines měly potíže s nalezením posádky, která by tento týden mohla letět s Netanjahuem na státní návštěvu Itálie, kvůli bojkotu pilotů. Netanjahuova kancelář na žádost o komentář nereagovala.

El Al uvedl, že nebude podporovat stávku, „zejména proti izraelskému premiérovi“, a že let byl obsazen personálem a odletí podle plánu.

Reklama

Doporučujeme

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.

Jada Pinkett Smith čelí obvinění z výhružek i ničení kariéry. Dlouholetý přítel Willa Smitha žádá tři miliony

Bilaal Salaam, dlouholetý přítel Willa Smitha, obvinil Jadu Pinkett Smith z toho, že mu v minulosti vyhrožovala kvůli informacím o jejím soukromí. Tvrdí, že po konfrontaci, která se měla odehrát během narozeninové oslavy jejího manžela, se rozjela série hrozeb a nátlaků, které mu úplně převrátily jeho život naruby.

Počet obětí povodní v Indonésii přesáhl 700, evakuován byl milion lidí

Indonéskou Sumatru zasáhly nejhorší záplavy za poslední roky. Tisíce domů zmizely v bahně, milion lidí musel odejít z domovů a počty obětí dál rostou. Odloučené oblasti čekají na pomoc a vláda řeší, jak rychle obnovit přístupové cesty.

Bývalou šéfku evropské diplomacie Federicu Mogherini zadržela belgická policie

Federica Mogherini, bývalá šéfka evropské diplomacie a někdejší ředitelka Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), byla podle belgických médií zadržena během policejních razií souvisejících s vyšetřováním korupce.

Prada dokončila převzetí Versace za 1,4 miliardy dolarů

Prada Group uzavřela nákup značky Versace a zaplatila za ni 1,375 miliardy dolarů v hotovosti. Jeden z nejznámějších módních domů světa tak přechází pod stejné vedení jako Prada i Miu Miu. Skupina tím otevírá novou etapu italské luxusní módy.

Nová technologie výrazně urychluje získávání vody ze vzduchu

Inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili nové zařízení, které dokáže výrazně urychlit získávání pitné vody z atmosféry. Technologie, založená na ultrazvuku, je podle odborníků pětačtyřicetkrát efektivnější než dosavadní metody využívající teplo ze slunce.

Logistické centrum NATO pro Ukrajinu v Polsku začaly chránit nizozemské Patrioty

Logistické centrum velitelství NATO pro bezpečnostní asistenci a výcvik Ukrajiny (NSATU) na letecké základně Jasionka u polského města Řešov (Rzeszów) začala od tohoto měsíce chránit nizozemská mise zahrnující dva systémy vzdušné obrany Patriot. Podle médií a nizozemského ministerstva obrany mají základnu na jihovýchodě Polska hlídat půl roku.

Na mši s papežem v Bejrútu přišlo na 150.000 lidí

Mši nedaleko bejrútského přístavu za účasti papeže Lva XIV. dnes navštívilo na 150.000 lidí. Uvedl to v prohlášení Vatikán, který cituje místní úřady, napsala agentura AFP. Při obřadu papež vyzval k tomu, aby se Libanon po tvrdých zkouškách, které zažil, stal domovem spravedlnosti a bratrství. Krátce před zahájením mše se papež pomodlil u památníku obětí výbuchu v bejrútském přístavu, při kterém v roce 2020 zahynulo přes 200 lidí. Dnes odpoledne se vrací do Vatikánu.

Ozonová díra nad Antarktidou je nejmenší od roku 2019

Ozonová vrstva nad jižní polární oblastí letos překvapila vědce. Po několika problematických letech se její úbytek zpomalil a sezona skončila nezvykle brzy. Výzkumné týmy sledují, zda jde o začátek trvalejšího trendu, nebo jen o výjimku.

Ukrajinské drony v noci zaútočily v centrální části Ruska

Ukrajinské drony v noci zaútočily na zařízení na výrobu paliv a energií v centrální části evropského Ruska a vyvolaly požáry, oznámil na sociální síti gubernátor Orelské oblasti Andrej Klyčkov. Nálet se obešel bez obětí a zraněných, na odstranění škod se pracuje, dodal. Podle médií nejspíše hoří sklad pohonných hmot v druhém největším městě regionu. Ruské drony podnikly rozsáhlý nálet na Oděsu na jihu Ukrajiny, dva raněné si vyžádalo ruské bombardování Dněpropetrovské oblasti, informovaly místní úřady.

Británie a USA se dohodly na nulových clech ve farmaceutickém průmyslu

Londýn se dohodnul s Washingtonem na nulových clech v britském vývozu léků na americký trh po dobu nejméně tří let, informovala televize ABC. Na oplátku bude platit za léky více a britské farmaceutické společnosti zvýší investice v USA. Obě strany dohodu označily za vítězství.

Turecko informovalo o novém útoku proti lodi v Černém moři

Turecké úřady informovaly o novém útoku proti nákladní lodi v Černém moři. Loď, plující pod ruskou vlajkou s nákladem slunečnicového oleje do Gruzie, ohlásila, že byla napadena 80 námořních mil (asi 150 kilometrů) od tureckého pobřeží, nepožádala však o pomoc a její posádka čítající 13 námořníků je v pořádku. Uvedla to dnes agentura AFP. Server Marine Traffic i turecké úřady označují loď Midvolga 2 za tanker.

Skandál v Jižní Africe: Moderátorka a dcera exprezidenta verbovaly muže do ruské armády

V pondělí stanula před soudem Nonkululeko Mantula (39 let), moderátorka jihoafrické televizní stanice SAfm. Policie ji zadržela spolu se čtyřmi muži a obvinila, že rekrutovala dobrovolníky pro ruskou armádu. Současně vyšetřuje dceru bývalého prezidenta Duduzile Zuma-Sambudlu, která měla dostat na frontu několik mužů podvodem.

Zelenskyj se při schůzce s Macronem spojil také s Witkoffem a evropskými lídry

Mír na Ukrajině musí být skutečně trvalý, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po dnešním setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Během několikahodinového jednání se podle Elysejského paláce oba lídři spojili se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem, který se má v úterý setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prezidenti hovořili také s dalšími evropskými státníky, zástupci Evropské unie i Severoatlantické aliance, uvedly agentury AFP a Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama