Přední vulkanolog varoval, že ve městě poblíž Neapole, které leží na takzvané super sopce, může být zapotřebí hromadná evakuace. V posledních týdnech oblast zasáhly stovky malých zemětřesení. Informovala o tom agentura Reuters či server NDTV.
Největší zemětřesení za 40 let otřáslo sopečnými poli poblíž italské Neapole. Mělo sílu 4,2 stupně a zasáhlo ve středu oblast nazývanou Flegrejská pole. Její název je odvozen z řeckého slova hořící.
Zemětřesení udeřilo ve 3:35 v hloubce kolem tří kilometrů a bylo cítit ve velké části Neapole. Vyděsilo obyvatele, ale podle Agentury civilní ochrany nezpůsobilo žádná zranění ani škody, uvádí server NDTV.
„Bylo to největší zemětřesení za posledních 40 let,“ řekl agentuře AFP Mauro Di Vito, šéf italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV). „Je možné, že v blízké budoucnosti dojde k otřesům větší intenzity,“ dodal.
A leading volcanologist has warned that mass evacuations might be needed in a town close to Naples, which sits on a so-called Super Volcano that has been hit by hundreds of small earthquakes in recent weeks. https://t.co/foDhbGjWz5
— Reuters Science News (@ReutersScience) September 27, 2023
Flegrejská pole leží na druhé straně Neapolského zálivu od Pompejí, kde zemřely tisíce lidí při erupci Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Jedná se však o mnohem větší sopku, než je Vesuv. Pokud by někdy explodovala plnou silou, mohla by zabít miliony lidí.
Zemětřesení je větším rizikem než erupce, tvrdí expert
Experti tvrdí, že erupce bezprostředně nehrozí. Giuseppe De Natale, bývalý šéf observatoře Vesuvu v Národním institutu pro geofyziku a vulkanologii, však vyzval k urychleným kontrolám budov po opakované seismické aktivitě, která tlačí zemi nahoru o 1,5 centimetru měsíčně.
De Natale osobně uvedl, že když Flegrejská pole naposledy zasáhlo podobné zemětřesení v 80. letech, bylo dočasně evakuováno asi 40 000 lidí z nedalekého Pozzuoli. Nyní má město více než 80 000 obyvatel.
„V současné době se domnívám, že bezprostřednější riziko je seismické. Ale je jasné, že je třeba zvážit i možnost erupce,“ řekl agentuře Reuters.
Dodal, že podle jeho názoru, pokud by došlo k erupci, byla by to freatická nebo parní erupce. Ty jsou obecně relativně slabé a postrádají nové magma, alespoň zpočátku. Po středečním otřesu nic nenasvědčovalo poškození konstrukcí v oblasti.
V oblasti žijí 3 miliony lidí
De Natale potvrdil v novinách Corriere Della Sera zprávu, kterou minulý týden napsal vládě a v níž navrhl možné evakuace. Místní úředník uvedl, že jeho doporučení se přezkoumává.
Flegrejská pole jsou podobná kaldeře v Yellowstone v americkém státě Wyoming. Vzbuzují však větší obavy, protože se nacházejí v oblasti obývané asi 3 miliony lidí v okolí Neapole.
Kaldera Campi Flegrei má průměr asi 12-15 kilometrů a naposledy vybuchla v roce 1538. Jedna z jejích největších erupcí se odehrála asi před 39 000 lety a podle vědců mohla vést k vyhynutí neandrtálského člověka. Magma z tohoto výbuchu bylo nalezeno až v Grónsku, asi 4500 km daleko.
Vulkanologové říkají, že tisíce malých otřesů v oblasti od roku 2019, které letos nabyly na intenzitě, mohou být vyvolány jazyky magmatu tlačícími se do podpovrchu sopky v hloubce asi 5-6 kilometrů.