ZprávyIzrael nehodlá spolupracovat na vyšetřování smrti americké novinářky

Izrael nehodlá spolupracovat na vyšetřování smrti americké novinářky

Izrael nebude spolupracovat na žádném vnějším vyšetřování smrti novinářky Širín abú Akláh. Oznámil to izraelský ministr obrany Benny Gantz, který označil vyšetřování Spojených států za vážnou chybu. Informovala o tom stanice France 24 a deník The Guardian.

Izraelský ministr obrany Benny Gantz odmítl podle stanice France 24 spolupráci se Spojenými státy na vyšetřování smrti palestinské novinářky s americkým občanstvím Širín abú Akláh.

„Rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti vyšetřovat nešťastnou smrt Širín abú Akláh je vážnou chybou,“ prohlásil Gantz. Považuje to za vměšování do vnitřních záležitostí státu.

Gantz řekl, že Izrael provedl vlastní „nezávislé a profesionální“ vyšetřování. Deník The Guardian však upozornil, že neschopnost židovského státu spolupracovat v této otázce s Washingtonem probouzí podezření o snaze okolnosti smrti novinářky utajit.

Vyšetřování smrti abú Akláh přichází po měsících nátlaku její rodiny, podle níž se Bidenova administrativa snažila zamaskovat jakékoli protiprávní jednání ze strany Izraele.

Novinářka televize Al Jazeera byla zastřelena 11. května během práce na reportáži o operaci izraelské armády v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Na hlavě měla helmu a také měla ochrannou vestu s viditelným novinářským logem.

Vzájemné vztahy v ohrožení

Izrael nejprve ukázal prstem na palestinské ozbrojence. Vyšetřování OSN a několika zpravodajských organizací došlo k závěru, že novinářka se pod palbou palestinských sil neocitla.

V září Izrael přiznal, že abú Akláh skutečně zastřelil izraelský voják, ale že se jednalo o nehodu. Izraelská armáda oznámila, že nedošlo k porušení žádných zákonů, proto trestní stíhání nezahájí a případ uzavře. Palestinští představitelé, rodina novinářky i Al Jazeera ovšem tvrdí, že se jednalo o útok cílený.

Americký senátor Patrick Leahy již dříve izraelskou zprávu o smrti novinářky zpochybnil. Zastával názor, že vyšetřování střelby izraelských vojáků vede zřídkakdy k odpovědnosti.

Leahy Izraeli pohrozil, že neschopnost plně vysvětlit zabití novinářky může vést k ukončení dodávek vojenské pomoci ze strany USA. Bidenovu administrativu obvinil, že nereagovala na výzvy Kongresu k vyšetřování. Dopis, který zpochybňuje vyšetřování Izraele, podepsala polovina demokratických politiků v americkém Senátu.

„Pouze nezávislé mezinárodní vyšetřování může vést k odhalení pravdy,“ uvedla izraelské lidskoprávní organizace Yesh Din. Také však může otřást vzájemnými vztahy mezi oběma státy.

Doporučujeme

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?

Putin chce po zářijových volbách mobilizovat až 500.000 vojáků

Ruský prezident Vladimir Putin chce po zářijových parlamentních volbách mobilizovat 300.000 až 500.000 vojáků, myslí si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Napsal to na telegramu, kde také vyjádřil přesvědčení, že tito vojáci nebudou dobře vycvičeni, a ruská armáda tak bude mít vysoké ztráty.

Hasiči dál bojují s požáry ve Francii a ve Španělsku, část evakuovaných se vrátí

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie se v noci na dnešek po několika dnech šíření stabilizovaly, oznámila podle agentury AFP prefektura departementu Gironde. Ve Španělsku se očekávají návraty prvních evakuovaných lidí do oblasti kolem hlavního města Madridu. V obou zemích muselo kvůli nebývale silným požárům opustit domovy a turistická zařízení na 300.000 osob.

Motor čínské ekonomiky ztrácí dech. Nová čísla jsou varováním

Čínský průmysl dál vykazuje optimistické výsledky, tempo růstu zisků firem ale už druhý měsíc po sobě slábne. Podle nových údajů čínského statistického úřadu vzrostly zisky průmyslových podniků v červnu meziročně o 15,1 procenta. V květnu přitom růst dosáhl 21,1 procenta, což naznačuje, že dosavadní oživení začíná narážet na první překážky.

Ryan Gosling se stane novým Ghost Riderem

Ryan Gosling vstupuje do filmového světa Marvelu v roli, o kterou měl zájem už několik let. Jako Ghost Rider se představí v samostatném snímku, který natočí režisér filmu Deadpool & Wolverine Shawn Levy.

Sýrie má podle prezidenta zájem o uzavření bezpečnostní dohody s Izraelem

Sýrie má podle prozatímního prezidenta Ahmada Šary zájem o uzavření bezpečnostní dohody s Izraelem, která by mohla otevřít cestu k širšímu míru mezi oběma zeměmi, aniž by ohrozila práva Damašku na Golanské výšiny. Šara to podle agentury Reuters uvedl v nedělním rozhovoru pro televizní stanici Al-Džazíra. Izrael převzal kontrolu nad Golanskými výšinami za šestidenní války v roce 1967 a roku 1981 je částečně anektoval.

Rusko a Ukrajina pokračují ve vzájemných úderech, obě země hlásí mrtvé

Při ukrajinském vzdušném útoku zemřel v ruském městě Rostov na Donu manželský pár, dalších pět lidí utrpělo zranění. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters gubernátor Rostovské oblasti Jurij Sljusar. Při ruském bombovém útoku na Záporoží zemřel jeden člověk.

Ukrajina zaútočila na loď plující do Íránu. Jeden mrtvý

Ukrajina tvrdí, že zasáhla plavidla v Kaspickém moři, která podle Kyjeva převážela vojenský materiál mezi Ruskem a Íránem. Prezident Volodymyr Zelenskyj současně oznámil, že ukrajinské síly udeřily na logistické zařízení v Jekatěrinburgu.

Novým německým ministrem dopravy bude poslanec Bilger

Novým německým ministrem dopravy bude poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Steffen Bilger. Oznámil to mluvčí německé vlády Stefan Kornelius. Kancléř Friedrich Merz minulý týden představil změny na některých ministerských postech, očekávané odvolání dosavadního ministra dopravy Patricka Schniedera ale neoznámil. Schnieder nakonec v neděli Merze sám požádal, aby jej z funkce odvolal. Dnes by měl kancléř představit změny i ve vedení své konzervativní strany.

Trump nečekaně pozastavil útoky na Írán. Dal šanci diplomacii

Americký prezident Donald Trump pozastavil americké útoky na Írán, aby vytvořil prostor pro diplomacii. Podle amerického velvyslance při OSN Mikea Waltze chce Bílý dům zjistit, zda mohou intenzivní jednání přinést průlom, aniž by bylo nutné konflikt znovu vyostřit. Teherán mezitím oznámil, že přerušil odvetné útoky v regionu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama