Indický soud zprostil obžaloby biskupa obviněného ze znásilňování jeptišky v letech 2014 až 2016. Případ šokoval jednu z nejstarších křesťanských komunit v zemi, píše BBC.
Čtyřiapadesátiletý Franco Mulakkal z jižního státu Kérala byl zatčen v roce 2018 a veškerá obvinění popřel. Vatikán jej tehdy dočasně zbavil funkce.
V pátek ho soud v kéralském městě Kottayam shledal nevinným. „Obžalobě se nepodařilo prokázat obvinění proti obžalovanému,“ uvedl kottayamský dodatečný soudce G. Gopakumar.
Právníci jeptišky uvedli, že rozsudek napadnou u Nejvyššího soudu. Biskupův právní tým však argumentoval, že „rozdrtil veškeré důkazy“ proti němu.
„Je to ožehavý případ. Určitě se dostane k Nejvyššímu soudu. To je v pořádku,“ řekl BBC Hindi Raman Pillai, který vedl tým obhájců pana Mulakkala. „Ale soud řekl, že je nevinný. Je zřejmé, že důkazy, které poskytli svědci obžaloby, soud zamítl. To znamená, že obvinění bylo falešné. Ke znásilnění vůbec nedošlo,“ dodal.
Pan Mulakkal byl biskupem diecéze v Džalandharu v severním státě Paňdžáb. Jeptiška patří k Misionářům Ježíšovým, kongregaci v Kerale, která je součástí diecéze Jalandhar. Tvrdila, že ji biskup třináctkrát znásilnil. K útokům mělo dojít, když navštívil klášter, kde žila, ve městě Kottayam v Kerale.
V roce 2018 se obrátila s peticí na Vatikán a napsala otevřený dopis papežovu zástupci v indickém hlavním městě Dillí. Podle jejího tvrzení napsala dopisy celkem čtyři, ael Vatikán její stížnosti údajně ignoroval. To vedlo k bezprecedentním protestům jeptišek a aktivistů, kteří vystoupili na její podporu.
Několik dalších jeptišek, které proti biskupovi protestovaly, obvinilo církev v Kérale i vatikánské představitele, že před obviněním ze znásilnění zavírají oči.
Šok a hněv
Mnoho jeptišek také tvrdilo, že byly za účast na protestech perzekuovány, včetně disciplinárních varování a oznámení o přeložení a dokonce vyloučení z kongregace. Páteční rozsudek mezi nimi vyvolal šok a hněv.
„To, co se stalo, je proti křesťanství,“ řekla sestra Lucy Kalapura, která stála v čele protestů proti biskupovi. V roce 2019 ji vyloučila z Kongregace františkánských klarisek (FCC) v Kérale.
FCC uvedla, že sestra Lucy byla vyloučena na základě toho, že její „životní styl je v rozporu s řádným právem“ kongregace. Ta to však popřela a tvrdila, že ji ve skutečnosti propustili protože se účastnila protestů.
„Tohle se netýká jedné ženy, ale mnoho jeptišek. Budeme bojovat až do konce svého života. Spravedlnost nikdy neumírá,“ řekla v pátek.