7.5 C
Czech
Středa 10. prosince 2025
EkonomikaInflace je podle ECB monstrum, které musíme porazit

Inflace je podle ECB monstrum, které musíme porazit

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová varovala, že inflace v eurozóně zůstane v nejbližší době vysoká. Zvýšení úrokových sazeb ECB o 50 bazických bodů ještě tento měsíc je tedy stále pravděpodobnější. Inflace je podle ní monstrum, které musíme porazit. Informovala o tom agentura Reuters a server Financial Times.

Lagardeová podle Financial Times uvedla, že ECB se nesnaží zvýšením sazeb „zlomit ekonomiku“. Zároveň apelovala na banky, aby odložily splátky dluhů pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem nákladů na půjčky u hypoték s variabilní úrokovou sazbou.

„Děláme pokroky, ale stále máme co dělat… V současné době je ekonomika odolná, zaměstnanost je silná a nezaměstnanost je nejnižší, jaká kdy byla,“ uvedla prezidentka ECB. Zároveň vyzvala věřitele, aby zvážili „reputační stránku“ vysokého zvyšování platů manažerů.

Komentáře Lagardeové jsou nejnovějším signálem toho, že představitelé ECB jsou znepokojeni přetrvávající vysokou inflací a dalším zvyšováním sazeb, které je nutné k jejímu zkrocení. Zejména poté, co růst jádrových cen, který nezahrnuje energie a potraviny, dosáhl v únoru v eurozóně nového rekordu.

Vysoká inflace i přes zpomalení růstu cen energií

Inflace v eurozóně po říjnové rekordní hodnotě 10,6 procenta již čtyři měsíce klesá. Především v důsledku zpomalení růstu cen energií. Celková inflace však meziročně do února klesla méně, než se očekávalo, na 8,5 procenta, a jádrová inflace dosáhla nového maxima 5,6 procenta. Informovala o tom agentura Reuters.

Lagardeová uvedla, že je „příliš brzy na to, abychom vyhlásili vítězství“ v boji za návrat inflace k dvouprocentnímu cíli ECB, přestože růst cen energií zpomalil. Předpověděla, že celková inflace bude nadále klesat, ale růst základních cen zůstane v krátkodobém horizontu „příliš vysoký“ – což znamená, že centrální banka „velmi, velmi pravděpodobně“ přistoupí na svém příštím zasedání 16. března k předem avizovanému zvýšení sazeb o půl procentního bodu.

Od loňského léta ECB zvýšila sazby o 3 procentní body. Finanční trhy počítají se zvýšením depozitní sazby banky ze současné úrovně 2,5 procenta na 4 procenta ještě v tomto roce. To by překonalo maximum z roku 2001, kdy sazba činila 3,75 procenta.

Reklama

Doporučujeme

Brazilští poslanci schválili zákon, který může zkrátit trest pro Bolsonara

Dolní komora brazilského Kongresu dnes schválila návrh zákona, který by mohl výrazně snížit trest bývalému prezidentu Jairu Bolsonarovi. Informovala o tom agentura AFP. Bolsonaro si od listopadu odpykává trest 27 let vězení za plánování státního převratu. Pokud návrh schválí i Senát, mohl by bývalý prezident strávit za mřížemi méně než tři roky, píší brazilská média. Zákon by se vztahoval i na další lidi odsouzené spolu s Bolsonarem.

Italská kuchyně získala status UNESCO

Itálie má nový důvod k oslavám. Její národní kuchyně se stala první gastronomickou tradicí na světě, kterou UNESCO uznala jako nehmotné kulturní dědictví. Rozhodnutí padlo po třech letech úsilí italského ministerstva zemědělství a má pomoci chránit originální recepty před napodobiteli.

Neutrální status otevřel Rusům a Bělorusům cestu do kvalifikace

Mezinárodní lyžařská federace FIS povolila prvním devíti sportovcům z Ruska a Běloruska návrat do kvalifikací na zimní olympiádu v Itálii. Zákaz startu platil od roku 2022. Zlom přinesl až verdikt sportovní arbitráže CAS, který otevřel cestu k návratu pod neutrálním statusem.

Nové hodnocení The Economist posílá Slovensko mezi nejslabší ekonomiky

Nový žebříček The Economist ukázal velké rozdíly mezi vyspělými ekonomikami. Zatímco jih Evropy zažil další silný rok a Česko i Polsko si polepšily, Slovensko skončilo mezi posledními posledními. Důvodem jsou slabé ekonomické výsledky, přetrvávající inflace a malý zájem investorů.

Nobelovu cenu za mír převzala dcera Machado

Nobelovu cenu za mír, kterou letos obdržela venezuelská opoziční představitelka María Corina Machado, dnes v Oslu převzala v zastoupení její dcera Ana Corina Sosa, píší tiskové agentury. Ta poté pronesla tradiční přednášku laureátů místo nepřítomné matky. Přednáška je dostupná na webových stránkách Nobelova institutu.

Ve čtvrtek se sejdou lídři koalice ochotných, poté se chystá další schůzka

Ve čtvrtek se uskuteční virtuální jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu v obraně před ruskou invazí. Dnes o tom podle agentury Reuters informoval úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Už v pondělí se v Londýně sešli britský premiér Keir Starmer, Macron a německý kancléř Friedrich Merz s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby projednali evropský návrh k podobě amerického mírového plánu pro Ukrajinu.

KOMENTÁŘ: Centrální banka USA znovu hýbe zemí. Proč investory fascinují úrokové sazby?

Bankéři, investoři, správci fondů, šéfové amerických firem – ti všichni budou v týdnu sledovat, jakým způsobem rozhodne centrální banka USA o dalším vývoji úrokových sazeb. Očekává se totiž další snížení. Proč investoři rozhodnutí Fedu tolik prožívají?

SpaceX chce v rámci vstupu na burzu získat přes 30 miliard dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska hodlá v příštím roce v rámci vstupu na burzu získat více než 30 miliard dolarů (zhruba 625 miliard Kč). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Vstup firmy SpaceX na burzu by se tak mohl stát největší primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) v historii.

Rakouská vláda jedná o osudu hraničních kontrol, týkají se i Česka

Rakouská vláda by brzy mohla představit nový koncept ostrahy hranic, který by ukončil stávající hraniční kontroly týkající se mimo jiné i Česka nebo Slovenska. Dnes o tom informoval list Kronen Zeitung, podle kterého takovou možnost tvrdě kritizuje burgenlandský hejtman Hans Peter Doskozil. Podle něj by to byla hrubá nezodpovědnost, jejíž následky by dolehly především na jeho spolkovou zemi. Vládní koalici lidoveckého kancléře Christiana Stockera rovněž vyčítá, že ho k nynějšímu jednání o osudu kontrol nepřizvala.

Evropa už o snižování závislosti na Číně jen nemluví, postupuje k činům

Čína má nadbytečnou produkci a slabou domácí poptávku, Evropa je na ní závislá a americká obchodní politika ještě zvýšila čínský dovoz na starý kontinent. Evropská unie (EU) se ale od pandemie snaží diverzifikovat dodavatelský řetězec. Brzy už nepůjde jen o řeči, ale i činy, tvrdí Jens Eskelund, prezident Obchodní komory EU v Číně.

Papež zkritizoval Trumpa za výroky o Evropě, varoval před rozkladem

Papež Lev XIV. v úterý po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zkritizoval Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu Evropy a snahu ji obejít při jednání s Ruskem o míru na Ukrajině. Podle hlavy katolické církve není takový přístup realistický.

Rok 2025 se řadí mezi nejteplejší v historii

Rok 2025 potvrzuje trend poslední dekády. Teploty stoupají, extrémy sílí a vědecké týmy hlásí další rekordy, které posouvají planetu dál od podmínek, na které byla zvyklá. Data ukazují, že letošek patří mezi nejteplejší roky vůbec.

Zelenskyj: Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům "upřesněné dokumenty" týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj poblahopřál Babišovi ke jmenování premiérem a popřál mu mnoho úspěchů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na síti X pogratuloval Andrejovi Babišovi ke jmenování premiérem, popřál mu mnoho úspěchů a uvedl, že se těší na další posílení spolupráce obou zemí. Zmínil přitom působení českých firem na Ukrajině nebo spolupráci s nimi. Napsal, že se rád v blízké budoucnosti s novým předsedou české vlády setká. Předsedovi hnutí ANO pogratulovala také premiérka Julija Svyrydenková, která ho pozvala na Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama