Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v lednu zpomalilo na 2,8 procenta z prosincových 2,9 procenta. Přispěl k tomu pokles cen energií, naopak ale zdražovaly potraviny, alkohol a tabák. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Informují o tom The Business Time a France 24.
Inflace rekordně rostla po celém světě spolu s počtem nakažených covidem-19. V eurozóně ještě předloni dosahovala 10,6 procenta. Od té doby však výrazně klesla a přiblížila se dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB).
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v lednu podle Eurostatu zpomalilo z prosincové hodnoty 2,9 procenta na 2,8 procenta. Je to ale mírně za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 2,7 procenta, napsal magazín The Business Time.
#UPDATE Consumer prices slowed to 2.8 percent in January, from 2.9 percent in December, the EU's statistics agency said.
— AFP News Agency (@AFP) February 1, 2024
Analysts had forecast Eurozone inflation to slow to 2.7 percent.https://t.co/2BkHV1cDKq
Jádrová inflace nezahrnující ceny čerstvých potravin a energií zpomalila v meziročním srovnání z prosincových 3,9 procenta na 3,6 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku ceny meziročně vzrostly o 3,3 procenta.
K poklesu inflace nejvíce přispěly zlevňující energie. Jejich ceny klesly o 6,3 procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku naopak vzrostly o 5,7 procenta. „Je příliš brzy k tomu vyhlásit vítězství nad inflací,“ cituje stanice France 24 ekonoma Petera Vandena Houta.
Kdy ECB pustí otěže
Eurostat uvedl, že inflace i přes určité zlepšení stále zůstává nad dvouprocentním cílem ECB. Míra inflace sice klesá, bez zahrnutí cen energií, potravin, tabáku a alkoholu však stále zůstává oproti očekáváním analytiků poměrně vysoká.
Prezidentka ECB Christine Lagarde již před měsícem uvedla, že banka by mohla úrokové sazby snížit během léta. I na trhu se očekává uvolnění měnové politiky v dubnu nebo červnu. Centrální banky budou snižovat sazby pomaleji oproti jejich zvyšování.
Letos plánuje snižovat sazby i americká centrální banka, i ona však bude postupovat opatrně. Její šéf Jerome Powell po lednovém zasedání měnového výboru vyloučil uvolnění měnové politiky již v březnu.
Odhady Eurostatu nezahrnují výsledky celé Evropské unie (EU). Z jednotlivých členských zemí mělo v lednu nejvyšší inflaci Estonsko (pět procent) následované Chorvatskem (4,8 procenta) a Rakouskem a Slovenskem (4,3 procenta).