menu

8 C
Czech
Čtvrtek 1. května 2025

Student ve francouzské střední škole zaútočil nožem na spolužáky. Nejméně jeden mrtvý, tři zranění

Francii šokoval brutální útok na střední škole ve městě Nantes. Během polední přestávky zde student napadl čtyři spolužáky nožem. Jedna z napadených útok nepřežila, další tři studenti vyvázli se zraněním.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Tři lidé, včetně jednoho dítěte, zahynuli při náletu ruských dronů v noci na dnešek na Pavlohrad v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, uvedli ukrajinští záchranáři, podle kterých byl při opakovaném ruském útoku zraněn i jeden jejich kolega. V sousední Doněcké oblasti ruská bomba, svržená dnes ráno na ves Jarova u Lymanu, zabila 61letého muže a jeho 78letého otce, napsala na telegramu ukrajinská prokuratura. Další tři mrtvé a čtyři raněné si podle náčelníka tohoto východoukrajinského regionu Vadyma Filaškina vyžádalo ruské ostřelování během uplynulých 24 hodin.

Inovativní české firmy jsou žádanými partnery zahraničních subjektů pro společný výzkum

Praha 27. července 2022 (PROTEXT) – Věda a výzkum patří k oblastem, ve kterých se české subjekty přirozeně napojují na aktivity přesahující hranice naší republiky. Platí to jak o institucích vykonávajících základní výzkum, tak o komerčních firmách uvádějících na trh nové produkty s vysokou přidanou hodnotou.

Spolupráce se zahraničními partnery a účast na mezinárodních projektech patří ke strategickým zájmům vědeckovýzkumných institucí, jako jsou například univerzity a vědecké ústavy. Ty obvykle provádějí základní výzkum, jehož výsledky přebírají firmy a přetavují je v komerční využití.

Spolupracuj, abys přežil

Zatímco školy a ústavy si mohou se svým výzkumem do jisté míry vyhrát, pro mnohé firmy znamená výzkum v jeho aplikované formě důležitou součást strategie dlouhodobého přežití. Proto si velmi zodpovědně vybírají partnery, kteří jim pomohou dosáhnout kýžených výsledků a cílů. Otázka, zda jejich partnerská organizace působí na domácím trhu, nebo v zahraničí, je v tomto ohledu sekundární.

„Každý podnik, pokud sám dělá inovace – a ne nakupuje hotová řešení ve formě licencí – nebo zadává řešení inovačních cílů v akademické sféře, to dělá proto, aby vzniklé produkty sám vyráběl. To představuje jiný pohled na spolupráci, než který vídáme u akademických pracovišť,“ říká Vladimír Velebný, biochemik a majitel biotechnologické společnosti Contipro.

„Výrobní podnik spolupracuje s druhým výrobním podnikem nejčastěji na bázi linie tvorby hodnoty. To znamená, že hledá někoho, kdo pro něj vyvine určitý produkt, který je pro danou firmu vstupním materiálem se závazkem exkluzivního či neexkluzivního odběru tohoto produktu. Nebo obráceně, podnik nabízí spolupráci na tvorbě aplikací pro svůj výrobek,“ vysvětluje Velebný. „A je celkem jedno, zda se jedná o spolupráci s tuzemskými firmami, nebo se zahraničím,“ dodává. Přiznává ale, že v konečném důsledku se spolupráce jeho firmy nejčastěji odehrává právě se zahraničím.

Efektivní a obohacující řešení

Také v akademické sféře má mezinárodní spolupráce často pragmatické pozadí a zahrnuje i firemní sféru. „Projekty spolupráce či společné laboratoře, kde se firemní praxe podílí na hledání řešení problémů v kooperaci s akademií, přináší efektivní řešení, která navíc mohou být rychle transferována přímo do průmyslu,“ popisuje Alena Nováková, zástupkyně ředitele Národního centra Průmyslu 4.0 a manažerka komunikace Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Uvedené projekty a společná pracoviště mají podle ní často mezinárodní charakter. Vladimír Velebný zdůrazňuje inovativní moment spolupráce své firmy se zahraničními partnery: „Zákazník, který do takové spolupráce vstupuje, nechce standardní produkt, ale chce ho upravit, potlačit některou pro něj nežádoucí vlastnost produktu, nebo naopak zesílit jinou. To znamená, že nasměruje uvažování o produktu jinak, než jak jsme o něm standardně uvažovali doteď. A to je pro nás obohacující.“

Image inovátora otevírá dveře do světa

Je důležité, aby subjekty působící v daném oboru v zahraničí potenciální české partnery a jejich možnosti poznali. Biotechnologická firma Contipro patří k těm, které nemají o zahraniční nabídky nouzi. „Contipro má jednu výhodu. Je mezi zákazníky vnímáno jako inovativní firma v oblasti aplikací hyaluronanu, což mimo jiné dokazujeme tím, že naši zaměstnanci publikovali více jak 220 příspěvků v prestižních světových odborných časopisech, vlastníme více jak stovku patentů a máme špičkově vybavené výzkumné laboratoře. A taková image zájemce o spolupráci táhne,“ přibližuje Velebný. „Větší projekty, tedy projekty trvající půl roku a déle, máme nebo jsme měli nejčastěji s firmami v Německu, Velké Británii, Švýcarsku, Itálii a Polsku. Na těch menších s trváním několik měsíců jsme spolupracovali s firmami po celém světě, počínaje Spojenými státy a konče Austrálií,“ doplňuje šéf Contipra. Konkrétní zaměření společných projektů však specifikovat nechce. „Žádný podnik nikde nehlásá, na čem ve vývoji pracuje, konkurence má uši nastražené,“ vysvětluje.

Dobré jméno českých specialistů

Pozornost rozvoji vědy, výzkumu a inovací věnuje také vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení. Česká republika podle něj musí mít „ambici zařadit se mezi evropskou špičku v oblasti excelence, vědy, výzkumu a inovací, a to v celém spektru oborů“. Naštěstí jsou v Česku už dávno na scéně firmy, které si získaly renomé a potvrdily svoji excelentní a rovnocennou pozici mezi zahraničními oborovými špičkami. „Vypíchl bych jeden aspekt spolupráce mezi výrobními podniky. Tím, že někdo dělá něco pro vás, nebo naopak vy něco děláte pro jinou firmu, a povede se to, tak si upevňujete pozici na mezinárodní scéně, získáváte nové kontakty a nové zákazníky. A to samozřejmě i s visačkou Made in Czech Republic,“ připomíná Vladimír Velebný, šéf úspěšné společnosti Contipro z východních Čech.

Česká biotechnologická společnost Contipro a. s. už více než 30 let uskutečňuje vizi zdravějšího světa. Přináší biotechnologické inovace, jejichž základem je přirozená regenerativní látka kyselina hyaluronová. Díky vlastnímu výzkumu a vývoji a důrazu na moderní technologie Contipro každý rok přináší na trh inovativní produkty pro farmacii, medicínu a kosmetiku. Společnost se sídlem v Dolní Dobrouči se zařadila mezi světové lídry ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové a svoje produkty dodává do 70 států po celém světě.

Kontakt:

LESENSKY.CZ s.r.o.

e-mail: hanzlova@lesensky.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Bratislavě se protestovalo proti vystoupení ruské sopranistky

Před budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě se ve středu večer sešlo několik stovek lidí. Protestovali proti vystoupení ruské sopranistky Anny Netrebko, která podle organizátorů reprezentuje režim, jenž vede válku proti Ukrajině.

Kejval povede olympijský výbor ještě čtyři roky

Jiří Kejval získal mandát pro čtvrté funkční období v čele Českého olympijského výboru. Jasně porazil Libora Varhaníka, předsedu atletického svazu. Oznámil však, že jde o jeho poslední funkční období.

Byla to strašlivá nehoda, popsali u soudu obhájci Erin Patterson, podezřelé ze smrtelné otravy příbuzných

Erin Patterson (50), podezřelá ze tří vražd svých příbuzných a jednoho pokusu o vraždu otráveným jídlem, stojí před soudem. Stále trvá na své nevině, podle žalobců ale existují důkazy, že policii několikrát zalhala.

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.
Reklama

DOPORUČUJEME

Živě: PBS GROUP zahajuje výrobu proudových motorů v závodě v USA

Skupina PBS GROUP patřící rodině Williama Diddena dnes zahájí výrobu proudových motorů ve svém novém závodě ve městě Roswell v metropolitní oblasti Atlanty, státu...

McDonald's v Karlových Varech Rybářích otevírá v novém

Karlovy Vary 30. dubna 2025 (PROTEXT) - McDonald's v Karlových Varech v ulici Dolní Kamenná prošel kompletní rekonstrukcí. Restaurace nyní nabízí zcela nový luxusní...

Živě: PBS GROUP zahajuje výrobu proudových motorů v novém závodě v USA

Skupina PBS GROUP patřící rodině Williama Diddena dnes zahájí výrobu proudových motorů ve svém novém závodě ve městě Roswell v metropolitní oblasti Atlanty, státu...

Živě: PBS GROUP zahájila výrobu proudových motorů v novém závodě v USA

Skupina PBS GROUP patřící rodině Williama Diddena zahájí 30. dubna výrobu proudových motorů ve svém novém závodě ve městě Roswell v metropolitní oblasti Atlanty,...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Bratislavě se protestovalo proti vystoupení ruské sopranistky

Před budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě se ve středu večer sešlo několik stovek lidí. Protestovali proti vystoupení ruské sopranistky Anny Netrebko, která podle organizátorů reprezentuje režim, jenž vede válku proti Ukrajině.

Kejval povede olympijský výbor ještě čtyři roky

Jiří Kejval získal mandát pro čtvrté funkční období v čele Českého olympijského výboru. Jasně porazil Libora Varhaníka, předsedu atletického svazu. Oznámil však, že jde o jeho poslední funkční období.

Byla to strašlivá nehoda, popsali u soudu obhájci Erin Patterson, podezřelé ze smrtelné otravy příbuzných

Erin Patterson (50), podezřelá ze tří vražd svých příbuzných a jednoho pokusu o vraždu otráveným jídlem, stojí před soudem. Stále trvá na své nevině, podle žalobců ale existují důkazy, že policii několikrát zalhala.

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás