-10.2 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
ZprávyÍrán si může za útok na konzulát v Damašku vybít zlost na USA,...

Írán si může za útok na konzulát v Damašku vybít zlost na USA, míní analytici

Spojené státy se distancují od izraelského náletu na íránský konzulát v syrském Damašku, při němž zemřeli dva nejvyšší íránští generálové a důstojník libanonského šíitského hnutí Hizballáh, přesto podle pozorovatelů může Teherán svůj hněv namířit na americké pozice. Informují o tom AP a ABC News.

Letecký úder začátkem měsíce srovnal se zemí íránský konzulát v Damašku a vedl ke smrti dvou nejvyšších íránských generálů, důstojníka Hizballáhu a několika členů Íránských revolučních gard (IRGC). Teherán slíbil odvetu.

Izrael se nebojí útoků na dalších územích a podle analytiků reálně hrozí rozhoření konfliktu a vtažení USA do blízkovýchodní války. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena popřela účast na izraelském náletu, upozornila agentura AP.

USA jsou hluboce propleteny s Izraelem a zůstávají jeho významným dodavatelem zbraní, včetně moderních stíhaček, které na konzulát útočily. Americký dovoz odpovídá 15 procentům izraelského obranného rozpočtu.

Podle Charlese Listera, odborníka na Sýrii z neziskové organizace Middle East Institute, jsou íránské útoky na americké síly možné. „To, co Íránci dělali po celá léta, když se cítili být terčem Izraele, nebylo to, že udeřili zpět na Izrael, ale na Američany,“ řekl.

Několik íránských představitelů již skutečně pohrozilo USA odvetou nehledě na to, že jakoukoli účast na pondělním útoku popírají, varovala televize ABC. Podle generálporučíka Alexuse Grynkewiche se USA na možné hrozby připravují.

Odveta může mít více podob

Vrchní velitel amerického letectva pro Blízký východ přiznal, že milice podporované Íránem opravdu mohou obnovit útoky na americké síly v Iráku a Sýrii. Těch přibylo od začátku války v Pásmu Gazy. Američané jich zaznamenali celkem 150.

Údery proíránských milic ukončila až smrt tří amerických vojáků na základně v Jordánsku. Grynkewich ve středu novinářům ve Washingtonu sdělil, že americká vláda nyní pečlivě sleduje a naslouchá tomu, co Írán dělá a říká.

Grynkewic v současnosti nevidí žádnou konkrétní hrozbu pro americké vojáky, je však znepokojen íránskou protiamerickou rétorikou. I on zhoršení bezpečnosti přiznává. Podle analytiků však může mít odveta Teheránu více podob.

Írán může odpálit ze svého území raketu na Izrael nebo na americkou ambasádu v jedné z blízkovýchodních zemí. Vzhledem k silným odvetným akcím ze strany USA se však druhý zmíněný scénář zdá nepravděpodobným, shodují se analytici.

Teherán by mohl rovněž usilovat o likvidaci amerických představitelů z éry exprezidenta Donalda Trumpa, kteří se podíleli na zabití íránského generála Kásima Sulejmáního. Jakou bude mít íránská odveta podobu již Washington stejně neovlivní.

Reklama

Doporučujeme

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama