ZprávyIzrael nabídne čtvrtou dávku lidem starším 60 let a pracovníkům ve zdravotnictví

Izrael nabídne čtvrtou dávku lidem starším 60 let a pracovníkům ve zdravotnictví

Izrael schválil podání čtvrté dávky vakcíny proti covidu-19 lidem starším 60 let a zdravotnickému personálu. Podle agentury Reuters a serveru France 24 o tom v neděli informoval premiér Naftali Bennett. Stát, který mezi prvními naočkoval většinu obyvatel, aktuálně čelí nárůstu případů nákazy variantou omikron.

Izrael minulý týden schválil čtvrtou dávku vakcíny vyvinuté společnostmi Pfizer a BioNTech pro lidi s oslabenou imunitou a pro seniory žijící v pečovatelských domovech.

„Nyní máme novou vrstvu obrany,“ řekl Bennett na televizní tiskové konferenci. Zároveň dodal, že krok posvětil i generální ředitel ministerstva zdravotnictví Nachman Ash, jehož souhlas je nutný k rozšíření skupiny osob, kterým bude druhá posilovací dávka přístupná. „Izrael bude opět průkopníkem celosvětového úsilí v očkování,“ prohlásil Bennett.

Ash, který zastává roli koordinátora boje s koronavirem, již dříve řekl, že Izrael by mohl dosáhnout kolektivní imunity. K té se společnost může dopracovat při dostatečném počtu očkovaných osob a těch, kteří onemocnění prodělali. Počty případů nákazy variantou omikron přitom v zemi momentálně rostou.

Vysoce infekční varianta omikron vyvolala novou vlnu případů, přičemž mezi 24. a 30. prosincem bylo celosvětově hlášeno v průměru něco přes jeden milion případů, ukázaly údaje agentury Reuters. „Vlna omikronu je tady a my se musíme bránit,“ řekl Bennett.

Počty úmrtí se však nezvýšily ve stejné míře, což vyvolává naděje, že nová varianta nebude tak nebezpečná. Předběžná data z Británie také naznačují, že lidé s variantou omikron mají o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost nutnosti hospitalizace než lidé nakažení variantou delta.

Až 50 000 nakažených denně, varoval Bennett

Za posledních 10 dní se denní počet zachycených případů více než zčtyřnásobil. Podle předsedy vlády by brzy mohlo každý den onemocnět až 50 000 lidí. Pravidla pro stanovení oprávnění k testování by dle jeho slov mohla být zpřísněna za účelem zkrácení front na testovacích stanicích.

„Čísla budou muset být velmi vysoká, abychom dosáhli stádní imunity,“ řekl Ash dříve pro 103 FM Radio. „A to je možné, ale nechceme toho dosáhnout pomocí infekcí. Chceme, aby k tomu došlo v důsledku očkování (dostatečného počtu) lidí,“ podotkl.

Izraelský premiér na konferenci vyzval všechny dospělé a děti, aby se nechali očkovat.

Vedoucí expertního týmu zodpovídajícího za řešení pandemie v Izraeli Salman Zarka uvedl, že kolektivní imunita není zdaleka zaručena. Zkušenosti za poslední dva roky totiž ukázaly, že někteří pacienti s covidem-19, kteří se uzdravili, se později znovu nakazili.

Dle izraelského ministerstva zdravotnictví je plně očkováno přibližně 60 procent z 9,4 milionu obyvatel, téměř ve všech případech vakcínou od firem Pfizer/BioNTech. To znamená, že buď dostali tři dávky, nebo nedávno dostali druhou.

Izrael navíc dál rozšiřuje svůj arzenál pro boj s koronavirem. Po pilulce od Pfizeru (Paxlovid) dostala zelenou i pilulka molnupiravir společnosti Merck, kterou úřady schválily pro použití u pacientů s covidem-19 starších 18 let.

Doporučujeme

Oteplování dělá z aljašských štik hladovější predátory

Oteplování řek na jihu centrální Aljašky mění chování štiky obecné. Nepůvodní dravec v teplejší vodě loví víc ryb a může dál zvyšovat tlak na lososy, jejichž populace už v regionu slábnou.

Bývalý ředitel FBI Comey je obviněn z vyhrožování Trumpovi smrtí

Bývalý ředitel FBI James Comey čelí obvinění z vyhrožování smrtí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Toho se měl dopustit na fotografii, kterou krátce zveřejnil na sociálních sítích.

Hasiči v ruském Tuapse podle úřadů dostali pod kontrolu požár rafinerie

Požár rafinerie ve městě Tuapse v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska mají hasiči pod kontrolou. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení místních úřadů informovala agentura TASS. Zařízení zachvátily plameny v noci na úterý po útoku ukrajinských dronů. Prezident Vladimir Putin v úterý vyslal na místo ministra pro mimořádné situace Alexandra Kurenkova, který na zásah dohlíží. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, pravidelně podniká vzdušné údery na ruské vojenské a energetické objekty, aby tak omezila možnosti Moskvy financovat válku.

Velryba Timmy míří do Severního moře, remorkér ji táhne k Dánsku

Remorkér táhnoucí člun s velrybou, kterou dobrovolníci v úterý vyprostili z mělčiny na severu Německa, míří do Severního moře. Za noc urazil zhruba 50 kilometrů a dnes ráno se nacházel u ostrova Fehmarn. Osud mladého keporkaka přezdívaného Timmy poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Trump ztrácí podporu republikánů. Děsí je astronomické výdaje na obranu

Americký prezident Donald Trump dál ztrácí podporu svých spojenců, včetně klíčových republikánů v Kongresu. Vadí jim astronomické navýšení výdajů na obranu, které má dosahovat 44 procent. Ministerstvo obrany tak obdrží 1,5 bilionu dolarů (asi 34,5 bilionu korun), a to na úkor zdravotnictví, vzdělávání a bytových programů.

Evropská komise: Meta kvůli slabé ochraně dětí na sítích porušuje pravidla EU

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firmě hrozí vysoká pokuta.

Nenápadná, ale drsná slova: Karel III. poslal Trumpovi jasný vzkaz

Britský král Karel III. se v americkém Kongresu vyjádřil ke směřování americké politiky strategicky umírněně, přímočaře, ale kriticky. Slova znepokojení zabalil do úcty k hostitelům takovým způsobem, že se nedostal do křížku s americkou administrativou ani samotným prezidentem. Král zdůraznil důležitost pomoci Ukrajině a sounáležitosti Severoatlantické aliance (NATO).

Cena benzinu v USA je nejvýše od začátku války s Íránem, činí 4,18 USD za galon

Cena benzinu ve Spojených státech se vyšplhala nejvýše od začátku války s Íránem. Galon, který má téměř 3,8 litru, se v úterý prodával v průměru za 4,18 dolaru (87 Kč). To je po přepočtu 22,89 Kč za litr. Před válkou stál méně než tři dolary za galon, vyplývá z údajů automobilového svazu AAA. Za podobně vysoké ceny se benzin prodával naposledy po začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022, uvedla agentura DPA.

Trump na státní večeři s Karlem III. řekl, že USA vojensky porazily Írán

Americký prezident Donald Trump na státní večeři s britským králem Karlem III. a dalšími hosty řekl, že Spojené státy vojensky porazily Írán. Informovala o tom agentura AFP s tím, že šlo o Trumpovo první veřejné vyjádření k této citlivé věci během Karlovy nynější návštěvy USA. Karel III. se ve svém projevu zaměřil na přetrvávající význam vztahu mezi Londýnem a Washingtonem.

Ariana Grande chystá nové album Petal

Ariana Grande se vrací s novou hudbou a otevírá další kapitolu své kariéry. Po období věnovaném filmům i osobnímu vývoji představuje album, které má naznačit změnu směru.

Orbán nabídl rezignaci z vedení strany, rozhodne o ní sněm

Končící maďarský premiér Viktor Orbán nabídl své odstoupení z čela strany Fidesz, ale až červnový sněm strany rozhodne, zda rezignaci přijme. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl jeden z poslanců Orbánovy strany, Erik Banki.

Katar varoval před zamrzlým konfliktem v Perském zálivu

Katar dnes varoval před možností zamrzlého konfliktu v Perském zálivu. Prohlášení katarské diplomacie přichází v době, kdy se mírové rozhovory mezi Íránem a Spojenými státy zdají být ve slepé uličce, píše agentura AFP. V saúdskoarabské Džiddě se dnes koná mimořádný summit Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC). Ten je prvním setkáním lídrů arabských monarchií od propuknutí regionální války, kterou zažehly americko-izraelské útoky na Írán.

Obžalovaný z teroru ve Vídni se přiznal, chtěl útočit na fanoušky

Stín terorismu nad vídeňskou zastávkou turné Eras Tour začíná mít u soudu jasnější obrysy. Jednadvacetiletý rakouský občan, který se hlásil k radikálnímu Islámskému státu, se v úterý na začátku hlavního líčení doznal k přípravě útoku. Mladík plánoval zmasakrovat tisíce fanoušků před stadionem Ernsta Happela, což loni v srpnu vedlo k náhlému zrušení tří vyprodaných vystoupení americké popové hvězdy.

Česko se podle Sybihy připojilo k dohodě o zvláštním tribunálu pro Rusko

Šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha dnes na sociální síti X uvedl, že se Česko stává 23. státem připojujícím se k dohodě nezbytné pro vytvoření zvláštního tribunálu pro zločiny ruské agrese proti Ukrajině. Ministr vyjádřil České republice vděčnost a doufá, že další zodpovědné státy budou následovat, než výbor Rady Evropy bude v polovině května v Kišiněvě o dohodě hlasovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama