Indie v noci na středu spustila vojenskou operaci s názvem Sindoor. Zasáhla devět lokalit v Pákistánu a Pákistánem ovládané části Kašmíru, které označila za teroristickou infrastrukturu.
K útoku došlo dva týdny po masakru v indickém Pahalgamu, kde při atentátu zemřelo 26 lidí včetně důstojníka indického námořnictva a občana Nepálu. Za útokem stáli ozbrojenci napojení na skupinu Laškar-e-Taiba, která podle indických úřadů operuje s podporou pákistánské vlády.
Úder přesnou municí
Indie při útoku nasadila sofistikovaný arzenál – střely SCALP, pumy HAMMER a tzv. loitering munitions, tedy drony schopné samostatně identifikovat cíl. Podle armády šlo o nejrozsáhlejší přeshraniční úder od operace Balakot v roce 2019.
Mezi cíli byly například výcvikové tábory, logistické základny i centra ideologické indoktrinace. Terčem se stala mimo jiné základna Markaz Taiba v Muridke, rozsáhlý areál využívaný skupinou Laškar-e-Taiba, nebo středisko Markaz Subhan Allah v Bahawalpuru, spojené s Jaish-e-Mohammed.
Následky a pákistánská reakce
Pákistán operaci označil za „akt války“. Podle armády přišel o osm civilistů a 35 dalších utrpělo zranění. Tvrdí také, že sestřelil pět indických letounů – Indie to zatím nepotvrdila. V Indickém Kašmíru však podle místních úřadů havarovaly tři stíhačky a piloti byli hospitalizováni.
Na několika místech podél skutečné hranice v Kašmíru propukly dělostřelecké přestřelky. Indie hlásí sedm civilních obětí a desítky zraněných při pákistánském ostřelování.
Dopady na civilisty a dopravu
V důsledku operace zavedla Indie omezení leteckého provozu. Několik domácích a mezinárodních letů bylo zrušeno nebo odkloněno, včetně spojů Air India a Qatar Airways. Školy v indickém Džammú a Kašmíru zůstaly uzavřené. V pákistánské provincii Paňdžáb byl vyhlášen stav nouze.
Symbolika a jméno operace
Název Sindoor odkazuje na červený prášek, který si vdané hinduistky nanášejí do vlasů jako symbol manželství. V tomto kontextu jde podle Indie o připomínku žen, které po dubnovém útoku přišly o manžela.