Protext ČTKIROP vloni naděloval hlavně krajům a obcím

IROP vloni naděloval hlavně krajům a obcím

Praha 26. ledna 2023 (PROTEXT) – Postupné uzavírání největšího evropského dotačního programu v ČR pro programové období 2014-2020 přináší zajímavé statistiky. Ukazuje, jak důležitým zdrojem financí je Integrovaný regionální operační program (IROP) pro kraje a obce. Jen v minulém roce inkasovaly přes 13 miliard Kč. Další téměř tři miliardy zamířily do organizačních složek státu (jde např. o hasičský záchranný sbor). Celkově získali příjemci z IROP vloni přes 20 mld. Kč.

Integrovaný regionální operační program z let 2014 až 2020 nebyl dosud uzavřen, protože do něj v roce 2021 přibylo 28,1 mld. Kč pro nemocnice, sociální oblast, hygienické stanice a složky IZS v reakci na pandemii covid-19. IROP tak celkem rozdělí 145 mld. Kč. Centrum pro regionální rozvoj, které má spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR program na starosti, se tak dostalo do situace, kdy ještě dobíhají velké projekty právě z tohoto programu a zároveň se v minulém roce naplno rozběhl IROP na léta 2021 až 2027, který má pro žadatele připraveno kolem 117 mld. Kč.

„Podle celkového počtu schválených žádostí a uvolněných peněz v roce 2022 však můžeme jednoznačně tvrdit, že stíháme, aniž bychom jakkoliv snižovali kvalitu své práce. Vloni odešlo úspěšným žadatelům více než 20 miliard korun, jen za poslední tři měsíce to bylo přes 6 miliard. Šlo celkem o 2 724 žádostí o platbu, které jsme museli posoudit a úspěšně odbavit,“ říká Zdeněk Vašák, generální ředitel Centra pro regionální rozvoj ČR.

Následující tabulka ukazuje rozdělení reálně vyplacených prostředků podle typu subjektů. Evropské peníze mířily především do investic, které realizují kraje a obce.

Na soukromý sektor zbylo 6 % prostředků, do neziskového sektoru pak mířila 4 %, církevní instituce získaly na investice lehce přes tři čtvrtě miliardy. „Většina z těchto prostředků se použila na opravy historických památek. V případě neziskového sektoru peníze pomohly hlavně v sociální sféře. Typickým žadatelem byly charity a sociální služby obcí a krajů, které díky evropským penězům z IROP rozšířily nebo zkvalitnily pomoc lidem v nouzi,“ říká Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP Centra pro regionální rozvoj ČR.

Ukázky realizovaných projektů jsou dostupné na webové stránce www.Regionynasbavi.cz. Všechny podpořené projekty jsou pak na webových stránkách Integrovaného regionálního operačního programu: irop.mmr.cz.

O Centru pro regionální rozvoj České republiky

Centrum pro regionální rozvoj České republiky (www.crr.cz) je státní příspěvková organizace řízená Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Už od roku 1996 je její hlavní činností administrace a kontrola čerpání evropských fondů. Nyní má na starosti administraci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a programů evropské územní spolupráce. Centrum je také hostitelskou organizací celoevropské poradenské sítě pro malé a střední podnikatele Enterprise Europe Network. Dlouhodobá zkušenost s realizací projektů podporovaných EU, vlastní řídicí a organizační systémy a certifikace podle mezinárodní normy ISO 9001:2016 umožňují Centru rychle a efektivně vyhovět požadavkům jednotlivých programů i klientů a zároveň udržet vysokou úroveň kvality práce.

Kontakt:

e-mail: hello@taktiq.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.

Jak vznikl spor mezi Trumpem a papežem Lvem

Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech ostře pustil do papeže Lva XIV. Spor odstartovaly rozdílné postoje k válce s Íránem a později se rozšířil i na migraci, roli církve a to, jestli má hlava katolické církve komentovat politiku. Z výměny názorů se rychle stal veřejný konflikt, do kterého vstoupili i další američtí politici.

Izrael už nebude bombardovat Libanon, má to zakázané od USA

Izrael už nebude bombardovat Libanon. Má to zakázané od USA, uvedl dnes americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. Doplnil, že Spojené státy budou spolupracovat s Libanonem a odpovídajícím způsobem se vypořádají se situací ohledně proíránského militantního hnutí Hizballáh.

Historická dohoda na dosah? V Libanonu platí dočasné příměří

Americký prezident Donald Trump oznámil platné desetidenní příměří mezi Izraelem a Libanonem a „brzký konec“ války s Íránem, uvedla agentura AP. Příměří slibuje pauzu v bojích a odstranění jedné z překážek pro dohodu mezi Washingtonem, Tel Avivem a Teheránem.

Nový prezident Barmy nařídil zrušení všech rozsudků smrti

Čerstvě zvolený prezident Barmy Min Aun Hlain dnes nařídil zrušit všechny rozsudky ukládající trest smrti, informovala agentura AFP. Jde o první oficiální opatření, které hlava státu od nástupu do funkce zavedla. Prezident a zároveň bývalý šéf armády tak učinil v rámci rozsáhlejší amnestie u příležitosti barmského buddhistického Nového roku Thingyan.

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla dnes nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žárné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, píše Reuters.

Bílý dům spouští systém pro navrácení miliard z cel. Má to ale háček

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spustí příští týden slibovaný portál pro navracení peněz z cel uvalených během „Dne osvobození“ na základě legislativy o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (IEEPA), kterou označil Nejvyšší soud za nezákonnou. Tento krok se setkal s pozitivními ohlasy, odpovědnost za získání svých peněz však klade na samotné dovozce.

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.

Slovensko hodlá blokovat 20. balík sankcí, chce záruky ohledně ropovodu Družba

Slovensko je připraveno blokovat přijetí připravovaného dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, dokud Bratislava nedostane záruky ohledně obnovení provozu ropovodu Družba. Řekl to dnes slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Podle něj Slovensko ale nebude proti uvolnění unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), kterou dosud blokovalo Maďarsko. To po vítězství opoziční strany Tisza v nedělních parlamentních volbách čeká změna vlády.

Válka otřásá trhy, růst čínské ekonomiky přesto překonal očekávání

Čína je první velkou ekonomikou, která zveřejnila hospodářské výsledky od začátku americko-izraelské války s Íránem. Díky silnému vývozu elektrických a strojírenských výrobků v letošním prvním čtvrtletí se čínská ekonomika nastartovala, přičemž její růst překvapil analytiky, a to i přes dopady konfliktu na ceny energií. To však neznamená, že je druhá největší ekonomika před vnějšími vlivy v bezpečí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama