EkonomikaIndii hrozí energetická krize. Tamním tepelným elektrárnám začíná docházet uhlí

Indii hrozí energetická krize. Tamním tepelným elektrárnám začíná docházet uhlí

V Indii začínají docházet zásoby uhlí. Média proto varují před možnou energetickou krizí podobné té v Číně, kde musely některé továrny a firmy dočasně pozastavit svůj chod. Podle serveru CNN mají v průměru tepelné elektrárny v Indii uhlí na další čtyři dny. Důvodem je zvyšující se poptávka po zotavení ekonomiky, ale také dlouhotrvající dešťové období.

Indické tepelné elektrárny jsou v současnosti citlivé na jakékoli další oslabení produkce uhlí. Přibližně 63 ze 135 elektráren má totiž zásoby uhlí na další dva nebo tři dny. V průměru pak vydrží fungovat elektrárny v Indii při normálním chodu další čtyři dny.

Podle informací Ústředního elektroenergetického úřadu z úterý pak v 17 elektrárnách došly zásoby uhlí úplně. Ministr energetiky R.K. Singh ale dle serveru CNN prohlásil, že zatím k žádným výpadkům nedošlo. V indických médiích však prohlásil, že situace nemusí být dalších pět až šest měsíců pro obyvatele zcela „komfortní“.

Důvodem pro nedostatek uhlí a zároveň energie je rychle se zvyšující poptávka. Po tvrdé vlně koronaviru na jaře tohoto roku se indická ekonomika začíná obnovovat, zásoby uhlí už ji ale nestíhají dohánět. Produkci ztížily také dlouhotrvající monzuny, které komplikují například i dovoz uhlí do elektráren.

Jelikož ale uhlí vytváří 70 procent veškeré indické energie, je pro třetí největší asijskou ekonomiku těžké obrátit se na jiné zdroje. Možnou záchranu však nabízí vodní elektrárny, které jsou nyní naopak po vydatných deštích vysoce produktivní.

Indická energetika by přesto potřebovala počkat především na konec dešťů, který má nadejít začátkem listopadu. V té době ale naopak začínají celostátní indické festivaly Diwali, které poptávku po energii ještě zvýší.

Zvyšující se poptávka nikam nezmizí, varuje indický ministr energetiky

„Poptávka po energetice nikam nezmizí, naopak se bude zvyšovat. Získali jsme 28,2 milionů nových zákazníků. Většina z nich je chudá nebo z nižší střední třídy, ale také si bude kupovat fény, světla nebo televize,“ popsal situaci pro The Indian Express ministr energetiky R.K. Singh.

Pokud by se pak Indie chtěla vyhnout scénáři Číny, kde museli produkci kvůli nedostatku energie zastavit i některé továrny, potřebovala by navýšit dovoz uhlí.

Indie totiž dováží asi čtvrtinu svého uhlí, a to především z Indonésie, Jižní Afriky a Austrálie. Podobný import je ale většinou poměrně drahý a hrozí, že by jeho zintenzivnění zastavilo pokračující obnovu indické ekonomiky. Je ale možné, že k němu bude muset i přesto indická vláda přistoupit. Denně jsou totiž dodávky uhlí v současnosti menší o 60 až 80 tisíc tun.

Doporučujeme

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?

Ukrajina uvedla, že zasáhla rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti

Ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla rafinerii v Kstovu v ruské Nižegorodské oblasti. Ruské úřady hlásí požár v průmyslových objektech, který podle nich způsobil pád trosek dronů. Podle ruského ministerstva obrany zasáhly poslední ukrajinské útoky opět většinu západního a středního Ruska.

Rusko zveřejnilo záběry z nácviku odpalu jaderné hlavice

Rusko dnes zveřejnilo záběry, které podle něj zachycují vojáky při přepravě jaderné hlavice k taktickým raketovým systémům Iskander-M, jejich nakládání a přesun na odpalovací pozice. Jde o součást rozsáhlého cvičení ruských jaderných sil, informovala agentura Reuters.

Čína je ochotna obnovit zdravé vztahy s ČR, řekl mluvčí tamní diplomacie

Peking je ochoten co nejdříve vrátit česko-čínské vztahy na cestu zdravého a stabilního rozvoje, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Bližší podrobnosti nejsou známy.

Samsungu hrozí stávka desítek tisíc zaměstnanců. Trh s čipy čeká šok

Ve čtvrtek se stávky zúčastní více než 47 tisíc zaměstnanců společnosti Samsung poté, co zkrachovala jednání mezi vedením firmy a odbory. Společnost označila požadavky odborů za „přehnané“. Stávka by mohla mít vážné dopady na globální technologický trh. Společnost nevyrábí jen chytré telefony. Jde o jednoho z nejvýznamnějších výrobců polovodičů.

Litva vyhlásila poplach kvůli dronu, zasahuje proti němu NATO

Litevská armáda dnes dopoledne vyhlásila vzdušný poplach a vyzvala obyvatele, aby vyhledali úkryt. Ministerstvo obrany oznámilo, že litevský vzdušný prostor narušil dron, proti němuž zasahuje letecká mise Severoatlantické aliance, uvedla agentura Reuters. Poplach byl krátce poté zrušen a armáda uvedla, že lidí mohou opustit úkryt, napsala agentura AFP.

Symbol odolnosti klimatu mizí. Jižní oceán čelí nové hrozbě

Mořský led kolem Arktidy v posledních letech rychle ubývá, zatímco Antarktida tomuto scénáři vzdorovala. Mořský led na jižním pólu, který se každý rok rozpíná kolem ledového kontinentu, se jevil jako mimořádně odolný vůči globálnímu oteplování. Nejen že neubýval – mezi lety 2007 a 2015 expandoval. A pak se něco změnilo. Mořský led kolem Antarktidy začal mizet.

Vztahy mezi Ruskem a Čínou dosáhly bezprecedentní úrovně, řekl po jednání Putin

Vztahy mezi Ruskem a Čínou dosáhly bezprecedentní úrovně a dále se rozvíjejí, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova se však oba státy zatím neshodly na výstavbě nového plynovodu Síla Sibiře 2, což mělo být jedním z hlavních témat jednání. Kromě oficiálních rozhovorů mají oba prezidenti zakončit den neformálním setkáním u čaje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama