-0.4 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
ZprávyIzrael představí v reakci na nedávné útoky nové zákony. Umožní Izraelcům snadnější...

Izrael představí v reakci na nedávné útoky nové zákony. Umožní Izraelcům snadnější přístup ke zbraním

Pro Izraelce by mělo být brzy jednodušší sehnat a nosit u sebe zbraň. Izraelský bezpečnostní kabinet schválil v reakci na páteční a sobotní útoky v Jeruzalémě nové zákony. Patří mezi ně i právo sebrat rodinám útočníků sociální práva a bydliště. Návrhy probere vláda na zasedání v neděli. Izraelská armáda také posílí přítomnost na okupovaném Západním břehu Jordánu. Informoval o tom server BBC a France24.

Napětí mezi Izraelem a jím okupovanými palestinskými územími se zvyšuje. V reakci na útoky z konce týdne se izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl představit nová opatření. Jedním z nich je posílení práv Izraelců na přístup ke zbraním. „Když mají občané zbraně, mohou sami sebe ochránit,“ okomentoval návrh podle serveru BBC pravicový ministr bezpečnosti Itamar Ben Gvir. Detaily návrhu ovšem prozatím známé nejsou.

Izraelská vláda nové zákony prodiskutuje na zasedání v neděli. Patří mezi ně také opatření umožňující zbavit rodiny útočníků trvalého bydliště a sociálních práv. Jedná se o důsledek prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahu. „Odpovíme silně a rychle,“ vyjádřil se totiž k nedávným útokům. V pátek palestinský střelec zabil sedm lidí a nejméně další tři zranil. Napadnul je na Mezinárodní den památky obětí holocaustu u synagogy ve východním Jeruzalému.

Střelce izraelské síly na místě zastřelily a v souvislosti s útokem zatkly na 42 lidí. V sobotu pak třináctiletý Palestinec ve čtvrti Silwan zastřelil dva muže. Útočníka postřelili kolemjdoucí a v současnosti se proto nachází v nemocnici. K ani jednomu z útoků se nikdo nepřihlásil. Jedná se ale o reakci na čtvrteční razii izraelských sil v okupovaném území Západního břehu Jordánu. Vojáci na místě zastřelili devět lidí. Jedná se o největší zásah od druhé intifády, tedy povstání, z roku 2005.

Do Jeruzaléma přiletí v pondělí Blinken, vyjednávat bude s oběma stranami

Izraelská armáda v reakci na útoky rovněž oznámila, že posílí svou přítomnost na Západním břehu Jordánu. „Mluvím ke všem Izraelcům, neberte zákon do vlastních rukou,“ vzkázal izraelský premiér svému národu. Eskalace situace se obávají také lídři ostatních států. V pondělí proto podle serveru France24 do Jeruzaléma přiletí americký ministr vnitra Antony Blinken. Odděleně se má setkat jak s Netanjahu, tak Mahmúdem Abbásem, tedy prezidentem státu Palestina.

„Jsem hluboce znepokojen současnou eskalací násilí v Izraeli a na okupovaném území Palestiny,“ okomentoval pak dění generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres. K situaci se vyjádřila také Evropská unie. „Smrtící síla musí být použita pouze jako poslední krok, když neexistuje žádná jiná možnost, jak ochránit lidské životy,“ varoval představitel unie pro zahraniční věci Josep Borell.

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.

Venezuela je připravena jednat s USA o boji proti drogám, řekl Maduro

Venezuela je připravená jednat se Spojenými státy o boji proti drogám či o investicích do ropného sektoru. V noci na dnešek to řekl venezuelský prezident Nicolás Maduro, napsala agentura AFP. Madura americká vláda považuje za jednoho z vůdců venezuelského Kartelu sluncí. Maduro také jednoznačně nepotvrdil úder na venezuelské území, o kterém v minulých dnech informovala americká média.

Rozsáhlé protesty v Íránu si již vyžádaly nejméně šest mrtvých

Pokračující střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami v Íránu si vyžádaly první oběti na životech, podle tiskových agentur zemřelo nejméně šest lidí. Zemi kvůli prudce rostoucí inflaci zasáhly největší protesty za poslední tři roky, které se v několika regionech změnily v násilí.

Ceny ropy za rok 2025 spadly nejvíc od pandemie covidu

Ropný trh má za sebou nejprudší roční pokles od covidové pandemie. Cena ropy v roce 2025 klesla zhruba o pětinu a podle části analytiků může tlak na zlevňování pokračovat i v prvních měsících roku 2026.

Zelenskyj v novoročním projevu: Mírová dohoda je z 90 procent hotová, Donbasu se nevzdáme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novoročním projevu oznámil, že mírová dohoda o ukončení války s Ruskem je podle něj hotová z devadesáti procent. Zároveň však varoval, že zbývající část jednání bude zásadní nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale i celé Evropy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama