-11 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
ZprávyIzraelská armáda obvinila 6 novinářů televize Al-Džazíra z terorismu

Izraelská armáda obvinila 6 novinářů televize Al-Džazíra z terorismu

Izraelská armáda obvinila šest novinářů katarské televize Al-Džazíra působcích v Pásmu Gazy z toho, že jsou součástí vojenského křídla palestinské teroristické organizace Hamás a Palestinského islámského džihádu. Stanice obvinění důrazně odmítá s tím, že Izrael se snaží umlčet novináře kvůli svým válečným zločinům v Gaze. Informují o tom Fox News a The Times of Israel.

Izraelská armáda jmenovala šest novinářů televize Al-Džazíra, kteří podle ní současně působí v řadách teroristických organizací Hamás a Palestinský islámský džihád. Své tvrzení podložila i důkazními dokumenty, uvedla televize Fox News.

Al-Džazíra tato obvinění rázně odmítá. Označila je za nepodložená s tím, že přišla poté, co její novináři v Pásmu Gazy odhalili možné válečné zločiny spáchané izraelskými vojáky. Stanice sídlící v Dauhá je jedinou mezinárodní stanicí účinkující v Gaze.

Její novináři tam dokumentují pokračující humanitární krizi a bombardování civilního obyvatelstva. Izrael zmíněné dokumenty nezveřejnil, podle serveru The Times of Israel však zahrnují personální tabulky, seznamy výcvikových kurzů, telefonní seznamy a údaje o mzdách.

Izraelská armáda tvrdí, že jednoznačně dokazují, že tito novináři jsou součástí vojenských křídel těchto dvou militantních skupin. „Tyto dokumenty jsou důkazem zapojení teroristů Hamásu do katarské mediální sítě Al-Džazíra,“ uvedla IDF.

Dlouhodobý spor

Zmínění novináři informují o válce ze severního Pásma Gazy. Izraelské obranné síly (IDF) je obviňují i z toho, že skrze Al-Džazíra šíří propagandu teroristů. Izrael má přitom se stanicí dlouhodobé spory, připomíná dále The Times of Israel.

Židovskému státu vadí, že arabská redakce Al-Džazíra zveřejňuje i vyjádření představitelů Hamásu a dalších militantních organizací. Letos v květnu izraelská vláda schválila ukončení vysílání a dalších činností katarské stanice v židovském státu.

V lednu IDF zabily novináře a nezávislého pracovníka Al-Džazíry. Izraelská vláda uvedla, že šlo o agenty teroristů. Následující měsíc zranila dalšího novináře stanice, o němž následně prohlásila, že jde o zástupce velitele roty Hamásu.

Al-Džazíra tato obvinění důrazně odmítla a Izrael obvinila ze systematických útoků na její novináře. Izraelská vláda dokonce tvrdila, že našla souvislost mezi televizí a jednotlivci podílejícími se na teroristických útocích v Izraeli.

Reklama

Doporučujeme

Bulharský prezident Radev rezignoval. Chce se stát předsedou vlády

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil, že odchází z funkce hlavy státu. Rezignaci chce formálně podat v úterý, jen dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, které mají zemi vyvést z dlouhé politické krize.

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama