Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Írán zaplatil za dovoz zboží kryptoměnou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tento týden Írán zaregistroval první oficiální objednávku na dovoz zboží v celkové hodnotě 10 milionů dolarů, kdy za zboží zaplatil v kryptoměnách.

  Podle zprávy, kterou v úterý 9. srpna zveřejnila íránská tisková agentura Tasnim, tuto informaci uvedl úředník íránského ministerstva průmyslu, těžby a obchodu.

  Vedoucí íránské Organizace pro podporu obchodu (TPO) Alireza Peyman-Pak uvedl na Twitteru:

  „Tento týden byla úspěšně dokončena první oficiální registrace dovozní objednávky v hodnotě 10 milionů dolarů s využitím kryptoměny.“

  Úředník rovněž oznámil, že předpokládá, že do konce září bude používání kryptoměn a chytrých kontraktů ve velké míře využíváno v mezinárodním obchodě se zeměmi, na které se iniciativa zaměřuje.

  Spojené státy uvalily na Írán téměř úplné hospodářské embargo, včetně zákazu veškerého dovozu. To se týká i dovozu z ropného, bankovního a lodního sektoru.

  Íránská vláda zmírňuje svůj postoj ke kryptoměnám

  Stojí za zmínku, že v loňském roce íránská vláda vydala povolení 30 farmám na těžbu kryptoměn. Tím íránská vláda podle všeho zmírnila svůj postoj k těžbě kryptoměn.

  Schválení přitom přišlo něco málo přes týden poté, co íránská policie zabavila více než 7 000 strojů používaných k těžbě kryptoměn z farmy v hlavním městě Teheránu. Stalo se tak v důsledku rozhodnutí země z května 2021 zakázat těžbu bitcoinů kvůli obavám spojeným se spotřebou energie.

  Pozoruhodné je, že Írán měl potíže s výpadky elektřiny, z nichž úřady vinily těžaře. Později se začaly objevovat obavy o dostatek energie.

  V loňském roce studie zjistila, že 4,5 procenta veškeré těžby Bitcoinu probíhá v Íránu. Částečně v důsledku levné elektřiny v zemi. Těžba kryptoměn by mohla Íránu pomoci vydělat stovky milionů dolarů, které lze použít na nákup dovozu a zmírnit dopad sankcí.

  Zajímavé je, že již v březnu 2021 íránské prezidentské centrum pro strategické studie v podrobné zprávě (PDF) vybídlo zemi k přijetí těžby Bitcoinu a dalších kryptoměn, aby obešla mezinárodní sankce.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS