-8.3 C
Czech
Pátek 9. ledna 2026
EkonomikaIndie nejspíš plánuje stavbu nových uhelných elektráren. A to i přes varování...

Indie nejspíš plánuje stavbu nových uhelných elektráren. A to i přes varování ekologů

O stavbě nových uhelných elektráren uvažuje Indie především kvůli výhodným nízkým nákladům na jejich konstrukci. Dle agentury Reuters to naznačuje neveřejný návrh indické energetické politiky na další roky. Rozhodnutí se však může ještě změnit, až budou jednotlivé kroky diskutovány zákonodárci. Případné souhlasné rozhodnutí by však pobouřilo především ekology, kteří dlouhodobě před využíváním uhlí varují.

Indie by vzhledem ke svému postavení na světovém žebříčku znečišťovatelů planety měla investovat spíše do obnovitelných zdrojů energie než uhlí. Je totiž třetím státem na světě nejvíce zodpovědným za vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Ekologové upozorňují, že ceny za solární a větrnou energii jsou v současnosti nejlevnější v historii lidstva. Indie přesto nejspíše plánuje i nadále využívat k výrobě energie uhlí. Jako výhodu uvádí právě úspornost této volby. Ministr energetiky se k pondělnímu odhalení agentury Reuters doposud nevyjádřil.

„I když je Indie zavázaná k využívání i jiných zdrojů než jsou fosilní paliva, uhelná kapacita může být přesto rozšířena. Nadále totiž ztělesňuje nejlevnější energetický zdroj naší generace,“ uvádí návrh National Electricity Policy (NEP) dle Reuters. Pokud by indická vláda k stavbě nových elektráren přistoupila, uvalila by na ně ale přísnější environmentální standardy. Následné znečištění by se tak mělo alespoň o něco málo snížit. Před schválením vládou však mohou plány zákonodárci ještě změnit.

Využívání uhlí v Indii dlouhodobě klesá. Světové emise se však po lockdownové úlevě opět zhoršují

Plánovaný krok indické vlády je překvapivý z toho důvodu, že využívání uhlí k výrobě energie v Indii postupně klesá. V roce 2020 to byly dva roky za sebou, co se po letech produkce energie z uhlí jeho potřeba snížila. I přes to je ale zodpovědná za tři čtvrtiny celkové energetické produkce v Indii. Odhalený návrh od indické NEP přitom paradoxně upozorňuje na to, že primárním cílem státu by mělo být propagování čisté energie.

Nevhodná by dle ekologů byla stavba nových uhelných elektráren také kvůli současnému stavu oteplování naší planety. I když globálně emise skleníkových plynů po dobu lockdownu klesly, začínají se opět vracet do původních hodnot. V době, kdy museli lidé své životy kvůli světové pandemii trávit převážně doma, totiž planetu tolik neznečišťovali. V roce 2020 podle studie z vědeckého magazínu Nature Climate Change klesly emise oxidu uhličitého o sedm procent. Jednalo se o historický pokles tohoto plynu v atmosféře.

Vědci však varují, že pokud při obnově ekonomiky nebudou brát světoví lídři v potaz také životní prostředí, můžou brzy emise dosáhnout ještě horších hodnot než před koronavirovou pandemií. „Nic kolem nás se totiž nezměnilo. Lockdown je donucení lidí, aby své chování omezili, není to dlouhotrvající udržitelná změna,“ zhodnotila situaci pro CNN jedna z autorek studie Corinne Le Quéré. Vysoké emise v atmosféře a následné oteplování znamenají zvedání hladin oceánů či extrémní sucho, potopy a požáry. S tím pak souvisí rostoucí chudoba, hlad a zvyšování rizika konfliktů.

Reklama

Doporučujeme

Výpadek proudu na Ukrajině nechal v mrazech bez elektřiny přes milion domácností

Dva ukrajinské regiony se ve středu pozdě večer ocitly téměř úplně bez elektřiny po ruských útocích drony. Podle ukrajinských úřadů a provozovatele přenosové soustavy šlo o jeden z největších výpadků od začátku plnohodnotné invaze a bez proudu zůstalo přes milion domácností v Záporožské a Dněpropetrovská oblasti.

Trumpova administrativa plánuje odstoupení USA od klíčové klimatické dohody OSN

Bílý dům oznámil plán odejít z UNFCCC, dohody, která tvoří základ globální klimatické spolupráce. Součástí kroku má být i odchod z dalších institucí včetně IPCC. Kritici varují před izolací USA, právní experti zase řeší, kdo o takovém odchodu smí rozhodnout.

Johnny Knoxville ohlásil návrat Jackass, nový film už má datum premiéry

Legendární parta, která proměnila bolest v popkulturu, se vrací. Johnny Knoxville na Instagramu oznámil nový film společně s datem premiéry. Zatím ale neprozradil, co přesně fanoušky čeká a kdo se tentokrát objeví na place.

Izrael zaútočil v Gaze po neúspěšném odpalu rakety z Pásma Gazy

Izraelská armáda dnes oznámila, že provedla útok na raketové stanoviště poblíž města Gaza poté, co odhalila neúspěšný odpal rakety z Pásma Gazy, který nezasáhl izraelské území. Podle agentury Reuters vyvstávají otázky, kdy začne další fáze příměří v Gaze.

Trump pozval levicového kolumbijského prezidenta Petra do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval svého kolumbijského kolegu Gustava Petra na návštěvu do Bílého domu. Trump to oznámil na sociální síti Truth Social po telefonátu s tímto levicovým politikem. Rozhovor trval podle Petra asi hodinu a kolumbijský prezident pozvání přijal. Datum schůzky zatím není známo. Trump už od loňska viní Petra z podílu na pašování drog do USA a tento týden mu nepřímo pohrozil podobnou operací, při níž americké jednotky v sobotu unesly z Venezuely prezidenta Nicoláse Madura a jeho ženu, které rovněž viní z narkoterorismu.

Trump touží po „armádě snů“, chce zvýšit výdaje na obranu o 50 procent

Americký prezident Donald Trump vyzval ke zvýšení výdajů na obranu na 1,5 bilionu dolarů (asi 31 bilionů korun) v roce 2027. Tento rok označil za „velice problematický“ s tím, že „armáda snů“ udrží USA v bezpečí bez ohledu na nepřítele. Trump také pohrozil americkým zbrojařům.

Trump očekává, že USA budou Venezuelu spravovat po řadu let

Americký prezident Donald Trump očekává, že Spojené státy budou Venezuelu spravovat a získávat ropu z jejích rozsáhlých zásob po řadu let. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Prozatímní vláda Venezuely podle Trumpa poskytuje Spojeným státům vše, co považují za nutné.

Po ruském útoku se dva regiony ocitly téměř zcela bez elektřiny, uvedl Kyjev

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nejvíce utrpěly Dněpropetrovská a Záporožská oblast, uvedl ráno ukrajinský ministr energetiky Artem Nekrasov. Oba regiony se podle něj ocitly téměř zcela bez elektřiny, k ránu zůstávalo bez proudu asi 800.000 spotřebitelů v Dněpropetrovské oblasti. V Záporožské oblasti se podařilo zásobování elektřinou obnovit, píše agentura Ukrinform.

Trump stupňuje nátlak na Venezuelu. Zabavuje tankery a klade požadavky

USA zabavily ve středu dva ropné tanky napojené na Venezuelu, jeden plul pod ruskou vlajkou. Americký prezident Donald Trump vytváří nátlak na prozatímní venezuelskou prezidentku Delcy Rodríguez. Režim bude muset splnit dva požadavky, než mu Trump povolí těžit vlastní ropu.

Trump vydal příkaz, aby USA opustily desítky mezinárodních organizací

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil, aby Spojené státy opustily 66 mezinárodních organizací, které podle jeho administrativy neslouží americkým zájmům. Oznámil to Bílý dům na sociální síti X. Jde o 35 organizací nespadajících pod OSN a 31 agentur OSN. Agentura AFP napsala, že zásadní je chystané americké odstoupení od Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), která položila základ pro celosvětová jednání o klimatických změnách a opatřeních proti nim. Eurokomisař pro klima Wopke Hoekstra označil tento krok za politováníhodný a nešťastný.

Střety mezi syrskou vládou a kurdskými bojovníky v Aleppu vyhnaly tisíce civilistů

Severosyrské Aleppo zažívá nejvážnější střety za poslední měsíce. Boje mezi vládními silami a kurdskými jednotkami vyhnaly z domovů desetitisíce civilistů a znovu odkryly křehkost poválečného uspořádání země.

Dvojčata ze Švýcarska se perou o olympijskou nominaci

Dvě stejné tváře, jeden sen. Švýcarská dvojčata Thomas a Robin Bussard čekají na verdikt, který jim může otevřít dveře na olympiádu v Itálii. O nominaci bojují v novém sportu, kde se nejdřív šplhá do kopce a pak se jede co nejrychleji dolů.

Warner Bros Discovery znovu odmítla nabídku Paramountu

Představenstvo Warner Bros. Discovery doporučilo akcionářům znovu odmítnout nepřátelskou nabídku Paramount Skydance. Firma se dál drží už podepsané dohody s Netflixem, která se týká studiového a streamovacího byznysu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama