EkonomikaIndie zakázala vývoz rýže. Bojuje tak s rostoucími cenami

Indie zakázala vývoz rýže. Bojuje tak s rostoucími cenami

Indie zakázala vývoz bílé rýže jiné než basmati ve snaze odvrátit hrozící nárůst domácích cen. Silné deště poškodily úrodu v zemi a ceny rýže za posledních 12 měsíců vzrostly o více než 11 %. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

Vláda podle agentura Reuters uvedla, že zavádí zákaz vývozu bílé rýže kromě basmati poté, co maloobchodní ceny rýže za měsíc vzrostly o 3 % po pozdních, ale silných monzunových deštích, které způsobily značné škody na úrodě. Zákaz by měl být účinný od 20. července.

„Aby byla zajištěna adekvátní dostupnost bílé rýže jiné než basmati na indickém trhu a aby se zmírnil růst cen na domácím trhu, indická vláda upravila exportní politiku,“ uvedlo ministerstvo potravin v prohlášení.

Bílá rýže jiná než basmati v současnosti představuje asi čtvrtinu indického vývozu rýže, uvedlo ministerstvo pro spotřebitelské záležitosti při oznámení změny politiky. Vláda ve čtvrtek pozdě večer objasnila, že předvařená rýže, která v roce 2022 představovala 7,4 milionu tun exportu, nebyla do zákazu zahrnuta.

Dopad na světové ceny potravin

Experti varovali, že tento krok by mohl zvýšit globální ceny potravin. „Je fér říci, že to bude mít značný dopad na globální ceny potravin,“ řekla Emma Wallová, vedoucí investiční analýzy a výzkumu v Hargreaves Lansdown.

Dodávky potravin jsou již pod tlakem poté, co Rusko tento týden odstoupilo od dohody zaručující bezpečný transport ukrajinského obilí přes Černé moře.

Indie je největším světovým vývozcem rýže a představuje více než 40 % celosvětové dodávky. Rýže je základní surovinou pro více než 3 miliardy lidí. Téměř 90 % plodin náročné na vodu se pěstuje v Asii, kde klimatický jev El Niňo obvykle přináší nižší srážky. Globální ceny se již nyní pohybují na nejvyšší úrovni za posledních 11 let.

Loni indická vláda zavedla 20% vývozní daň, aby se pokusila odradit od zahraničního prodeje, uvedl server BBC. Omezila také vývoz pšenice a cukru. Ale export může být pro indické farmáře lukrativnější než domácí prodej.

Vláda uvedla, že zemědělci budou stále moci vyvážet dlouhozrnnou rýži basmati, čímž zajistí, že „získají výhodu výnosných cen na mezinárodním trhu“. Stát také zváží žádosti o povolení zásilek do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti, uvedlo generální ředitelství zahraničního obchodu.

Vláda zaujímá preventivní přístup

Loňská invaze na Ukrajinu způsobila prudký nárůst světových cen potravin. I když se tyto tlaky na mezinárodní úrovni od té doby zmírnily, v severních státech Indie patné počasí poškodilo úrodu. To vedlo k prudkému nárůstu nákladů na mnoho potravin – včetně rajčat a cibule.

Ceny zeleniny od května do června vyskočily o 12 %, což přispělo ke zvýšení životních nákladů. Inflace minulý měsíc vzrostla na 4,8 %, což je více, než se očekávalo. Rostoucí životní náklady vyvolaly politický tlak na vládu v Indii před celostátními volbami.

Devinder Sharma, odborník na zemědělskou politiku v Indii, řekl, že vláda se snaží překonat očekávaný výpadek produkce. „Vláda zaujímá velmi, velmi preventivní přístup,“ řekl.

Očekávalo se, že plocha, kde se pěstuje rýže, vzroste poté, co Nové Dillí zvýšilo nákupní cenu rýže, ale farmáři zatím vysadili rýžová pole na ploše o 6 % menší než v roce 2022.

Tento týden ceny rýže vyvážené z Vietnamu, třetího největšího vývozce na světě po Indii a Thajsku, vyletěly na nejvyšší hodnotu za více než deset let kvůli rostoucím obavám o dodávky v důsledku El Niňo.

Doporučujeme

Postoj USA vůči Tchaj-wanu zůstává stejný, uvedl Rubio v Číně

Postoj Spojených států vůči Tchaj-wanu se nezměnil, ale bylo by chybou, kdyby se Čína Tchaj-wanu zmocnila silou. V komentáři pro televizi NBC News to dnes řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio, který na návštěvě Číny doprovází amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Rubio se v Pekingu stal trendem čínského internetu, Muska si Číňané fotili

Záběry amerického ministra zahraničí Marka Rubio na návštěvě Pekingu se staly hitem čínských sociálních sítí, píše web stanice BBC. Na platformě Weibo nabývá na popularitě video Rubia, jak stojí ve Velkém sále lidu, vzhlíží ke stropu a zvedá palec nahoru. Pak se obrací k šéfovi Pentagonu Peteu Hegsethovi a ukazuje ke stropu. Ze členů delegace prezidenta Donalda Trumpa zaujal také šéf firmy Tesla Elon Musk, kterého čínští hosté na státní večeři dnes žádali o svolení si ho vyfotit a miliardář šklebil, píše deník The Guardian.

Britský ministr zdravotnictví Streeting oznámil rezignaci na vládní funkci

Britský ministr zdravotnictví Wes Streeting dnes oznámil rezignaci na svou vládní funkci. Podle stanice Sky News se předpokládá, že se chce ucházet o post šéfa Labouristické strany a nahradit v jejím čele premiéra Keira Starmera. Šéf labouristů čelí sílícímu tlaku členů vlády i labouristických poslanců, aby rezignoval či stanovil datum odchodu z funkce.

Hormuzský průliv musí být otevřený, shodli se Trump a Si

Hormuzský průliv musí zůstat otevřený kvůli volné přepravě ropy a zemního plynu, shodli se podle Bílého domu americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na summitu v Pekingu. Bílý dům na sociální síti X setkání označil za dobré. Trump v projevu na státní večeři pozval Sia na návštěvu Bílého domu 24. září. Trump i Si se domnívají, že vztah Pekingu a Washingtonu je nejdůležitější bilaterální vztah na světě, prohlásil podle stanice CNN čínský prezident.

Otrávila manžela a napsala knihu o truchlení. Kouri Richins dostala doživotí

Kouri Richins ze státu Utah, která po náhlé smrti svého manžela Erica vydala dětskou knihu o truchlení, byla odsouzena k doživotnímu trestu bez možnosti podmínečného propuštění. Soud ji nyní uznal vinnou z manželovy vraždy.

Maduro je v USA v cele s 18 vězni, čte bibli a učí se anglicky, řekl jeho syn

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, jehož začátkem ledna unesly americké jednotky a který čelí v USA obvinění z narkoterorismu, sdílí v New Yorku vězeňskou celu s 18 dalšími vězni. Pravidelně telefonuje své rodině, čte bibli a učí se anglicky, řekl jeho syn Nicolás Maduro Guerra německému týdeníku Der Spiegel. V rozhovoru, zveřejněném ve středu, také popřel, že by jeho otec jakýmkoli způsobem pomáhal k pašování kokainu do USA.

Ukrajinský protikorupční soud poslal šéfa kanceláře prezidenta Zelenského Jermaka do vazby

Ukrajinský nejvyšší protikorupční soud dnes poslal bývalého šéfa prezidentské kanceláře Andrije Jermaka do vazby a zároveň stanovil kauci na 140 milionů hřiven (66 milionů Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Jermak, který patřil k vlivným spojencům prezidenta Volodymyra Zelenského, čelí obviněním z praní špinavých peněz. Jermak vinu odmítá. Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) v úterý uvedl, že Zelenskyj není předmětem žádného vyšetřování.

Svět potřebuje zbraně a pacifistické Japonsko na to slyší

Světem zmítají války a roste hlad po zbraních a munici. Počítat se přitom musí s novým hráčem – dlouhodobě pacifistickým Japonskem. Země vycházejícího slunce se přizpůsobuje geopolitickému vývoji posledních let a zrušila zákaz vývozu smrtících zbraní. To představuje příležitost pro tamní zbrojaře.

Lotyšská premiérka Evika Silina rezignuje

Lotyšská středopravicová premiérka Evika Siliňová rezignuje, informovala dnes veřejnoprávní stanice LSM, podle níž to znamená pád vlády pobaltské země. Děje se tak pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami. Agentura Reuters o den dříve napsala, že vláda ztratila parlamentní většinu, neboť jeden z koaličních partnerů, levicově orientovaná strana Progresivní, oznámila, že už nebude podporovat kabinet.

Kyjev po masivním ruském útoku dronů a střel hlásí mrtvého a 29 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev čelilo masivnímu nočnímu útoku ruských střel a dronů, který si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 29 zraněných. Informovali o tom dnes ráno místní představitelé, podle kterých bylo zasaženo několik budov včetně obytných domů. Ukrajinské letectvo oznámilo, že útoky cílily i na další regiony země napadené Ruskem, včetně Charkovské, Sumské, Černihivské nebo Oděské oblasti.

Velkolepé uvítání a varování. Trump jednal se Si Ťin-pchingem

Americký prezident Donald Trump se při své návštěvě Číny po letech setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Setkání se neslo v pozitivním duchu, zdrojem napětí však byla otázka Tchaj-wanu. Obě hlavy státu hovořily o důležitosti spolupráce, Si nicméně Trumpa varoval před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.

Dva roky vězení za smrt Matthewa Perryho. Odsouzen byl poradce pro drogovou závislost

Jeden z mužů zapojených do případu smrti herce Matthewa Perryho půjde na dva roky do vězení. Erik Fleming podle amerických médií pomáhal shánět ketamin, který hvězdu seriálu Přátelé zabil. Soud ho zároveň poslal na tři roky pod dohled úřadů po propuštění.

El Niño se vrací a může přinést další mimořádně horký rok

Svět se po konci La Niñy znovu přibližuje klimatickému jevu El Niño. Naznačují to rekordně teplé oceány i data z letošního března, který patřil k nejteplejším v historii měření. Klimatická centra očekávají, že se El Niño rozvine během léta a vydrží minimálně do konce roku.

Paris Jackson uspěla ve sporu se správci pozůstalosti Michaela Jacksona

Paris Jackson, dcera Michaela Jacksona, uspěla v dalším soudním sporu týkajícím se správy otcovy pozůstalosti. Soud rozhodl, že 625 tisíc dolarů vyplacených externím právním firmám se musí vrátit zpět do majetku zesnulého zpěváka.

Rostoucí ceny plynu nutí rodiny v Asii vařit na dřevě

Rostoucí ceny plynu na vaření začínají v části Asie ohrožovat zdraví lidí i snahy o čistší domácí energie. Kvůli krizi kolem Íránu se palivo pro mnoho rodin stává příliš drahé a domácnosti se vracejí k topení a vaření na dřevě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama