4.2 C
Czech
Neděle 7. prosince 2025
ZprávyIzrael na letošní Eurovizi vyšle přeživší útoku Hamásu

Izrael na letošní Eurovizi vyšle přeživší útoku Hamásu

Čtyřiadvacetiletá Juval Raphael, která přežila teroristický útok Hamásu na hudebním festivalu Supernova, bude v květnu reprezentovat Izrael na Eurovizi. Zpěvačka totiž ve středu zvítězila v izraelské talentové show HaKokhav HaBa (Vycházející hvězda), informovaly servery BBC nebo CNN.

„Nedokážu popsat, jak moc jsem nadšená a připravená! Děkuji za to, že můžu mít tu obrovskou čest reprezentovat svou zemi na velkém pódiu Eurovize ve Švýcarsku,“ uvedla Raphael dle BBC po vítězství v soutěži.

Zpěvačka byla mezi účastníky festivalu 7. října 2023, kdy útočníci Hamásu zabili 360 mladých lidí a 40 dalších unesli. Sama podle svých slov přežila díky tomu, že se osm hodin ukrývala v krytu pod mrtvými těly.

Hudba je pro Raphael terapií

Umělkyně z Ra’anany, která má dosud v těle střepiny z útoku, se začala profesionálně věnovat hudbě teprve loni. Ve finále talentové show zazpívala verzi písně Dancing Queen od skupiny ABBA, kterou věnovala obětem z festivalu. „Hudba je jednou z nejvýznamnějších složek mého léčebného procesu,“ prozradila divákům.

Raphael, která kromě hebrejštiny hovoří plynně také anglicky a francouzsky, se v uplynulém roce podílela na obhajobě Izraele, včetně vystoupení v Radě OSN pro lidská práva, kde hovořila o tom, co při útoku prožívala.

Ve svém projevu, který zveřejnila na Instagramu, uvedla, že noc začala radostně, než se rychle proměnila v chaos. „Hrůza, která se odehrála, když na nás teroristé zaútočili, na všechny stříleli a házeli granáty, je nepopsatelná,“ řekla podle CNN.

„Uvězněná a ve strachu o svůj život jsem byla svědkem nevýslovných hrůz. Přátelé a další lidé byli zraněni nebo zabiti přímo před mýma očima. Když na nás padala těla zavražděných, pochopila jsem, že schovat se mezi nimi je jediný způsob, jak tu noční můru přežít,“ popsala dění na festivalu. „Fyzická zranění, která jsem utrpěla, se hojí, ale psychické jizvy mi zůstanou navždy,“ dodala.

Její oficiální píseň bude podle internetových stránek soutěže Eurovision Song Contest zveřejněna v následujících týdnech izraelskou veřejnoprávní televizní stanicí Kan.

Loni Izrael na Eurovizi reprezentovala Eden Golan s písní Hurricane, s níž obsadila páté místo. Golan přitom během svého vystoupení čelila pískotu a kvůli výhrůžkám byla nucena setrvávat v hotelovém pokoji. Evropská vysílací unie (EBU) tehdy navzdory výzvám k bojkotu rozhodla, že Izrael může v soutěži pokračovat, stejně jako letos.

Izrael a Gaza v současné době dodržují příměří po 15 měsících bojů, které začaly v říjnu 2023 poté, co ozbrojenci Hamásu na několika místech vnikli do Izraele a zaútočili na blízké obce, základny IDF a hudební festival. Bylo zabito přibližně 1 200 lidí a 251 osob skončilo jako rukojmí. IDF odpověděly zahájením letecké a pozemní operace v Gaze, během níž podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem přišlo o život více než 47 000 Palestinců.

Reklama

Doporučujeme

Musk po pokutě pro X vyzval ke zrušení EU

Elon Musk se ostře pustil do Evropské unie poté, co Brusel jeho síti X vyměřil pokutu 120 milionů eur. Americký miliardář na své platformě vyzval ke zrušení EU a obvinil ji z cenzury. Do sporu se vložili i američtí politici, kteří krok Evropské komise označují za útok na americké technologické firmy a svobodu projevu.

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.

Čínský konkurent Nvidie překvapil investory skokovým růstem

Čínská firma Moore Threads, kterou založil bývalý manažer Nvidie v Pekingu, zažila na šanghajském trhu Star Market raketový vstup na burzu. Akcie během prvního dne vystoupaly na několikanásobek upisovací ceny, což ukazuje, jak silně investoři sázejí na snahu Číny osamostatnit se v oblasti čipů pro umělou inteligenci.

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama