ZprávyIzrael shromáždil na okraji Rafáhu dostatečné síly k podniknutí invaze

Izrael shromáždil na okraji Rafáhu dostatečné síly k podniknutí invaze

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyhodnotila, že Izrael poblíž Rafáhu nashromáždil dostatek vojáků k plnohodnotné invazi. Není si však jista tím, zda padlo konečné rozhodnutí o jejím zahájení. Televizi CNN to sdělili dva vysoce postavení američtí úředníci pod podmínkou anonymity. Z Rafáhu uprchlo už 500 tisíc lidí, píše list The Guardian.

Izrael je na invazi do Rafáhu připraven. Na okraji města shromáždil dostatek vojáků k podniknutí plnohodnotné pozemní ofenzivě, uvedly pro CNN dva nejmenované americké zdroje z Bidenovy administrativy.

Američtí představitelé si podle nich nejsou jisti, zda židovský stát učinil konečné rozhodnutí provést takový krok, jenž je v přímém rozporu s postoji USA a spojenců. Mezi Tel Avivem a Washingtonem se kvůli otázkám kolem Rafáhu zvýšilo napětí.

Jak válka vstupuje do svého osmého měsíce, USA a spojenci stále tvrději zpochybňují izraelský postup v Pásmu Gazy, kde od října podle úřadů kontrolovaných Hamásem zemřelo přes 35 tisíc Palestinců.

Rafáh je město na jihu enklávy a hraniční přechod do Egypta. Žije tam přes 1,4 milionu Palestinců, z čehož už 500 tisíc z nich uprchlo před izraelskými útočnými operacemi ve východních čtvrtích města, píše list The Guardian.

Izrael už své cíle splnil

USA varovaly Izrael, že pokud zaútočí na Rafáh, přestanou mu dodávat vojenskou podporu. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Daniel Hagari reagoval, že židovský stát má vše, co k útoku na město potřebuje.

Před pár dny přišlo varování z úst amerického ministra zahraničí Antony Blinkena. Upozornil, že Izrael nemá žádný plán na ochranu civilistů v Rafáhu. Odpovídá tomu i tvrzení jednoho ze zmíněných úředníků, podle něhož neproběhly odpovídající přípravy.

Izrael nepostavil před potencionální evakuací infrastrukturu zahrnující příjem potravin, vody, hygienu a přístřešky. Vyzval k odchodu tisíce lidí ve východních čtvrtích města k pobřeží, nejedná se však o koordinovanou evakuaci.

Shodil na tamní obyvatele letáky s výzvou k odchodu tak jako v prvních týdnech války v centrálním Pásmu Gazy. Invazí do Rafáhu židovský stát Hamás podle Blinkena nezlikviduje. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matt Miller ale řekl, že byl Hamás degradován.

Palestinské teroristické hnutí sice nebylo zničeno a všichni jeho vůdci zabiti, dnes už ale nemá schopnosti provádět útoky jako 7. října. „Dnes nemohou zahájit útok takového rozsahu,“ řekl Miller. Izrael už podle něj dosáhl svých původních válečných cílů.

Doporučujeme

Změna pohlaví před nástupem do vězení. Česko vydalo Německu extremistku Liebich

Česká policie dnes převezla zadrženou německou pravicovou extremistku Marlu Svenju Liebich do Německa, kde má nastoupit do vězení. Z litoměřické vazební věznice ji eskorta odvezla ráno, před 10:00 překročila česko-německou hranici, uvedli policisté na síti X. Následně ji pak podle německých médií předala na hranici německým kolegům.

Ceny ropy se drží kolem 80 dolarů za barel, mohou se přitom vrátit ke 100 dolarům

Ceny ropy ve středu opět vzrostly po amerických útocích na cíle spojené s Íránem a obnovení námořní blokády íránských přístavů. Pokračující válka představuje riziko pro USA, jejichž nouzové zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od 80. let. Konflikt se přitom vrátil na eskalační trajektorii, což navíc může vést k opětovnému růstu cen ropy až k hranici 100 dolarů za barel, obávají se odborníci.

Počet obětí požáru v bangkockém baru Rong Beer vzrostl na 32 mrtvých

Počet obětí nedělního požáru v baru Rong Beer Na Ladprao v thajském Bangkoku vzrostl na 32 poté, co v nemocnici zemřeli další dva zranění. Informovala o tom agentura AP. Zranění utrpělo více než 70 lidí a 24 z nich zůstává v kritickém stavu.

Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal tři mrtvé, uvedl ráno šéf oblastní vojenské správy Oleh Kiper. Po jednom mrtvém oznámily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Podle letectva zaútočilo Rusko v noci na dnešek dvěma střelami a 122 drony.

Trump pohrozil Íránu zničením elektráren a mostů

Usedněte k jednacímu stolu, jinak zničíme vaše elektrárny a mosty, vzkázal do Teheránu americký prezident Donald Trump. Podobnou výhružkou šéf Bílého domu pobouřil svět již v dubnu. Údery na civilní objekty jsou totiž klasifikovány jako válečný zločin. Prodloužení války představuje riziko kvůli téměř vyčerpaným zásobám ropy.

Gibraltar a Španělsko po letech zjednodušily překračování hranice

Lidé mohou od středy volně přecházet mezi Španělskem a britským Gibraltarem bez běžných kontrol na pozemní hranici. Po letech vyjednávání začala předběžně platit dohoda mezi Evropskou unií a Británií, která řeší jednu z posledních otevřených otázek po brexitu.

Mandát zesnulého senátora Lindseyho Grahama dočasně převezme jeho mladší sestra Darline

Po smrti amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama bude jeho místo v Senátu Spojených států dočasně zastávat jeho mladší sestra Darline Graham Nordone. Do funkce ji v pondělí jmenoval guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster.

Film o Michaelu Jacksonovi jako první životopisný snímek vydělal miliardu dolarů

Životopisný film Michael dosáhl historického úspěchu. Snímek o Michaelu Jacksonovi překonal v celosvětových kinech hranici jedné miliardy dolarů a stal se prvním životopisným filmem, kterému se to podařilo. Hlavní roli ztvárnil zpěvákův synovec Jaafar Jackson.

Horko zvyšuje riziko duševních potíží. Nejohroženější jsou děti a mladiství

Vysoké teploty máme spojené s dobrou náladou, když jsme na dovolené u moře nebo vysedáváme na zahrádkách. Zároveň je ovšem známo, že vedro zhoršuje naše kognitivní funkce i náladu a zvyšuje agresivitu. Nová studie teď zjistila, že během horkých dnů stoupá počet hospitalizací spojených s duševními problémy u dětí a mladistvých.

USA dokončily další vlnu úderů na Írán, oznámilo regionální velitelství

Americká armáda dokončila další vlnu úderů na Írán, kde útočila na pobřežní obranné systémy, odpalovací zařízení pro střely a drony a na námořnictvo. Na síti X to dnes nad ránem oznámilo americké velitelství CENTCOM, které koordinuje síly USA na Blízkém východě. Podle agentury Fars zahynuli při jednom z útoků tři lidé z téže rodiny.

Pesticid používaný v zemědělství může snižovat počet čmeláků

Čmeláci patří mezi nejvýznamnější opylovače zemědělských plodin i volně rostoucích rostlin. Nový výzkum ukazuje, že sulfoxaflor, běžně používaný pesticid proti savému hmyzu, může narušovat jejich rozmnožování už při nízkých dávkách. Změny se projevily přímo v aktivitě genů spojených s reprodukcí, což by při dlouhodobém působení mohlo přispívat k úbytku čmeláčích populací.

Volkswagen zvažuje zrušení dalších 50 tisíc pracovních míst

Volkswagen může v rámci rozsáhlé restrukturalizace zrušit dalších přibližně 50 tisíc pracovních míst. Šéf koncernu Oliver Blume zaměstnancům oznámil, že firma stále hledá způsob, jak snížit výrazně vyšší náklady a přiblížit se konkurenci. Konečný počet zrušených pozic zatím nebyl stanoven.

Rusko v noci udeřilo střelami a drony na Kyjev, oběti nejsou hlášeny

Rusko během noci na dnešek zaútočilo střelami a drony na ukrajinskou metropoli Kyjev. S odvoláním na představitele města o tom nad ránem informovala agentura Reuters, podle které byly hlášeny exploze a požáry, žádné oběti ale úřady neoznámily. Ukrajinská obrana sestřelila pět z osmi ruských balistických raket. Stalo se tak poprvé za měsíc, napsala agentura Unian s odvoláním na hlášení ukrajinského letectva a připomněla, že problémy souvisely s nedostatkem protiraketových střel.

Ceny ropy nepřestávají růst. Trh znervózňují americké kroky v Hormuzu

Ceny ropy vzrostly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil plány na zavedení poplatků za přepravu v Hormuzském průlivu a obnovení blokády íránských přístavů. Tyto kroky na trhu vyvolaly další vlnu obav z narušení dodávek černého zlata. Zatímco USA trvají na tom, že Hormuzský průliv je otevřený pro plavbu, podle údajů o sledování lodní dopravy došlo k prudkému poklesu tranzitů.

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu zbraní, Kyjev nakoupí 16 letounů Rafale

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu francouzských řízených střel, přesně naváděných bomb a protivzdušných střel, zatímco Kyjev nakoupí francouzsko-italské systémy protivzdušné obrany nové generace a 16 stíhacích letounů Rafale. Po jednání koalice ochotných to dnes v Paříži oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama