Bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci se dnes zmocnili pěti čtvrtí v Halabu a dobyli klíčové město Sarakíb. Podle agentury AFP to tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Syrská oficiální média informace o postupu HTS odmítají a syrská armáda tvrdí, že povstalce odráží. Mrtvých za tři dny bojů je podle posledních údajů nejméně 277. Podle agentury Reuters se jedná o největší protivládní ofenzivu v oblasti od roku 2020.
To, že islamisté vstoupili do Halabu, které je druhé nejlidnatější město v Sýrii, potvrdil i reportér agentury AFP, který informoval o ozbrojených střetech ve městě. Podle SOHR získalo HTS pod svou kontrolu pět čtvrtí na západě a jihozápadě města a proniklo do dalších čtyř čtvrtí. Organizace tvrdí, že provládní jednotky nekladly větší odpor. SOHR dnes večer informovala i o dobytí města Sarakíb, u kterého leží křižovatka dvou významných dálnic.
A new thread about the daily events in Syria.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 30, 2024
Following the advances yesterday near Saraqib south of Aleppo, rebel forces pushed further east, capturing numerous new towns. And -as expected- entered Abu al-Duhur Air Base. Next stop: Tall ad-Daman. SAA lines completely crumbled. pic.twitter.com/SStBM1u6Pf
Syrská státní média úspěchy povstalců popřela. Syrská armáda dnes odpoledne oznámila, že islamistům v provincii způsobila těžké ztráty a získala zpět kontrolu nad některými oblastmi, nicméně neuvedla žádné podrobnosti. Ruské letectvo dnes večer potvrdilo, že provádí údery na povstalce a tvrdí, že jich za posledních 24 hodin zabilo 200.
Při ostřelování Halabu dnes islamisté zabili v kampusu univerzity čtyři studenty a nejméně dva další zranili. Celkový počet obětí bojů vzrostl na nejméně 277. Z domovů podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) uprchlo přes 14.000 lidí, z nichž téměř polovinu tvoří děti.
HTS a přidružená ozbrojená uskupení ofenzívu zahájily ve středu a pronikly do oblasti kontrolované režimem prezidenta Bašára Asada, kde obsadily desítky vesnic a menších měst a přerušily provoz na dálnici mezi Halabem a Damaškem. Syrská vláda útok označila za akci „teroristů“. HTS tvrdí, že je to reakce na syrské a ruské nálety v takzvané deeskalační zóně Idlib, tedy území z velké části pod správou HTS. Tyto údery podle HTS od počátku roku zabily více než 80 lidí, převážně civilistů.
Syrské a ruské letectvo se snaží dalšími vzdušnými nálety islamisty zastavit. V různých oblastech v provinciích Idlib a Halab ve středu a ve čtvrtek uskutečnily téměř 60 úderů. Ve čtvrtek při nich zahynulo 19 civilistů.
Rusko útok islamistů považuje za narušení syrské suverenity a chce, aby syrská vláda urychleně jednala a „obnovila ústavní pořádek“. Turecko zase podle AFP vyzvalo Damašek k ukončení útoků na město Idlib, které je poslední větší baštou džihádistů a povstalců na severozápadě Sýrie. Střety podle Ankary vyvolávají „nežádoucí eskalaci napětí v příhraničním regionu“. Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroje z opozice, Turecko ofenzivu povstalců schválilo a účastní se jí i proturecké skupiny.
Za „americko-sionistický plán následující po porážce sionistického režimu (Izraele) v Libanonu a Palestině“ označil ofenzivu islamistů íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán je hlavním spojencem a oporou Asada.
HTS je radikální islamistické uskupení, které vzešlo ze syrské pobočky teroristické sítě Al-Káida. Dlouhodobě ovládá území v syrské provincii Idlib a do určité míry ho podporuje Turecko. V Sýrii zuří od roku 2011 občanská válka, která si za tu dobu vyžádala více než 300.000 civilních obětí. Navzdory mezinárodní izolaci od západních zemí má prezident Asad aktuálně pod kontrolou přes dvě třetiny syrského území.