Více
  16.9 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Palestinskou reportérku televize Al-Džazíra zabila izraelská střelba

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) dospěl k závěru, že palestinsko-americkou reportérku televize Al-Džazíra Širín abú Aklahová zabila střelba izraelských vojáků, nikoliv palestinských ozbrojenců. Závěry jsou podle mluvčí OHCHR Raviny Shamdasaniové výsledkem nezávislého monitoringu incidentu z 11. května. Informuje o tom BBC.

  Jedenapadesátiletá dlouholetá reportérka Al-Džazíry byla zastřelena v Džanínu, když pracovala na reportáži o razii izraelských vojáků. Palestinci její smrt připisují Izraeli, který ale tvrdí, že nelze objasnit, kdo za smrt může.

  Abú Aklahová měla v době svého zastřelení vestu s viditelným nápisem „Press“ (tisk) a helmu. Zasažena byla na ulici nedaleko místa, kde se strhla přestřelka mezi izraelskými silami a palestinskými ozbrojenci. Izraelská armáda uvedla, že její vojáci do Džanínu přišli zatknout osoby podezřelé z terorismu po vlně teroristických útoků na Izraelce.

  Smrtící střelu podle očitých svědků vystřelili izraelští vojáci. To však Izrael zpochybňuje a tvrdí, že zatím nebylo možné určit zdroj střelby, jelikož Palestinci odmítl izraelskou žádost o předložení střely k balistické zkoušce.

  Shamdasaniová dnes novinářům v Ženevě sdělila, že podle zjištění OHCRH „výstřely, které zabily abú Aklahovou a zranily jejího kolegu Alího Samúdího, pocházely od izraelských bezpečnostních sil, a nikoli z bezhlavé střelby ozbrojených Palestinců, jak původně tvrdily izraelské úřady“.

  Mluvčí OHCHR také poznamenala, že informace pocházejí od izraelské armády a palestinského generálního prokurátora. Ráno, kdy se incident stal, podle ní čtyři novináři zabočili do ulice, načež „na ně bylo vypáleno několik jednotlivých, zdánlivě dobře mířených střel ze směru izraelských bezpečnostních sil“. „Jedna kulka zasáhla Samúdího do ramene, další zasáhla abú Aklahovou do hlavy a na místě ji zabila,“ uvedla mluvčí.

  Izrael takové závěry už dříve ostře odmítl jako neprokazatelné. Tvrdí, že nelze určit, zda smrtící střelu vypálily jeho síly, nebo palestinští ozbrojenci, protože Palestinci odmítli spolupracovat. Izraelská armáda provádí vlastní vyšetřování a uvedla, že identifikovala zbraň vojáka, která mohla reportérku zabít, ale že to nemůže prokázat bez analýzy střely. Palestinci uvedli, že střelu nevydají, jelikož Izraelcům nevěří.

  Shamdasaniová uvedla, že OHCHR nezjistil žádné informace, které by naznačovaly, že v bezprostřední blízkosti novinářů činili ozbrojení Palestinci nějaké aktivity.

  Minulý měsíc vyšetřování v Palestině dospělo k závěru, že abú Aklahovou izraelský voják zastřeli úmyslně. Izraelský ministr obrany to odmítl a označil to za „zjevnou lež“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS